شریعتمداری موفق می گردد اگر

شریعتمداری موفق می گردد اگر

هم پیما: كارشناس حوزه كار از وزیر پیشنهادی تعاون، كار ورفاه اجتماعی خواست تا برنامه شش ماهه خویش را برای رسیدگی به وضعیت بنگاههای تولیدی عرضه نماید. او اظهار داشت: موفقیت شریعتمداری در وزارت كار در گروی داشتن برنامه ای جدید و متفاوت از برنامه ها و سفارش ها و تفكرات گذشته است.حمید حاج اسماعیلی ـ در گفت وگو با ایسنا، در ارزیابی برنامه های وزیر پیشنهادی تعاون، كار و رفاه اجتماعی در حوزه روابط كار، اظهار داشت: فرقی كه آقای شریعتمداری با آقای ربیعی دارد این است كه فردی اجرایی می باشد و سابقه كاری بیشتری دارد، در دولت هم نفوذش به اندازه كافی است و در گروه های مخالف هم مقبولیتهایی برای مدارا با شریعتمداری وجود دارد و اینها نكات مثبت ایشان است.

وی افزود: اما با همه این خصوصیت ها ایشان بطور قطع می داند كه اداره وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی همانند صنعت، معدن و تجارت نیست. این وزارتخانه نیاز به خون تازه، برنامه تازه و نگاه جدیدی دارد و اگر بخواهد دنباله روی سیاستهای گذشته و یا سفارش ها و برنامه های وزرای قبل باشد، بطور قطع شكست خواهد خورد.

این كارشناس حوزه كار متذكر شد: درست است كه ایشان در بخشهای صنعت و بازرگانی از سابقه بالایی برخوردار می باشد ولی اشراف چندانی به حوزه كار و رفاه ندارد، با این وجود بیشتر از هر برنامه و اقدامی از ایشان انتظار داریم كه بتواند شرایط بنگاههایی را كه دچار مشكل شده و هر روز خاموش می شوند را تغییر بدهد. اگر این گام را به درستی بردارد ۵۰ درصد مشكلاتی كه وزارت كار در بحث تعطیلی كارخانه ها، امنیت شغلی و معیشت كارگران دارد هم برطرف می گردد.

حاج اسماعیلی اضافه كرد: هم اكنون بنگاهها به علت نوسانات ارزی، تامین مواد اولیه، واردات و تحریم ها دچار مشكلات بسیاری شده اند و وزیر پیشنهادی در صورت كسب رأی اعتماد باید برنامه شش ماهه خویش را در رسیدگی به وضعیت بنگاهها عرضه كند و بنگاههای تولیدی را در اولویت قرار دهد.

وی اظهار داشت: بعد از آن اگر ثباتی برای فعالیت بنگاهها در بازار فراهم گردد می توان انتظار داشت كه دنبال اصلاح قانون كار، اصلاح سیاستهای پولی و مالی و توسعه بازار كار برویم.

این كارشناس حوزه كار در عین حال از وزیر پیشنهادی تعاون، كار و رفاه اجتماعی خواست تا مواضعی كاملا شفاف و متمایز با فعالیتهایی كه طی چند سال قبل در وزارت كار صورت گرفته دنبال كند و برای پیشبرد برنامه ها و اداره وزارتخانه تحت تاثیر گروهها و جناح های سیاسی قرار نگیرد.

وی همینطور صندوق تامین اجتماعی را چالش دیگر وزیر جدید كار دانست و اظهار داشت: با عنایت به نگرانی هایی كه برای تامین اجتماعی و بیمه شدگان وجود دارد انتظار داریم كه ایشان شجاعت تولید اصلاحات در تامین اجتماعی و دیگر صندوق ها را داشته باشند.

حاج اسماعیلی در انتها اظهار داشت: معتقدم با اینكه آقای شریعتمداری در قبال مسئولیت هایی كه در وزارت صمت داشته هنوز به مجلس پاسخ نداده است، ولی با عنایت به سابقه اجرایی زیادی كه در دولتهای گذشته و این دولت دارد در صورتیكه به جای بیان مواضع كلی و مبتنی بر رویكردهای گذشته، برنامه عملیاتی قابل قبولی به مجلس بدهد شانس با وی یار خواهد بود.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، محمد شریعتمداری ـ گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی، تقویت معیشت خانوارهای كارگری، حفظ امنیت شغلی و صیانت از نیروهای كار را در صورت كسب رأی اعتماد مجلس جزو برنامه های خود اعلام نموده است. پشتیبانی از بنگاههای تولیدی و ارتقای قدرت خرید كارگران و اصلاح قانون كار از دیگر برنامه های وی است.
1397/08/05
15:18:37
5.0 / 5
1484
تگهای خبر: ارز , بازار , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما