گزارش هم پیما به نقل از مهر؛

بازار داغ باردزدی در پایانه های بار، مقاومت در مقابل شفاف سازی

بازار داغ باردزدی در پایانه های بار، مقاومت در مقابل شفاف سازی

به گزارش هم پیما مسئولان حوزه حمل و نقل می گویند بخش عمده بار ورودی به پایانه های بار در بنادر كشور بدون بارنامه به مقاصد حمل می گردد و رانندگان ثبت شده در سیستم نوبت دهی، سهمی از حمل این بارها ندارند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، بیشتر از ۱۰ ماه از آغاز اعتراضات رانندگان خودروهای باری سنگین جاده ای و كامیون ها به دلایل صنفی و معیشتی می گذرد؛ باآنكه خیلی از موارد مورد نظر كامیونداران از جانب دستگاه های ذی ربط همچون سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، وزارت راه و شهرسازی، گمرك، وزارت صنعت، معدن و تجارت، سازمان تأمین اجتماعی، وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، كمیسیون عمران مجلس و سایر ارگانها تا حد زیادی برطرف شده است كه مهمترین مورد آن، ابلاغ نحوه محاسبه كرایه حمل بار بر مبنای تن-كیلومتر از جانب سازمان راهداری به ادارات كل حمل و نقل و پایانه های استانی در آذرماه بود، با این وجود برخی رانندگان معتقدند هنوز برخی مشكلات پایانه های بار به خصوص در پایانه بار شهید رجایی بعنوان اصلی ترین مركز ورود و خروج بار به كشور برطرف نشده است.
نظر كامیونداران: فروش بار خارج از نوبت در پایانه بار شهید رجایی ادامه دارد
بسیاری از رانندگان كامیون می گویند: كارمندانی كه قبل از آغاز اعتراضات كامیونداران در بخش «اعلام بار» پایانه شهید رجایی حضور داشتند، همچنان به كار خود ادامه می دهند.
به گفته رانندگان كامیون، در حالیكه بخش عمده ای از كامیونداران بین یك تا دو هفته در پایانه بار شهید رجایی منتظر دریافت بار هستند، به ناگهان چند كامیون معدود می توانند خارج از نوبت، بارهای مهم و با كرایه حمل بالا را به خود اختصاص دهند.
به اعتقاد كامیونداران، سه اشكال عمده بار فروشی، توزیع بار خارج از نوبت و دریافت كمیسیون اضافه همچنان و علیرغم اعتراضات گسترده ماه های گذشته آنها، در بعضی پایانه های بار خصوصا پایانه بار شهید رجایی به قوت خود باقی مانده است.
لاریجانی: گزارش دارم با اسم كه چه كسی در پایانه بار خیانت می كند/ آقای اسلامی محكم پای این مورد بایستید
علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم گرامیداشت روز حمل و نقل (۲۶ آذر) در جمع رانندگان كامیون و مقامات ارشد وزارت راه و شهرسازی در حوزه حمل و نقل، با اشاره به اینكه فعالیت های حمل و نقل باید شفاف سازی شود، اظهار داشت: در گزارشی ادعا شده بود كه برخی كامیونداران ۷ تا ۸ روز در بنادر معطل می شوند تا بار بگیرند اما برخی در همان روز بار دریافت می كنند. این دغلبازی است، فساد است، شفاف سازی نیست و انگیزه رانندگان را می كاهد. اگر باری وجود ندارد باید برای همه به صورت علی السویه بار نباشد اما اگر یكی احساس می كند دیگری توی خط می زند و دزدكی بار می برد ولی برخی دیگر باید ۷ تا ۸ روز بمانند تا بار بگیرند، این كار را خراب می كند.
رئیس مجلس شورای اسلامی اضافه كرد: آقای اسلامی محكم پای این مورد بایستید. آقای حسن نیا بازرسی خاص بگذارید. اسم دارم كه چه كسی در كجا این كار را می كند. آقای حسن نیا اگر نام این فرد را می دانید پیگیری كنید و اگر نمی دانید من گزارش را به شما بدهم؛ این كار خیانت است.
مدیركل حمل كالای سازمان راهداری: اگر سامانه های راهداری و گمرك متصل شوند، بخش مهم مشكلات رانندگان كم می شود
در همین خصوص غلامحسین دغاغله، مدیر كل حمل كالای سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در گفت وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه دو سه بندر كشور، مهم ترین مبادی ورود بار به كشور محسوب می شوند كه رانندگان كامیون از سراسر كشور به آنجا رجوع می كنند، گفت: بنادر شهید رجایی و بندر امام خمینی (ره) دو گلوگاه اصلی ورود بار به كشور هستند.
وی افزود: سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در جهت اجرای عدالت و پیشگیری از تضییع حقوق رانندگان، چند اقدام را طی سال قبل و جاری انجام داده است
این مقام مسئول در سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به تشریح وضعیت توزیع بار در پایانه بار شهید رجایی بعنوان گلوگاه اصلی بار كشور پرداخت و اظهار داشت: ۴ مدل حمل بار در بندرعباس داریم. در این بندر، ترخیص كاران بعد از طی مراحل قانونی ترخیص بار و پرداخت عوارض دولتی واردات كالا، برای انجام آخرین مرحله حمل كالا به شركت های حمل و نقل رجوع می كنند.
۴ روش اصلی حمل كالا در بنادر/بخش عمده بار، بارنامه نمی شود
دغاغله توضیح داد: نخستین مدل حمل كالا در این بندر، ترانزیت داخلی است. به این معنا كه یك مرتبه از گمرك منطقه ویژه اقتصادی شهید رجایی به سایر گمركات، مناطق آزاد یا مناطق ویژه اقتصادی كشور حمل می گردد. این نوع از كالاها با بارنامه حمل می شوند اما در سالن های اعلام بار و نوبت قرار نمی گیرند به سبب اهمیت ترانزیت، چند سال است كه ترانزیت در سالن نوبت بار قرار نمی گیرد. این روش از قبل هم اجرا می شده و رانندگان هم اكنون به این مورد اعتراضی ندارند.
دغاغله خاطرنشان كرد: مدل دوم حمل بار در بندر شهید رجایی، كالاهای عبوری یا ترانزیت خارجی است. این كالاها با بارنامه حمل نمی شوند بلكه با راه نامه یا CMR حمل می گردد. ازاین رو ترانزیت داخلی و خارجی مشمول ضوابط سالن بار نمی شوند.
وی افزود: مدل سوم حمل بار در بندر شهید رجایی، كالاهای شهری است. كالاهایی كه از اسكله بندر به سمت انبارهای موجود در بنادر و گمرك شهید رجایی حمل می شوند. در این مدل هم به سبب آنكه مسیر كوتاه است، بارنامه صادر نمی گردد و برای دریافت آن به سالن بار و نوبت رجوع نمی كنند.
به گفته دغاغله، مدل چهارم حمل كالا، همان مدلی است كه مورد اقبال رانندگان است و مستقیما زیر نظر سازمان راهداری قرار دارد؛ در روش حمل داخلی بار رانندگان به سالن بار و نوبت دهی مراجعه نموده و بار را به اقصی نقاط كشور منتقل می كنند. برای این مدل بارنامه صادر می شود؛ ترخیص كاران به شركت های حمل و نقل رجوع می كنند و شركت ها هم تعهد بارگیری را بر عهده می گیرند.
وی اضافه كرد: علی رغم اینكه عمده ترین رانندگان كامیون در كشور، به مدل چهارم تعلق دارند، اما عمده ترین بار كشور در این روش قرار ندارد. به این معنا كه قسمت اعظم بارهای موجود در بندر، برای استریپ و انبار، به انبارهای اطراف پایانه حمل می شود؛ بخش كمتری از بار استریپ، به ترانزیت های داخلی و خارجی متعلق می باشد و نهایتا بخش كمی به حمل داخلی بار تعلق می گیرد.
مدیركل حمل كالای بار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاكید كرد: ازاین رو در مدل چهارم، عرضه و تقاضای حمل بار همخوانی ندارد. راننده زیاد و بار محدود است.
نوبت دهی مجازی شروع شده است
وی افزود: سازمان راهداری برای رفع تبعیض در پایانه های بار چند كار انجام داده است. اولین اقدام این بود كه از دو سال پیش نوبت دهی مجازی را از بندر شهید رجایی شروع و به بنادر امام خمینی (ره) و بوشهر تعمیم دادیم. تا قبل از آغاز نوبت دهی مجازی، رانندگان كامیون، بدون بار از شهرستان محل اقامت خود به بندرعباس برای گرفتن نوبت رجوع می كردند. پس از گرفتن نوبت، دو اتفاق رخ می داد؛ یا منتظر رسین نوبت خود می شدند یا باردیگر بدون بار به شهرستان محل اقامت خود بازمی گشتند و منتظر می ماندند تا ۱۰ ـ ۱۵ روز آینده كه نوبت آنها می شد و باز هم بدون بار به بندرعباس بازمی گشتند تا بارگیری كنند.
دغاغله اضافه كرد: برای رفع این مشكل، نوبت دهی مجازی را راه اندازی كردیم كه یك اپلیكیشن موبایلی است؛ شماره موبایل همه رانندگان در آن رجیستر شده و راننده ها می توانند از محل اقامت خود، نسبت به زمان فرا رسیدن نوبتشان آگاه شوند و ۲۴ ساعت پیش از نوبت به پایانه رجوع می كنند. با انجام این كار، جلوی ترددهای اضافه گرفته و مصرف سوخت كمتر شد.
وی درباره ایراداتی كه رانندگان به توزیع بار وارد می دانند، اظهار داشت: هم اكنون نوبت دهی در سالن های اعلام بار را به حالت سیستمی و بدون دخالت افراد تبدیل نموده ایم. بلكه بر مبنای كارت هوشمند، سیستم به افراد نوبت می دهد. مانیتورهای بزرگی هم در سالن های بار تعبیه كرده ایم و بارهایی كه شركت های حمل و نقل دریافت كرده اند، در این مانیتورها به اطلاع رانندگان می رسد و رانندگان می توانند بار مورد نظر خویش را انتخاب كنند.
رانندگان كامیون، خویش را با اثر انگشت معرفی می كنند
این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی، با اشاره به اینكه در سیستم های توزیع بار، سامانه اثر انگشت هم تعبیه شده است، اضافه كرد: با این روش دیگر كسی نمی تواند بار انتخاب شده از جانب یك راننده را به راننده دیگری واگذار كند. این كار را جدیدا آغاز كرده ایم و كمتر از دو هفته است كه به راه افتاده است.
گمرك، ترخیص كاران را ملزم به رعایت سیستم نوبت دهی كامیونداران نمی كند
علیرغم فعال شدن سیستم مكانیزه نوبت دهی به رانندگان، اما ترخیص كاران گمرك هیچ تكلیفی برای ارجاع بار به سیستم نوبت دهی ندارد.
در همین ارتباط، دغاغله با اشاره به مجزا بودن وظایف گمرك و سازمان راهداری، به حضور ترخیص كاران اشاره و اظهار نمود: برای ترخیص كاران هیچ تكلیفی نیست كه باید انتخاب ماشین را به صورت سیستمی و حضور در پایانه بار و نوبت دهی به رانندگان انجام دهند. این معضل به جزیره ای عمل كردن دستگاه های حاكمیتی در این حوزه شامل راهداری و گمرك برمی گردد. ازاین رو راننده ها مثلا ۱۰ روز است كه در نوبت قرار دارند ولی ناگهان راننده دیگری با همكاری صاحب كالا وارد گمرك شده، بار را بدون آنكه نوبت بگیرد، حمل می كند.
معضل ناشی از فقدان ارتباط سیستمی بین گمرك و راهداری است
اقدام ترخیص كاران در عدم رجوع به سیستم مكانیزه نوبت دهی ناشی از فقدان ارتباط سیستمی بین گمرك و سازمان راهداری است.
مدیركل حمل كالای بار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در این زمینه به خبرنگار مهر توضیح داد: فقدان ارتباط بین سیستمی بین گمرك و سازمان راهداری بعنوان حلقه مفقوده رفع مشكلات رانندگان، به این معضلات دامن زده است.
وی افزود: گمرك باید به ماشینی اجازه تردد بدهد كه فرآیند نوبت دهی را در پایانه بار طی كرده و برای حمل بار معرفی شده باشد اما این اتفاق نمی افتد. بنا بر این یك راننده ۱۰ روز منتظر دریافت نوبت می ماند و راننده دیگری در این ۱۰ روز، دو سرویس بار حمل می كند!
گمرك به توافقات با سازمان راهداری پایبند نیست
به گفته این مقام مسئول، سازمان راهداری نمی تواند در حوزه گمرك ورود كند. دغاغله اظهار داشت: ما بیشتر از ۱۵ جلسه با مسئولان گمرك داشته ایم و چندین بار صورت جلسه كردیم كه سامانه های دو دستگاه به هم متصل شود و خودرویی بتواند بار از گمرك دریافت كند كه سازمان راهداری زمان رسیدن نوبت آنرا تأیید كرده باشد اما متاسفانه این اتفاق هنوز نیفتاده است. آخرین جلسه راهداری با گمرك در بندر شهید رجایی در اوایل تابستان امسال و با حضور مدیران ارشد سازمان راهداری با مدیركل گمرك هرمزگان بود.
منكر وجود فساد در پایانه بار نیستم
آیا همه مشكلات ناشی از كوتاهی گمرك در برقرار ارتباط سیستمی است؟ و در پایانه بار بساط تمام فسادها برچیده شده است؟
دغاغله پاسخ می دهد: منكر وجود فسار در پایانه های بار نیستم و نمی خواهم همه كمبودها را گردن گمرك بیندازم، اما با متصل شدن راهداری به گمرك، بخش اعظم تبعیض ها میان رانندگان رفع می گردد. اگر بار كم است باید برای همه به یك اندازه كم باشد نه اینكه وقتی راننده ای بیشتر از دو هفته در پایانه بندر شهید رجایی منتظر دریافت بار است، ناگهان می بیند ۱۰۰ خودرو بدون رعایت نوبت، بار دریافت كرده اند. اما اگر این ارتباط میان راهداری و گمرك برقرار شود، ۴ روش حمل بار (ترانزیت داخلی، ترانزیت خارجی، كالای شهری و حمل داخلی بار) شفاف خواهد شد. به این صورت كه بارهایی كه مقرر است با CMR حمل شوند، مجزا شده و سایر انواع بارهای موجود در بنادر ملزم به دریافت بارنامه می شوند.
روش عجیب بار دزدی برخی كامیونداران
دغاغله خاطرنشان كرد: برخی كامیون هایی كه باری را بدون بارنامه بعنوان بار شهری از اسكله به انبارهای اطراف بندر حمل می كنند، همین بار را بعدا خودشان بدون دریافت بارنامه از پایانه بار سازمان راهداری و رعایت نوبت، از همان انبار دریافت كرده و به محل مورد نظر حمل می كنند.
وی در پاسخ به این پرسش كه آیا این مشكل باردزدی قابل حل است، اظهار داشت: راه برطرف شدن این مشكل، هماهنگ شدن گمرك با سازمان راهداری است به این صورت كه از ابتدا این باری كه تحت عنوان بار شهری به انبارهای بنادر منتقل می شوند، از ابتدا تحت نظارت سازمان راهداری باشند و رابطه اختصاصی میان ترخیص كاران با شركت های حمل و نقلی یا برخی رانندگان قطع شده و به صورت سیستماتیك بتوانند با استفاده از سامانه نوبت دهی راهداری بارهای شهری را از انبارها خارج كنند.
وی خاطرنشان كرد: یك مبحث دیگر این است كه در سراسر كشور بار كم ولی ناوگان زیاد است كه سبب می گردد بهره وری ناوگان حمل و نقل جاده ای كالا بسیار كم باشد.

1397/10/28
21:29:05
5.0 / 5
1597
تگهای خبر: بازار , بندر , جت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما