آخوندی؛

همه یك درصد درآمد نفتی ویژه مناطق نفت خیز امسال به خوزستان می رسد

همه یك درصد درآمد نفتی ویژه مناطق نفت خیز امسال به خوزستان می رسد

هم پیما: وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: امسال همه درآمد حاصل از اجرای قانون اختصاص یك درصد فروش نفت به مناطق نفت خیز را به خوزستان واگذار خواهیم كرد.به گزارش هم پیما به نقل از وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در چهل و یكمین جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با مبحث رسیدگی به مشكلات محلات نابه سامان خوزستان، توان افزایی محلی را محور اصلی برنامه های این ستاد اعلام نمود و اضافه كرد: نكته مهم در این مسیر، یافتن راهی برای چگونگی تحقق این امر است، بدون شك تخصیص بودجه و وجود منابع لازم برای اجرای برنامه ها مهم است ولی مسئله مهم تر آن است كه استراتژی و سیاست اصلی ما در این راستا توان افزایی محله باشد چراكه در غیر این صورت آن پروژه هم سمت و سویی كالبدمحوری مانند سایر اقدامات به خود می گیرد.
وی در ادامه خوزستان را دارای قدیمی ترین مهد تمدنی ایران دانست و اظهار داشت: شاید هیچ كجای ایران دارای چنین سابقه تاریخی از حیث سكونت نباشد. تمدن و آثار تمدنی به جا مانده در خوزستان ثروت بالقوه ای است كه سودمندی آن، حتی سودمندی مادی آن بیش از ثروت نفت می باشد. در برنامه بازآفرینی و در این شرایط باید بهترین بهره و استفاده را از آن برد.
این مقام مسئول با عنایت به وسعت مشكلات بافت های ناكارآمد در خوزستان نگاهی جامع تر و توجهی بیشتر به استان را در حوزه بازآفرینی امری ضروری دانست و اظهار داشت: نكته مهم آن است كه بطور قطع باید در این راه به دنبال امور اجتماعی و توان افزایی مردم باشیم. مسائل كالبدی اعم از پروژه های زیربنایی و یا خدماتی مانند مدرسه و بیمارستان و از این قبیل باید توسط دستگاه های اجرایی ذی ربط صورت گیرد، لیكن محله باید توسط ساكنان مورد بازآفرینی قرار گیرد. ازاین رو باید برنامه های عرضه شده از جانب ستاد بازآفرینی استان مجددا با رویكرد محله محوری و مردم محوری مورد بازبینی قرار گیرند.
آخوندی همینطور برگزاری جلسات مرتب ستاد بازآفرینی و هماهنگی بین مقامات مسئول عرضه خدمات در محله های هدف در استان را امری ضروری دانست و اظهار داشت: با عنایت به بحث اختصاص یك درصد از درآمد فروش نفت به مناطق نفت خیز در تلاش هستیم تا در سال جدید بتوانیم تمامی این مبلغ به این استان اختصاص یافته و در جهت رفع مشكلات هزینه شود، چراكه با عنایت به تنگناهای مالی در سال قبل تنها ۴۵ درصد از این رقم به خوزستان اختصاص پیدا كرد.
وزیر راه و شهرسازی ضمن تاكید بر لزوم همكاری ۱۰۰ درصدی تمامی وزارتخانه ها در اجرای برنامه های بازآفرینی در این استان بیان كرد: عرضه برنامه لازم برای دریافت كمك از وزارت نفت، دسترسی سكونتگاه های استان به خطوط ریلی، اجرای برنامه های توسعه مبتنی بر حمل و نقل عمومی (TOD) در استان، احداث قطار حومه ای و... از برنامه هایی است كه باید در این منطقه مورد توجه قرار گیرد.
این مقام مسئول همینطور هماهنگی های اجتماعی و توانمندسازی ساكنان را از اقدامات ضروری و مهم درخوزستان اعلام نمود و اضافه كرد: متأسفانه درحال حاضر ایده در خوزستان برمبنای پروژه های دولتی بوده، درحالی كه مردم خود باید وارد میدان شده و درگیر امور شوند، ما باید راهكاری برای ورود مردم به صحنه یافته و آن را بعنوان یك مدل در استان اجرا نماییم.
وی در انتها بحث بازآفرینی شهری را برمبنای مشاركت مردم اعلام نمود و اظهار داشت: پیام اصلی ما در برنامه ملی بازآفرینی شهری حضور مردم و درگیر شدن آن ها در امور مربوط به احیای محله است.

1397/02/17
15:00:59
5.0 / 5
1793
تگهای خبر: جت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما