یك كارشناس حوزه كار مطرح كرد

چهار راه افزایش قدرت خرید كارگران

چهار راه افزایش قدرت خرید كارگران

هم پیما: از نگاه یك كارشناس حوزه كار پیش بینی بسته های غذایی، معافیت مالیاتی كارگران، كاهش تعرفه خدمات درمانی و معافیت كارفرمایان از پرداخت مالیات و عوارض همچون راهكارهای پشتیبانی از خانوارهای كارگری و افزایش قدرت خرید كارگران است.علی اكبر لبافی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: مبحث افزایش مزد به لحاظ تاثیرگذاری در ابعاد مختلف جامعه و گستردگی آن مهم می باشد ولی هم اكنون دولت اولویت های خودش را دارد و مباحث ارزی یا سیاست های خارجی در درجه اول سیاست های دولت قرار دارند. دولت به دنبال این است كه كشور به شرایط مطلوب تری برگردد و بعد از آن به موضوعات دیگر ورود كند یا دست كم به مبحث افزایش دستمزدها بپردازد.

لبافی درعین حال، معافیت مالیاتی كارگران، پیش بینی بسته های غذایی و سبد كالا، معافیت كارفرمایان از دادن مالیات، عوارض و كاهش تعرفه خدمات درمانی كارگران و بازنشستگان را همچون راهكارهای پشتیبانی از معیشت خانوارهای كارگری عنوان نمود.

او در پاسخ به این پرسش كه چرا در شرایطی كه خیلی از تولیدكنندگان قیمت كالاهای خویش را افزایش داده اند، بالابردن دستمزدها منطقی نیست؟گفت: این مورد در مورد تمام واحدهای تولیدی صدق نمی كند، همین حالا خیلی از واحدها با مشكل تامین مواد اولیه و فروش مواجهند و افزایش دستمزد نیروی كار را ندارند؛ البته در مورد آن دسته واحدهایی كه از شرایط به وجود آمده سوءاستفاده كرده و با گران كردن محصولات خود مردم را در فشار و تنگنا گذاشته اند، قضیه فرق می كند. این بنگاه ها مغایر قانون عمل می كنند و مردم می توانند بهترین واكنش را در قبال تولیدات آن ها نشان بدهند ولی با خرید محصولات گران شده عملا اتفاقی برای كاهش قیمت ها نمی افتد.

لبافی اضافه كرد: در یك واحد تولیدی، ۳۰ درصد هزینه ها مربوط به مواد اولیه و ۷۰ درصد دیگر شامل دستمزد، انرژی، مالیات و استهلاك است. سوال این است كه آیا ما به نیروی كار ایرانی به دلار و ارز حقوق می دهیم یا انرژی را به قیمت ارز می پردازیم كه حالا كالاهای تولیدی را با افزایش نرخ ارز به فروش می رسانیم؟ این كار مصداق بی انصافی و بی قانونی می باشد. متاسفانه قیمت برخی اقلام در عرض چند هفته افزایش یافته و نشان داده است كه كنترل و نظارت از دست متولیان آن خارج شده یا تمایلی به مقابله و برخورد ندارند.

به گفته این كارشناس حوزه كار، بخش اعظمی از به هم ریختگی های اقتصادی ناشی از جو روانی جامعه است و شاخص های اقتصادی ما به گونه ای نیست كه اوضاع آن قدر بغرنج و بحرانی باشد كه به افزایش دستمزدها فكر نماییم ولی شرایط امروز اقتصاد غیرعادی است و در این حالت دولت باید كمك های جانبی را برای محرومان و اقشار ضعیف درنظر بگیرد.
درباره نامه های ارسالی تشكل های كارگری به سرپرست وزارت كار برای تشكیل هرچه سریع تر جلسات شورای عالی كار اظهار داشت: شخصا معتقدم كه تصمیم ایشان برای تشكیل ندادن جلسات شورای عالی كار عقلایی است چون ایشان در شرایط تغییرات مدیریتی حاضر، می داند كه حضورش موقتی است بنابراین دست به كاری نمی زند كه برایش تبعات داشته باشد و تمایلی به برگزاری جلسات شورای عالی كار از خود نشان نمی دهد. وزیر كار ریاست شورای عالی كار را برعهده دارد و برای آن كه توانایی تشكیل جلسات شورا را داشته باشد، باید كار كارشناسی و اشراف كامل به مباحث حوزه داشته باشد.
وی افزود: هر فرد دیگری هم كه در این شرایط بود، این كار را می كرد و ترجیح می داد كه ریسك نكند تا وزیر كار معرفی شود اما فارغ از این موضوع، طرح بازبینی دستمزد در شرایط فعلی است كه به صلاح نیست. امكان دارد دیدگاه تشكل های كارگری این باشد كه وضع معیشت كارگران رو به وخامت رفته و در شرایط كنونی باید اقدام اساسی صورت بگیرد اما برای ارتقای قدرت معیشت كارگران راهكارهای دیگری هم هست كه دولت و وزارت كار می توانند دنبال كنند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مبحث بررسی اعطای كوپن الكترونیكی به آحاد جامعه با هدف تامین كالاهای اساسی از هفته های گذشته عنوان شد و در همین راستا سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی از توزیع سبد كالا به تمامی مددجویان تحت پوشش كمیته امداد و بهزیستی و اجرای برنامه تامین كالای اساسی برای هشت دهك با اعطای كوپن الكترونیكی اطلاع داد. پرداخت نقدی سبد غذایی مددجویان كمیته امداد و سازمان بهزیستی و توزیع سبد كالای آن ها با عنایت به شارژ كارت های یارانه در ایام اخیر در حالی شروع شده كه هنوز اقدامی برای كمك به معیشت خانوارهای كارگری و توزیع سبد حمایت غذایی وعده داده شده به كارگران صورت نگرفته است.
1397/07/18
13:36:05
5.0 / 5
1597
تگهای خبر: ارز , تولید , جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما