تداوم اوضاع نابسامان اقتصادی ایتالیا

تداوم اوضاع نابسامان اقتصادی ایتالیا

هم پیما: بانك مركزی ایتالیا پیش بینی نمود رشد اقتصادی این كشور در سه ماهه نخست امسال به نسبت سه ماهه پایانی سال قبل كاهش یابد.


به گزارش هم پیما به نقل از یورونیوز، بانك مركزی ایتالیا در تازه ترین بولتن خبری خود از وضعیت اقتصادی این كشور نوشته است: در سه ماهه نخست امسال انتظار می رود تولید ناخالص داخلی افزایش یابد اما با نرخ رشدی كمتر از سه ماهه پایانی سال قبل.
انتظار می رود نرخ رشد سومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو در سه ماهه نخست امسال تنها ۰.۲ درصد باشد، در حالیكه نرخ رشد سه ماهه پایانی سال ۲۰۱۷ ۰.۳ درصد بود. به قول بانك مركزی ایتالیا تولیدات صنعتی ایتالیا كه در دوره قبلی رشدی ۰.۹ درصدی را تجربه كرده بود، در سه ماهه ابتدایی امسال نرخ رشدی در سطح صفر داشته است.
اقتصاد ایتالیا در سال قبل ۱.۵ درصد رشد كرد كه رشد ضعیفی به حساب می آید. همینطور به علت مشكلات سیاسی انتخابات زودهنگام برگزار گردید و پائولو جنتیلونی- نخست وزیر میانه روی این كشور - باید جای خویش را به احزاب افراطی تر بدهد.
مارك آنوزیاتا- از كارشناسان موسسه فوربس- می گوید: بحران مهاجرت اصلی ترین دلیل افزایش محبوبیت احزاب پوپولیست بوده است اما نارضایتی عمومی از وضعیت اقتصادی دلیل دیگر این مساله بوده است. اكنون اقتصاد ایتالیا برای سومین سال متوالی روندی صعودی دارد و در سال ۲۰۱۷ تولید ناخالص داخلی این كشور رشدی ۱.۵ درصدی داشته است. با این حال سوال این جاست كه چرا با وجود عملكرد اقتصادی بهتر، نارضایتی ها به اوج خود رسیده است؟ یك دلیل بسیار ساده به عقیده من این است كه عملكرد اقتصاد این كشور در بلندمدت چنان بد بوده است كه حتی با وجود چرخه رشد كنونی، دردی از این كشور دوا نشده است.
او ادامه داد: برای مثال به این نكته توجه كنید كه درآمد سرانه واقعی به سختی بالاتر از سطوح سال ۱۹۹۸ بوده است و این بدان معناست كه استاندارد زندگی ایتالیایی ها حدودا همان استانداردهای ۲۰ سال پیش است در حالیكه در همین زمان، درآمد سرانه واقعی آلمانی ها ۲۷ درصد و فرانسوی ها ۱۷ درصد افزایش یافته است. درآمد واقعی سرانه در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ و پیش از دو بحران مالی ۲۰۰۸-۲۰۰۹ و ۲۰۱۲-۱۳ هم تحت تاثیر قرار گرفت.
بیكاری جوانان ۳۷ درصد است كه بسیاری آن را تقصیر دو ركود اخیر و سیاست های ریاضتی می دانند كه برای كنترل كسری بودجه ضروری بود. با این حال بیكاری جوانان ایتالیایی همواره نرخ بالایی بوده است: بین سال های ۱۹۹۴ تا ۲۰۰۰ كه اقتصاد این كشور رشد متوسط سالانه دو درصدی را تجربه نمود كه قوی ترین عملكرد ۳۰ سال اخیر آن به حساب می آید، میانگین بیكاری جوانان ۳۳ درصد بوده است. هنگامی كه رشد اقتصادی ایتالیا در قوی ترین حالت بود هم یك جوان از هر سه جوان ایتالیایی بیكار بود، حدودا مانند وضع كنونی.
به اعتقاد این كارشناس شما نمی توانید تقصیر اوضاع نابسامان اقتصادی را به گردن سیاست های ریاضتی و یا ركود اخیر و یا روبات ها بیندازید، این مشكل مزمن ساختاری است كه اقتصاد را به این وضع انداخته است.1397/01/30
17:03:17
5.0 / 5
1660
تگهای خبر: استاندارد , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما