اجماع جهانی دریایی مقابل آمریكا چگونه شكل گرفت؟

اجماع جهانی دریایی مقابل آمریكا چگونه شكل گرفت؟

هم پیما: معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی معتقد می باشد، تحریم هایی كه امروز مقابل ایران اعمال شده، برخلاف گذشته نه مبنای حقوقی دارد و نه دولت های جهان از آن حمایت می كنند و اجماع جهانی مقابل آمریكا در اجلاس اخیر IMO نشانه ای از همین رویكرد بود.هادی حق شناس در گفت وگو با ایسنا، اشاره كرد: دولت ترامپ همانطور كه از قبل باز اعلام نموده بود از آبان ماه امسال تحریم هایی را مقابل ایران اعمال كرده كه صنعت دریایی ایران باز از این قاعده مستثنی نیست. با وجود تمام این فشارها و برنامه ریزی آمریكا، تحریم های جدید یك تفاوت بسیار مهم با گذشته دارد. قبل از این تحریم ها با یك پشتوانه حقوقی جدی از طرف شورای امنیت سازمان ملل همراه بود و تمامی دولت ها موظف بودند كه به تحریم ها مقابل ایران عمل كنند.

وی اضافه كرد: هم اكنون اما تحریم ها این گونه است كه امریكا به تنهایی عمل می كند و هیچ یك از دولت های موثر و بزرگ جهان و اروپا حاضر به همراهی نشده است. از طرف دیگر آمریكا تحریم های جدید بدون هیچ پشتوانه حقوقی اجرایی كرده و حتی این تحریم ها مستقیما بر خلاف قطعنامه شورای امنیت است و همین مساله به ما كمك می نماید كه اجازه ندهیم اجماعی مقابل ایران شكل بگیرد.

معاون سازمان بنادر درباره واكنش مثبت اعضای سازمان جهانی آی ام او از بیانیه ایران در جلسه اخیر این سازمان، اظهار نمود: آنچه در این نشست صورت گرفت باز تداوم این حركت و موفقیت ایران در یك عرصه فنی و تكنیكی بود. این سازمان بعنوان مرجع دریایی جهان كه زیر نظر سازمان ملل فعالیت می كند و خیلی از كشورها همچون ایران و آمریكا عضو آن هستند مهم ترین سازمان در عرصه دریایی جهان به حساب می آید و ایران توانست در جلسه اخیر آی ام او بیانیه خود مقابل تحریم ها را نمایش كرده و اجماعی جهانی مقابل آمریكا به وجود آورد.

حق شناس درباره جزئیات بیانیه ایران توضیح داد: آمریكا در طول هفته های گذشته به كشورهای مختلف جهان آگهی می داد و تهدید می كرد كه ورود كشتی های ایرانی به آبراه های آنها می تواند از نظر ایمنی خطرناك باشد و تلاش می كرد با به وجود آوردن این فضای جدید تردد كشتی های ایران را با دشواری و محدودیت روبه رو كند. سازمان بنادر بعنوان نماد حاكمیتی ایران در این عرصه گزارشی را تهیه كرد كه تمام این فشارها را رد و ورود به بحث امنیت و ایمنی تردد كشتی های كشورهای عضو سازمان را خلاف روح قوانین و قواعد موجود به شمار می آورد. خوشبختانه كشورهای عضو با این بیانیه موافقت كردند و فشارهای آمریكا را خلاف قواعد بین المللی و منافع اعضا به شمار آوردند.

وی افزود: ایران از ۵۰ كنوانسیون رسمی آی ام وی در بیشتر از ۳۰ كنوانسیون عضویت دارد و از سال ها پیش تلاش نموده نقشی موثر و جدی در این بخش داشته باشد. ما از این پس باز تلاش می نماییم با حفظ قدرت خود توان ایران را حفظ نموده و در امتداد منافع كشور حركت نماییم.

معاون سازمان بنادر با بیان این كه تردد كشتی های ایران در بخش های مختلف دریایی اروپا ادامه دارد، اضافه كرد: ما از نظر حمایت سیاسی تابحال نتایج مثبتی از اروپایی ها گرفته ایم و این روند باز ادامه دارد اما در عرصه اقتصادی شرایط متفاوت می باشد چونكه شركت های بخش خصوصی برمبنای منافع اقتصادی خود تصمیم می گیرند. آنچه در این رابطه اهمیت زیادی دارد بدون پشتوانه بودن تهدیدها و تحریم های جدید است. ما باید با استفاده از پشتوانه حقوقی و سیاسی موجود اهداف خودرا به پیش ببریم و امیدواریم كه با مسائلی همچون جلسه اخیر لندن بتوان مسائل و دغدغه های اقتصاد دریایی ایران را دنبال كرد.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، از نیمه نخست آبان ماه امسال با آغاز دور جدید تحریم ها بخش های مختلف اقتصاد ایران با شرایطی جدید مواجه گشتند و صنعت دریایی ایران یكی از اصلی ترین این حوزه ها بود. آمریكا هرچند چابهار را تحریم ها معاف كرد اما در عین حال تلاش های مختلفی برای محدود كردن عملكرد دریایی ایران در سطح جهان آغاز كرد.

به دنبال این اتفاق و سخنان جدید آمریكایی ها سازمان بنادر هفته قبل در جلسه آی ام او اعتراض رسمی خودرا در قالب یك بیانیه نمایش كرد كه با واكنش مثبت بیشتر كشورهای جهان رو به رو شد. ایران با قرار گرفتن در سواحل مهم خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر یكی از مهم ترین كشورهای دریایی منطقه و جهان به حساب می آید.
1397/09/06
19:00:06
5.0 / 5
1843
تگهای خبر: شركت , كشتی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما