رسیدن مسافران نوروزی جاده ها به مرز ۵۰ میلیون

عملكرد ناوگان عمومی ۲۳ روز: یك كشته

عملكرد ناوگان عمومی ۲۳ روز: یك كشته

هم پیما: با به آخر رسیدن رسمی سفرهای نوروزی سال ۱۳۹۷ آمارهای جدید سازمان راهداری نشان از آن دارد كه با وجود افزایش تلفات در این ایام ناوگان عمومی جاده ای وضعیت قابل دفاعی داشته است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طبق آمارهای موجود از ۲۴ اسفندماه سال ۱۳۹۶ تا ۱۷ فروردین ماه ۱۳۹۷ ورودی و خروجی استان ها به عدد ۴۹ میلیون و ۹۰۸ هزار تردد رسیده كه افزایشی حدودا ۱۴ درصدی را در قیاس با مدت مشابه سال قبل نشان داده است. در طول این مدت بیش از ۱۱۷ هزار راننده و كمك راننده در قالب ۲۵۰۰ شركت عمومی مسافری با حدود ۴۵۰۰ اتوبوس مسافران را جابه جا كردند. از این رو در نوروزی كه گذشت ۷۵۸ هزار صورت وضعیت با ناوگان عمومی انجام شده كه نسبت به سال قبل رشد ۳.۴ درصدی را نشان داده است.

بخش امیدواركننده سفرهای نوروزی امسال كاهش قابل توجه سهم خودروهای عمومی در تلفات جاده ای بوده است. آمارهای سازمان راهداری نشان داده است در تصادف های امسال تقصیر در تصادف تنها یك بار برعهده رانندگان ناوگان عمومی بوده كه سهم آنها را به صورت قابل توجهی پایین آورده است. همینطور در نوروز امسال براثر برخورد یك اتوبوس مسافری با یك دستگاه كامیون در كیلومتر ۹۱ آزادراه زنجان – قزوین كه در ۱۰ فروردین ماه صورت گرفت یك نفر از سرنشینان به علت نبستن كمربند ایمنی جان خویش را از دست داد و این تنها تلفات تصادفات ناوگان عمومی اتوبوس در نوروز ۱۳۹۷ بوده است.

با این وجود تعداد كشته شدگان سفرهای جاده ای از ۴۱۷ نفر نوروز ۱۳۹۶ با افزایشی حدودا ۱۳ درصدی به ۴۷۱ نفر رسیده كه افزایشی قابل توجه به حساب می آید.

سازمان راهداری استفاده از خودروی شخصی، طولانی بودن دوره طرح نوروزی، شرایط آب و هوایی مطلوب، افزایش تعداد خودروهای شخصی و بیشتر بودن تعداد روزهای تعطیلی را اصلی ترین دلایل این افزایش آمار دانسته است.

این سازمان اعلام نموده از ۳۶۷ تصادف فوتی در ۲۷۳ مورد معادل حدودا ۷۵ درصد خودروهای شخصی نقش آفرین بودند و بعد از آن موتورسیكلت ها و وانت بارها در رتبه های بعدی این شاخص قرار دارند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، آمار تلفات نوروزی در سال 97 در حالی افزایش یافته كه در طول تمام سال های گذشته این آمار رو به كاهش گذاشته شده بود. میزان تلفات جاده ای ایران در حالی در سال 1384 به سمت افزایش غیر قابل كنترل حركت می كرد و به 30 هزار كشته سالانه می رسید كه خیلی از استانداردهای جهانی در كشورهای توسعه حاكی از فاصله قابل توجه آمارهای آنها با ایران داشت.

پس از سال 1384، روند كاهش تصادفات جاده ای ایران شروع شد و تا سال قبل هم ادامه یافت اما همانطور كه رییس سابق سازمان راهداری هم پیش بینی كرده بود، تصادفات در ایران به هسته سخت خود رسیده و از این رقم پایین تر رفتن نیاز به برنامه ریزی های بلندمدت و جدی دارد.
1397/01/26
15:00:56
5.0 / 5
1926
تگهای خبر: سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما