گزارش هم پیما به نقل از مهر؛

جزئیات محدودیت ها در خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن

جزئیات محدودیت ها در خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن

به گزارش هم پیما خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن هم اكنون از جانب دو بانك عامل بخش مسكن و بانك ملی عرضه می گردد كه از جانب شورای پول و اعتبار برای هر كدام از این دو نماد، محدودیت هایی تعیین شده است.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، شورای پول و اعتبار در مصوبه ۲۸ مهر ماه ۱۳۹۴ در مورد اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسكن بانك عامل بخش مسكن برخی محدودیت هایی در خرید و فروش این اوراق تصویب و برای اجرا به دستگاه های ذی ربط همچون بانك مذكور و فرابورس ایران ابلاغ نمود.
این شورا در مورد محدودیت زمانی عدم فروش اوراق تسهیلات مسكن توسط خریداران این برگه ها در كلیه نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن را به مدت ۴ ماه اعلام نمود.
با این حال شورای پول و اعتبار محدودیت عدم فروش برگه های تسهیلات مسكن توسط خریداران این اوراق برای نمادهای تسه ای كه فقط ۴ ماه تا آخر معاملات آن در بازار فرابورس ایران باقی مانده است را قابل اعمال ندانست.
با این حساب در مقطع زمانی كنونی، اوراق تسهیلات مسكن صادره در ماه های دی، بهمن و اسفند سال ۱۳۹۵ و فروردین ماه ۱۳۹۶ با نمادهای معاملاتی تسه ۹۵۱۰، تسه ۹۵۱۱، تسه ۹۵۱۲ و تسه ۹۶۰۱ مشمول محدودیت مذكور نیستند.
یكی دیگر از محدودیت های خرید و فروش اوراق تسهیلات مسكن، محدودیت ورود سفارش خرید و انجام معامله به میزان حداكثر ۱۶۰ برگه برای هر كد معاملاتی و در هر جلسه معاملاتی است؛ به معنای دیگر، هر فرد متقاضی می تواند روزانه حداكثر ۱۶۰ برگه اوراق تسهیلات مسكن متعلق به بانك عامل بخش مسكن را خریداری كند اما نمی تواند برگه های خریداری شده را تا ۴ ماه از زمان خرید، به فروش برساند.
در صورتی كه خریداران اوراق تسهیلات مسكن، محدودیت های اعلام شده را رعایت نكنند، كلیه معاملات مربوطه باطل و سفارش های ثبت شده حذف می گردد ضمن اینكه مبحث به مرجع رسیدگی به تخلفات ارجاع خواهد شد.
گفتنی است اعتبار كلیه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن صادره جهت دریافت تسهیلات تا یك ماه بعد از توقف نماد معاملاتی آن در بازار فرابورس ایران است. به این معنا كه اگر تاریخ یكی از نمادهای اوراق تسهیلات مسكن منقضی شده و نماد مذكور در فرابورس دیگر قابل خرید و فروش نباشد، دارنده این اوراق می تواند تا یك ماه از زمان توقف نماد معاملاتی، تسهیلات مسكن را از بانك عامل بخش مسكن دریافت كند.
محدودیت های معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی
بر اساس این گزارش، فرابورس ایران در مورد نمادهای اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی (تملی) هم محدودیت هایی تعیین كرده كه خریداران این برگه ها و هم متقاضیان دریافت وام مسكن بانك ملی می بایست به آن توجه داشته باشند.
اعتبار كلیه اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی با نماد تملی جهت خرید و فروش در بازار فرابورس همانند اوراق تسهیلات مسكن صادره از بانك عامل بخش مسكن با نماد تسه، به مدت ۲ سال از زمان صدور است.
همچنین اعتبار كلیه اوراق گواهی صادره جهت دریافت تسهیلات تا یك ماه بعد از توقف نماد معاملاتی آن در بازار فرابورس ایران خواهد بود.
خاطرنشان می گردد محدودیت حجمی هر بار سفارش خرید و حداكثر تعداد اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی (تملی) كه در هر سفارش قابل خریداری است، به تعداد ۲۴۰ برگه تعیین شده است.
به عبارت دیگر امكان خرید اوراق تسهیلات مسكن بانك ملی از اوراق تسهیلات مسكن بانك عامل بخش مسكن بیشتر است.

1397/09/24
19:36:42
5.0 / 5
1667
تگهای خبر: بازار , بانك , فروش , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما