در ادامه گرانی و خودتحریمی ایرلاین های خارجی مطرح شد

خارجی ها از آمدن به ایران منصرف نمی شوند مگر به شروطی

خارجی ها از آمدن به ایران منصرف نمی شوند مگر به شروطی

هم پیما: دبیر جامعه تورگردانان ایران اعتقاد دارد، گرانی بلیت ایرلاین های خارجی كه به «ریال» و در داخل كشور رخ داده، در سفر گردشگران خارجی تاثیر منفی ندارد؛ مگر آن كه برخی به خاطر گرانی ارز و برای جبران مافات، نرخ خدمات را سرسام آور بالا ببرند.


سیدهادی شیرازی درباره تاثیر افزایش نرخ بلیت در پروازهای خارجی كه فرضیه كاهش تعداد پروازها و حتی حذف مقصد ایران از برنامه ایرلاین های خارجی را در بلندمدت مطرح كرده است، به ایسنا اظهار داشت: نرخ بلیت از نظر قوانین بین المللی ثابت است، اما طبق قانون «یاتا» (انجمن بین المللی حمل و نقل هوایی) در مسیرهایی كه (Rate Of Exchange) ROE یا واحد ارزی دارد، وقتی مبنای محسابه از ۴۴۰۰ تومان به ۸۸۰۰ تومان ارتقاء می یابد، طبیعتا نرخ ها در آن مقصد افزایش پیدا می كند؛ اما در ماهیت پرواز و نرخ ارزی آن كه ثابت است، تغییری تولید نمی گردد. ازاین رو بلیت برای خارجی ها گران نشده است و ایرلاین ها هنوز بازار مبدأ را در اختیار دارند.
وی افزود: زمانی كه ارز در ایران از مرز ۳ هزار تومان گذر كرد، ایرلاین های خارجی، فروش كلاس های قیمتی پایین را در سیستم ها مسدود كردند، اكنون امكان دارد با افزایش نرخ ارز در پروازهای خارجی، صندلی های ارزان دوباره روی سیستم های فروش قرار گیرند تا در كلاس های قیمتی تعادلی تولید شود و این بازار از دست نرود كه البته این شرایط به نفع مسافر خارجی است؛ چون وقتی در مسیری، پرواز ارزان پیدا شود حتما آن كشور را در برنامه سفر خود قرار می دهد.
این تورگردان درباره هشدارهایی كه نسبت به حذف ایران از مسیر پروازی ایرلاین های خارجی در صورت كاهش تقاضا در این بازار، داده شده است، اظهار داشت: شركت های هواپیمایی خارجی هنوز زمزمه ای در این باره نداشته اند، امكان دارد در آینده این اتفاق رخ دهد، ولی نمی توان از حالا پیش بینی نمود، چون هیچ چیز ملموس نیست، دوستانی هم كه اخطار داده اند، شاید به تجربه به این نتیجه رسیده اند.
او خوش بین است كه مسافران خارجی از شرایط جدید ارزی كشور تاثیر منفی نپذیرند، هرچند كه آن را به اقدامات بخش های خدماتی مشروط دانست و اظهار نمود: اگر ایرلاین های خارجی بخصوص در راه اروپا ـ ایران صندلی های ارزان را دوباره به سیستم فروش برگردانند، طبیعتا مسافران خارجی بیشتری از آن سمت روانه كشورمان خواهند شد. بالا رفتن نرخ ارز هم برای گردشگری خوب است، البته به شرط آن كه در داخل نخواهند جبران مافات كنند و قیمت ها را سرسام آور بالا ببرند، اگر این اتفاق رخ ندهد، قیمت سفر به ایران هم رقابتی می گردد و حتی امكان دارد نرخ این سفر را كم كند.
شیرازی درباره اظهار نظرهای متفاوت سایر تورگردان ها درباره بی ثباتی كه بازار ارز در گردشگری ورودی پدید آورده و قیمت ها را تحت تاثیر قرار داده و این تناقض ها آژانس های خارجی را نسبت به طرف های تجاری ایرانی بی اعتماد كرده است، اظهار داشت: امكان دارد این تونل تاریك باشد، اما سیاست های اخیر دولت، آینده ای را برای ما متصور شده است كه بر آن اساس می توانیم مشكلات موجود را در بلندمدت تا حدی برطرف نماییم. اگر مبنای محاسبه ارز در سال آینده طبق اظهارات دولت رقمی در حدود ۸۸۰۰ تا ۹۰۰۰ تومان باشد كه قطع به یقین همین حدود است، می توان در نرخ گذاری تورهای ایران به ثبات رسید و سفر گردشگران خارجی بیشتری را شاهد باشیم، البته همه این ها به شرایط امنیتی ایران منوط است.
دبیر جامعه تورگردانان همینطور در پاسخ به این پرسش كه افزایش نرخ ارز در ایران اگر برای گردشگران خارجی انگیزه است، چرا آمار آژانس های ایرانی از كاهش سفر خارجی ها حكایت دارد؟ اظهار داشت: متاسفانه شرایط سیاسی داخل ایران و تهدیدها و تحریم های آمریكا از سال قبل تا كنون سبب شده آژانس های خارجی حجم كار خویش را در بازار ایران كم كنند، در عین حالی كه بخشی از مردم جهان شیفته ماجراجویی و سفر به كشورهایی همچون ایران هستند، اما جمعیت گسترده تری همچنان به هشدارهای وزارت خارجه و مقامات كشورشان توجه دارند، برای همین علی رغم هزینه ارزان سفر در ایران، سیر نزولی ورود گردشگران خارجی را شاهدیم.
شیرازی همینطور پیش بینی كرد؛ فصل دوم گردشگری ایران كه از پاییز آغاز می شود، همچنان روند كاهشی ۲۰ تا ۳۰ درصدی ماه های فروردین و اردیبهشت ماه را تجربه كند.
او همینطور درباره تناقض آماری بین بخش خصوصی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كه افزایش ۳۰ درصدی ورود گردشگران خارجی در سه ماه نخست امسال را اعلام نموده بود، توضیح داد: آمار تورگردان ها بیشتر به گردشگران فرهنگی و زیارتی مربوط می گردد كه با تور و با استفاده از آژانس به ایران سفر می كنند كه در این بخش از سال قبل روند نزولی شروع شده و آمارها كاهش داشته، اما آنچه سازمان اعلام می كند، آمار تمام مسافران ورودی به كشور است؛ از تاجر گرفته تا كارگر و مسافر.1397/05/21
14:35:11
5.0 / 5
1662
تگهای خبر: ارز , بازار , پرواز , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما