تاثیر فضای مجازی بر قیمت گذاری مسکن و خودرو

تاثیر فضای مجازی بر قیمت گذاری مسکن و خودرو

به گزارش هم پیما، مرکزی رییس اتحادیه مشاورین املاک اراک گفت: در قیمت گذاری مسکن و خودرو، فضای مجازی باید کنترل شود چونکه تاثیر بالایی بر قیمت گذاری دارد.


بهروز عسگری سوم خرداد در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: یک سامانه همچون سایت دیوار، ولی در نسخه بهتر تحت عنوان سایت تخصصی مشاورین املاک در سطح استان مرکزی درحال پیگیری و راه اندازی است و در صورت پیدا شدن اسپانسر سامانه ای خوب و پر کاربرد و موثر است که از اعلام قیمت های گزاف جلوگیری می کند.
وی ادامه داد: برخی نرخها توسط دلالان مشخص می شود و از طرف مشاورین املاک نیست که با بوجودآوردن این سامانه حداقل ۳۰ درصد نرخها کنترل می شود.
رییس اتحادیه مشاورین املاک اراک اشاره کرد: هم اکنون دولت و بخش خصوصی درحال فاصله گرفتن از یکدیگر هستند؛ اگر برخی ادارات در رابطه با اصناف در این زمینه پای کار بیایند تاثیر آن محسوس و قابل مشاهده و شایان توجهی خواهد بود.
عسگری اشاره کرد: قیمت گذاری از طرف مشاورین املاک برمبنای معیارها همچون سال ساخت، محله، نوع مصالح و... به انجام می رسد.
وی با اشاره به فضای مجازی بیان کرد: در قیمت گذاری مسکن و خودرو فضای مجازی باید کنترل شود چونکه تاثیر بالایی بر قیمت گذاری دارد.
عسگری با اشاره به خبر رایگان شدن کد رهگیری افزود: کد رهگیری از طرف اتحادیه املاک پیشنهاد شد اما بعدا عنوان شد که دریافت این کد دلخواه بوده و الزامی نیست، این در حالیست که از ابتدا کد رهگیری هزینه ای نداشت و توسط بخش خصوصی به وجود آمده بود اما هم اکنون بخش دولتی این کد را به نفع خود تمام کرده و اعلام نموده دریافت این کد رایگان است.
رییس اتحادیه مشاورین املاک اشاره کرد: پیشنهاد بنده این است که مشاورین املاک یکسال تعطیل شوند تا علت گرانی و قیمت گذاری ها مشخص شود. پیشنهاد بعدی این است که باتوجه به کمبود مسکن در شهر اراک می توان با اعطای امتیازهای ویژه به تعاونی ها، در قیمت و تعادل عرضه و تقاضا موثر واقع شد.
عسگری افزود: همین طور با اعطای مجوز ساخت در بعضی اراضی شهری، مشکلات قابل توجهی از مسکن شهر اراک حل خواهد شد. اگر عرضه و تقاضا همخوانی داشته باشد، قیمت مسکن متعادل خواهد شد.
وی اشاره کرد: در عرصه مسکن در یک دوره ۸ ساله ساخت و ساز کاهش پیدا کرد که عقب افتادگی حاصل شده در این مقطع، باید با رونق ساخت و ساز جبران شود. فعالان حوزه ساخت مسکن شهر اراک به سبب قوانین سخت و نبود صرفه اقتصادی به سایر شهرها مهاجرت کردند.
رییس اتحادیه مشاورین املاک اراک اشاره کرد: تصمیم گیری در عرصه مسکن، ۴ سال بعد تاثیر خودرا نشان میدهد.
عسگری با اشاره به دلیلهای گرانی مسکن در اراک اشاره کرد: فضای مجازی، تورم در در عرصه مصالح و هزینه های پروانه و مجوز ساخت از عوامل افزایش قیمت مسکن شمرده می شود.
وی بیان کرد: دوره آموزشی پروانه تخصصی مشاورین املاک در استان مرکزی از سال قبل شروع شده و تا حالا بیش از ۴۵۰ نفر در این دوره ها شرکت کرده اند، این دوره بصورت ۴۰ ساعته و الزامی است.
عسگری افزود: آشنایی با تخلفات صنفی مشاورین املاک، پیش گیری از بروز تخلف، حقوق ثبت، آشنایی با وظایف مشاورین املاک و مبانی فقه مکاسب از سرفصل های این دوره ها است.
رییس اتحادیه مشاورین املاک اراک اشاره کرد: بخشی عظیمی از شکایات در عرصه معاملات مسکن بین طرفین معامله است و ارتباطی به مشاورین املاک ندارد. قراردادها هم اکنون ساماندهی شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.
وی درباب وام ودیعه مسکن بیان کرد: درباب وام ودیعه مسکن همکاری خوبی از طرف بانکها صورت نگرفت و خیلی از مستاجرین نتوانستند این وام را دریافت نمایند.
عسگری افزود: اگر اراضی قنات ناصری، زعفرانیه، جهانگیری و ولی آباد تعیین تکلیف شود بخش عمده ای از مشکلات حوزه مسکن شهر اراک حل خواهد شد.
وی اشاره کرد: افراد برای ثبت قرارداد در دفاتر مشاوره املاک ابتدا پروانه ثبت مشاورین املاک را ببینند تا در صورت بروز مشکل قابلیت بررسی داشته باشد.
منبع:

1402/03/04
12:41:53
5.0 / 5
246
تگهای خبر: آموزش , بانك , ساخت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما