وام مسكن ارزان گردید

وام مسكن ارزان گردید

هم پیما: كاهش توان خرید مردم در این روزها سبب شده تقاضا برای خرید مسكن باز كاهش یابد؛ این سوژه سبب شده قیمت اوراق تسهیلات مسكن هم مقداری افت كند اما به قول كارشناسان با قیمت های كنونی و وام های تخصیصی، مردم عادی با این تسهیلات نمی توانند صاحبخانه شوند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در معاملات امروز فرابورس ایران قیمت امتیاز تسهیلات مسكن بانك مسكن از ۵۲ هزار تومان تا ۵۵ هزار تومان شناور بود. امروز حدود قیمت اوراق تسهیلات مسكن آبان ماه ۱۳۹۷ حدود ۵۲ هزار و ۹۰۰ تومان است و اوراق تسهیلات مسكن مهر ۱۳۹۷ به ۵۳ هزار و ۷۰۰ تومان می رسید. در عین حال قیمت تسه فرودین ماه سال جاری حدود ۵۴ هزار تومان بود.
در حال حاضر بازار سرمایه، شاهد كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن می باشد، چراكه قیمت مسكن از ابتدای امسال تا كنون رشد چشمگیری داشته كه این مورد سبب شده تقاضا برای خرید مسكن كاهش پیدا كند. طبیعی است كه این كاهش تقاضا به صورت مستقیم بر مقدار خرید اوراق تسهیلات مسكن باز اثر می گذارد و قیمت اوراق را پایین می آورد.
چندی پیش باز رضا غلامعلی پور - معاون توسعه بازار فرابورس ایران - این مورد را در جمع اصحاب رسانه تایید نمود و گفت " تعدادی سوال می كنند كه در آینده قیمت اوراق تسهیلات مسكن چقدر خواهد بود، كه باید گفت قیمت تسه تابع این است كه تسهیلات مسكن چه كسری از قیمت خرید مسكن را پوشش دهد. شاید این روند افزایشی كه در قیمت مسكن رخ داده، سبب شده رقم وام ها به علاوه مقدار پس انداز مردم جوابگوی خرید مسكن نباشد و این مورد سبب كاهش قیمت تسه در بازار شده است".
با توجه به اینكه در فرابورس ایران قیمت اوراق با سررسیدهای مختلف از ۵۲ تا ۵۴ هزار تومان شناور است در این گزارش حدِ وسط یعنی ۵۳ هزار تومان مبنا قرار گرفته و هزینه وام مسكن برای اقشار مختلف محاسبه شده است.
به این ترتیب با قیمت حدودی هر برگ تسه ۵۳ هزار تومان، زوج های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسكن باید ۲۰۰ برگه تسهیلات مسكن خریداری كنند، آنها باید ۱۰ میلیون تومان و ۶۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ كنند. به این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله كه بابتش باید ۴۰ برگ تسه بهادار ۵۳ هزار تومانی خرید دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان اضافه میگردد. در نتیجه در مجموع برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسكن، حدود ۱۲ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان باید هزینه شود.
همچنین زوج های غیر تهرانی كه در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر زندگی می كنند، می توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند كه برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ ورق بهادار خریداری كنند كه با این حساب باید هشت میلیون و ۴۸۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند كه با احتساب دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان پرداخت كنند.
علاوه بر این زوج های ساكن در سایر شهرهای با جمعیت زیر ۲۰۰ هزار نفر می توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسكن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری كنند كه باید شش میلیون و ۳۶۰ هزار تومان بابت خرید اوراق بپردازند. همین طور برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر بابت وام جعاله باز باید دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان پرداخت كنند كه در مجموع برای وام ۸۰ میلیون تومانی هشت میلیون و ۴۸۰ هزار تومان از طرف زوج ها باید پرداخت گردد.
مجردهای تهرانی باز می توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج هایی كه در مراكز استان های بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج های ساكن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت نمایند كه به ترتیب هر كدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسكن را از فرابورس ایران خریداری كنند.
با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق شش میلیون و ۳۶۰ هزار تومان، افراد ساكن در مراكز استان بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ چهار میلیون و ۲۴۰ هزار تومان پرداخت كنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ دو میلیون و ۱۲۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.
اوراق تسهیلات مسكن توسط بانك مسكن منتشر میگردد. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداكثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با عنایت به اینكه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمت متفاوتی است. در صورتیكه مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نكند، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.1397/09/07
17:24:21
5.0 / 5
2170
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما