پروازهای تاخیری ركورد زد میانگین تاخیر:

100 دقیقه!

100 دقیقه!

هم پیما: 46 درصد از پروازهای برنامه ای ایرلاین های داخلی، در دی ماه امسال، تأخیر داشتند و متوسط زمان تأخیر این پروازها هم 100 دقیقه بود.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، طبق گزارش منتشرشده توسط مرکز اطلاعات و آمار شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، کل پروازهای فرودگاه های تحت نظارت یا مالکیت این شرکت در دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه مشابه سال قبل در نشست و برخاست سه درصد کاهش داشته، در اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییر مانده و در ارسال و پذیرش بار و پست سه درصد افزایش داشته است. پروازهای داخلی در نشست و برخاست سه درصد کاهش داشته در اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییرمانده و در ارسال و پذیرش بار و پست پنج درصد افزایش داشته است. پروازهای بین المللی در نشست و برخاست هشت درصد افزایش داشته، اعزام و پذیرش مسافر بدون تغییر مانده و ارسال و پذیرش بار و پست ۱۰ درصد کاهش داشته است.

کاهش تعداد مسافران پروازهای داخلی در دی ماه ۱۴۰۱
کل پروازهای فرودگاه های تحت نظارت یا مالکیت شرکت در دی ماه ۱۴۰۱ نسبت به ماه گذشته در نشست و برخاست سه درصد و در اعزام و پذیرش مسافر دو درصد کاهش و در ارسال و پذیرش بار و پست دو درصد افزایش داشته است. در طول این مدت، پروازهای داخلی در نشست و برخاست سه درصد و در اعزام و پذیرش مسافر دو درصد کاهش و در ارسال و پذیرش بار و پست سه درصد افزایش داشته است. همین طور پروازهای بین المللی در نشست و برخاست پنج درصد، در اعزام و پذیرش مسافر شش درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست چهار درصد کاهش داشته است.
در دی ماه ۱۴۰۱ حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست کل پروازها به ترتیب در ۹ فرودگاه مهرآباد، مشهد، کیش، شیراز، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز و کرمان انجام شده است؛ از این مقدار، حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست پروازهای داخلی به ترتیب در ۱۰ فرودگاه مهرآباد، مشهد، کیش، شیراز، اهواز، اصفهان، بندرعباس، تبریز، کرمان و خلیج فارس (عسلویه) انجام شده است و در پروازهای بین المللی هم حداقل ۸۰ درصد نشست و برخاست ها در چهار فرودگاه مشهد، شیراز، اصفهان وتبریز انجام شده است.تهران-مشهد همچنان پرتقاضاترین مسیر
در دی ماه سال ۱۴۰۱ مسیر مهرآباد به مشهد با تعداد ۷۰۷ پرواز، پرترددترین مسیر در پروازهای داخلی بوده و بیشترین مسافر در راه مشهد به مهرآباد جابه جا شدند. در بین پروازهای بین المللی هم مسیر نجف به مشهد با تعداد ۱۱۸ پرواز، پرترددترین مسیر و بیشترین مسافر نیز در همین مسیر بوده است.

افزایش ۱۲ درصدی پروازهای تاخیردار نسبت به آذرماه
در جدول منتشرشده شرکت فرودگاه ها، نام ۲۰ شرکت هواپیمایی فعال آمده است که در دی ماه سال ۱۴۰۱، مجموعا ۱۳ هزار و ۸۵۶ پرواز را انجام داده اند و ۶۳۹۷ پرواز با تاخیرهای بیش از ۳۰ دقیقه داشته اند؛ میزان تاخیر پروازهای خروجی تاخیردار، ۶۳۷ هزار و ۵۷۰ دقیقه معادل ۱۰ هزار و ۶۲۶ ساعت و ۴۴۲ روز بوده که ۴۶ درصد پروازها را شامل می شود؛ این در شرایطی است که در آذرماه، ۴۶۸۸ پرواز خروجی تاخیردار داشتند که ۳۴ درصد پروازها را شامل می شد و آمار دی در مقایسه با آذر 1401، ۱۲ درصد بالا رفته است.


متوسط زمان تاخیر پروازهای تاخیردار در آذرماه ۸۱ دقیقه بود که این عدد در دی ماه به ۱۰۰ دقیقه بالا رفته است؛ همین طور متوسط زمان تاخیر ایرلاین های کارون، آتا ایر، ایران ایر، تابان، چابهار بیش از ۱۰۰ دقیقه بود.
در دی ماه ۱۴۰۱ شرکت های هواپیمایی آتا و چابهار به ترتیب با ۷۱ و ۶۲ درصد بیشترین و شرکت های هواپیمایی آساجت و ماهان به ترتیب با ۹ و ۱۹ درصد در پروازهای برنامه ای مسافری، کمترین درصد تأخیر را داشتند؛ این یعنی شرکت های هواپیمایی آساجت و ماهان بهترین عملکرد را داشته اند.
همین طور شرکت های هواپیمایی کارون و سپهران به ترتیب با ۲۹ و ۲۴ درصد افزایش، بیشترین و شرکت های هواپیمایی آساجت و فالی پرشیا به ترتیب با یک درصد کاهش و ۲ درصد افزایش در پروازهای برنامه ای مسافری، کمترین تغییر درصد رشد پروازهای تأخیردار را داشتند؛ یعنی شرکت های هواپیمایی آساجت و فلای پرشیا نسبت به ماه گذشته بهترین عملکرد را داشتند.
در بخش پروازهای باطل شده نیز شرکت های هواپیمایی ایران ایر و قشم ایر با ۵۱ و ۴۵ درصد بیشترین و شرکت های هواپیمایی فلای پرشیا و پویا ایر با دو و چهار درصد در کل پروازهای دارای مجوز، کمترین درصد پروازهای ابطالی را دارند؛ این یعنی فلای پرشیا و پویا ایر بهترین عملکرد را داشتند.
منبع:

1401/11/28
13:09:13
5.0 / 5
251
تگهای خبر: بندر , پرواز , تردد , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما