معاون وزیر راه اعلام كرد

كریدور شمال - جنوب بهم متصل شد، افتتاح راه آهن قزوین - رشت در تابستان

كریدور شمال - جنوب بهم متصل شد، افتتاح راه آهن قزوین - رشت در تابستان

هم پیما: مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: كریدور شمال – جنوب با راه آهن آستارا – آستارا به هم متصل و فعال شد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، خیرالله خادمی - معاون وزیر راه و شهرسازی - در آیین افتتاح رسمی راه آهن بین المللی آستارا – آستارا و فاز اول ترمینال و بارانداز این راه آهن، اظهار نمود: به صورت یقین امروز یك روز تاریخی و به یاد ماندنی در مناسبات ریلی دو كشور ایران و آذربایجان است.
وی با اشاره به اینكه آنچه امروز در آستارا رخ داد، كریدور شمال – جنوب را به هم متصل و فعال می كند، اضافه كرد: در بحث حمل و جابجایی كالا و مسافر در سراسر این كریدور از شمال اروپا، روسیه و آذربایجان به واسطه ایران به آب های خلیج فارس، كشورهای آسیای جنوب شرق و به خصوص هندوستان، پاكستان و افغانستان از این مسیر محقق می گردد.
خادمی با تاكید بر اینكه یكی از اولویت های جمهوری اسلامی ایران توسعه شبكه ریلی است، اضافه كرد: هم اكنون 13 هزار كیلومتر مسیر ریلی در كشور داریم و 3410 كیلومتر جدید در حال اجراست كه رقم بسیار بزرگی است.
وی افزود: 5000 كیلومتر راه آهن جدید در دست مطالعه داریم كه توسط دولت تدبیر و امید و مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است.
معاون وزیر و راه شهرسازی با اشاره به اینكه مسیر منقطع در این كریدور، قطعه قزوین به رشت و سپس آستارا است، توضیح داد: قسمت مشكل و پیچیده قزوین به رشت در مراحل پایانی قرار دارد.
وی تصریح كرد: در این محور 28 كیلومتر تونل و 9 كیلومتر پل خاص و بزرگ احداث و 20 میلیون مترمكعب خاكبرداری و خاكریزی در شرایط خیلی سخت مهندسی انجام شده است.
خامی با تاكید بر اینكه بسترسازی 164 كیلومتری قزوین به رشت تا آخر فروردین ماه به اتمام می رسد، اضافه كرد: بالغ بر 156 كیلومتر ریل گذاری در این مسیر انجام شده است و امیدواریم تا آخر اردیبهشت ماه ریل گذاری مسیر باقیمانده هم به اتمام برسد.
مدیرعامل شركت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل ایران افزود: پروژه بزرگ ریلی قزوین - رشت تابستان امسال به بهره برداری می رسد.
وی خاطرنشان كرد: عملیات شروع مسیر رشت به آستارا آماده و مطالعات توسط مشاور انجام شده است و اجرای قطعات اولیه آن در سفر رئیس جمهوری ایران به آذربایجان و دیدار با الهام علی اف و توافقات مالی آغاز می گردد.1397/01/10
17:35:41
5.0 / 5
1939
تگهای خبر: توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما