شیطنتی پشت قیمت بلیت هواپیما است؟، ریزش سفرهای خارجی ادامه دارد

شیطنتی پشت قیمت بلیت هواپیما است؟، ریزش سفرهای خارجی ادامه دارد

هم پیما: دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران اظهار داشت: كاهش قیمت بلیت هواپیما ظاهر قضیه است، چون شركت های هواپیمایی با عناوین مختلف همچون «مالیات اضافی»، نرخ ها را افزایش داده اند كه تحت تاثیر آن، حجم سفر ایرانیان در مسیرهای پرمسافر هم به كمتر از نصف رسیده است.


مرتضی قربانی در گفت وگو با ایسنا به تحولات قیمت گذاری بلیت هواپیما بخصوص پس ازتبدیل ارز آن با واحد "نیما"، اشاره نمود و درباره تاثیر آن بر قیمت تورها و حجم سفر ایرانیان پرداخت و اظهار نمود: استانبول، تفلیس، كوالالامپور و دبی از پرترددترین مسیرهای سفر ایرانیان است كه درحال حاضر تعداد پروازهای آن ها به نصف رسیده است. شاید بخشی از آن ناشی از ركود فصلی باشد اما مهم ترین عامل آن هزینه سنگین سفر است.
استانبول، تفلیس، كوالالامپور و دبی از پرددترین مسیر ایرانیان است كه درحال حاضر تعداد پروازهای آن ها به نصف رسیدهوی اظهار داشت: افزایش نرخ در بلیت هواپیما از زمانی كه ارز با نوسانات همراه شد، به دو شكل اتفاق افتاد؛ یك بار در ROE یا نرخ تبدیل ارز كه مبنای محاسبه قیمت بلیت و مالیات است، اما افزایش دیگر زمانی صورت گرفت كه دولت یك مدل ارز (۴۲۰۰ تومان) را اعلام نمود و همان موقع پایه قیمت گذاری تغییر نمود. در واقع بهانه شركت های هواپیمایی برای این افزایش قیمت، جبران مابه التفاوت ارز دولتی و آزاد بود. آن ها می گفتند از دولت ارزی دریافت نمی كنند و باید از بازار آزاد آنرا تامین كنند. با این ترفند قیمت بلیت ها بیشتر شد. در حقیقت فقط نرخ ارز نبود كه قیمت بلیت ها را گران كرد.
او افزود: معمول است شركت های هواپیمایی از قیمت پایه به آژانس كارمزد بدهند. اما در شرایط حاضر بعضی از این ایرلاین ها آن قیمت پایه را پایین آوردند كه متعاقب آن درصد كارمزد آژانس ها هم كاهش پیدا كرد، ولی از جانب دیگر مبلغ مالیات روی بلیت را افزایش دادند. این كاری بود كه تعدادی از شركت های هواپیمایی خارجی و ایرانی انجام داده اند. ازاین رو هر گاه به قیمت بلیت هواپیما اعتراض می شد آن ها ادله و توجیه می آوردند كه قیمت بلیت كمتر هم شده است. درحالی كه مبلغ مالیات بلیت، بیشتر شده بود.
قربانی اظهار داشت: ظاهر قضیه این است كه قیمت بلیت هواپیما پایین آمده، اما شركت های هواپیمایی با عناوین مختلف همچون مالیات اضافی (Surcharge)، عوارض فرودگاه و هواپیما، این قیمت ها را افزایش داده اند. تازه ترین مصداق برای آن بلیت ۱۵ میلیون تومانی یكی از هواپیماهای داخلی در راه تهران ـ استانبول بوده است؛ بلیتی كه در اصل، قیمت آن یك میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است اما به نرخ پرواز كانادا فروخته شده است.
قیمت بلیت هواپیما فقط تحت تاثیر نوسانات ارز گران نشد. برخی شركت های هواپیمایی پایه قیمت را هم افزایش دادند به این بهانه كه چون ارز دولتی نمی گیرند و از بازار آزاد ارز تهیه می كنند باید این مابه التفاوت را جبران كننددبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران بیان كرد: درست است كه ROE (نرخ تبدیل ارز در بلیت هواپیما) پایین آمده و وارد كانال ۸ هزار تومان شده است اما شیطنت هایی هم می گردد كه نرخ بلیت هواپیما همچنان پایین نیاید.
او سپس به قیمت گذاری در شركت های هواپیمایی داخلی اشاره نمود و اضافه كرد: ROE به مسیرهای بین المللی مربوط می شود، ازاین رو قیمت گذاری در شركت های هواپیمایی داخلی بر مبنای "ریال" است و تنها بخشی از مالیات آن ها در مسیرهای خارجی ارزی محاسبه می گردد. پس نوسانات ارز روی قیمت این شركت ها نباید تاثیر چندانی داشته باشد، اما چرا این اتفاق افتاده است؟ شركت های داخلی توجیه آورده اند ۷۰ درصد هزینه هایشان ارزی است، درحالی كه به استناد اطلاعات موجود، هزینه های عمده شركت های هواپیمایی همچون دفتری، جاری و سوخت هواپیما، ریالی است، درحالی كه آن ها می گویند حقوق خلبان و كرو پرواز خارجی، اجاره بهای هواپیما، سوخت در كشور مقصد و قطعات را ارزی می پردازند و چون دولت به آن ها ارز نمی دهد، مجبورند به نرخ آزاد تهیه كنند.
وی در عین حال اظهار داشت: برخی شركت های هواپیمایی خارجی كه كل هزینه هایشان ارزی است، قیمت ها را در بعضی مسیرها گاها تا ۳۰ درصد كم كرده اند، اما بعضی درحال به روزرسانی هستند تا نرخ پایه را بالا برند كه خوشبختانه با ركود فصلی مقارن شده وگرنه افزایش تقاضا بازار را ملتهب تر می كرد.
قربانی درباره تاثیر قیمت تورها بعد از كاهش نرخ ROE، اظهار نمود: قیمت تور تفاوت چندانی نداشته، چون نرخ بلیت ها هنوز گران است. مثلا سال قبل در همین فصل كه با ركود سفر همراه می باشد، قیمت تور سه شب و چهار روز گرجستان ۷۰۰ هزار تومان بود اما حالا بلیت چارتری آن یك میلون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می گردد.
قیمت گذاری در شركت های هواپیمایی داخلی بر مبنای "ریال" است و تنها بخشی از مالیات آن ها ارزی محاسبه می گردد. پس نوسانات ارز روی قیمت این شركت ها نباید تاثیر چندانی داشته باشد، اما چرا این اتفاق افتاده است؟ این عضو هیات مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران با تاكید بر این كه حجم سفرهای خارجی با فاصله پایین آمده است، برای شفاف سازی، از میزان پروازها در پرمسافرترین مقاصد ایرانیان مثال هایی ذكر كرد و اظهار داشت: در مدت زمان مشابه سال گذشته، دست كم روزی شش هفت پرواز مستقیم بین تهران و تفلیس برقرار بود اما حالا هر ایرلاین هفته ای دو تا سه پرواز دارد كه برخی هم كلا پروازشان را قطع كرده اند. به صورت كل حجم سفرهای هوایی در راه گرجستان تا ۶۰ درصد كاهش داشته است. سفرهای هوایی از تهران به استانبول هم در مقایسه با مدت زمان مشابه تا ۵۰ درصد ریزش داشته، ضمن آن كه در این مسیر نه تنها تعداد پروازها كاهش یافته كه برخی ایرلاین ها دیگر حضور ندارند.
قربانی با بیان این كه بررسی سفر در این دو مسیر سنجش خوبی برای نتیجه گیری درباره وضعیت تورهایی با قیمت متوسط است، افزود: پروازهای مستقیم شركت های خارجی همچون "ایرآسیا" و "تای ایرویز" در مسیرهای مالزی و تایلند كه از دیگر مقاصد پر سفر ایرانیان در این فصل به شمار می آید كاملا متوقف شده است. برخی ایرلاین های خارجی قبل از افزایش شدید نرخ ها پیش دستی كرده و پروازهایشان را در راه ایران متوقف كردند همانند شركت های اروپایی كه به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی، بازار ایران را ترك كردند.1397/07/29
18:51:44
5.0 / 5
1677
تگهای خبر: ارز , بازار , پرواز , چارتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما