افزایش ۱۱۰۰ میلیارد تومانی هزینه اتصال ریل به چابهار

افزایش ۱۱۰۰ میلیارد تومانی هزینه اتصال ریل به چابهار

به گزارش هم پیما بررسی لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ با قانون بودجه سال جاری نشان داده است كه هزینه در نظر گرفته شده برای اتمام پروژه اتصال چابهار به شبكه ریلی ۱۱۰۴ میلیارد و ۲۰۷ میلیون تومان افزایش یافته است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، اتصال چابهار به شبكه ریلی پروژه ای ۵۸۰ كیلومتری است كه توسط شركت مادرتخصصی ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل كشور دنبال می گردد و از سال ۱۳۸۹ كلید خورده است و برآورد هزینه ای آن در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ كه از جانب دولت به مجلس شورای اسلامی عرضه شد رقمی معادل ۵۶۳۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون تومان است.

در حالی زمان اتمام این پروژه در لایحه بودجه سال جاری، سال ۱۳۹۹ لحاظ شده بود كه در لایحه بودجه سال آتی كه از جانب دولت به مجلس شورای اسلامی عرضه شده است، یك سال دیگر به مدت زمان اتمام این پروژه اضافه شده تا ۱۴۰۰ بعنوان سال پایانی اتمام پروژه مهم لحاظ شود.

براساس آمار عملكرد دوران برنامه پنجم توسعه و پیش از آن، در مورد اتصال چابهار به شبكه ریلی رقمی معادل ۴۶۳ میلیارد و ۱۹۲ میلیون تومان تخصیص یافته است و این در شرایطی است كه عملكرد سال ۱۳۹۶ برای این پروژه اعتباری معادل ۲۸۹ میلیارد و ۴۵۷ میلیون تومان بود.

باید تصریح كرد كه برپایه ابلاغیه مربوط به سال ۱۳۹۷ میزان اعتبار مورد نظر امسال برای این پروژه ۷۵ میلیارد تومان است و برآورد می گردد در سال ۱۳۹۸ رقمی معادل ۱۱۰ میلیارد تومان به این پروژه اختصاص پیدا كند.

بنابراین در مورد پیش بینی های صورت گرفته به منظور رقم مورد نیاز برای اتمام این پروژه در لایحه بودجه سال آتی رقمی معادل ۴۶۹۵ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است تا بتوان به رقم كلی ۵۶۳۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون تومانی در نظر گرفته شده به منظور اتمام این پروژه رسید.

نكته قابل تامل در مورد جمع كل اعتبار مورد نظر برای اتمام این پروژه است كه برپایه قانون بودجه سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۴۵۲۸ میلیارد و ۴۴۲ میلیون تومان بود كه با عنایت به افزایش هزینه های عمرانی و تحولات به وجود آمده در مقوله ارز این رقم در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ مبلغی معادل ۵۶۳۲ میلیارد و ۶۴۹ میلیون تومان لحاظ شده است كه از تفاوتی یك هزار و ۱۰۴ میلیارد و ۲۰۷ میلیون تومانی خبر می دهد.
1397/10/19
15:27:45
5.0 / 5
1312
تگهای خبر: ارز , توسعه , ساخت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما