گزارش هم پیما؛

افزایش بلیت هواپیما قانونی یا غیرقانونی؟

افزایش بلیت هواپیما قانونی یا غیرقانونی؟

به گزارش هم پیما، در ایام گذشته بعضی از شرکتهای هواپیمایی مبادرت به فروش بلیت با قیمت های بالاتر از نرخ مصوب کرده اند و طبق اعلام سازمان هواپیمایی با شرکتهای متخلف برخورد خواهد شد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، طی روزهای اخیر شرکتهای هواپیمایی یک دفعه قیمت بلیت ها را افزایش دانند که طبق اعلام سازمان هواپیمایی با گران فروشی برخورد خواهد شد.
بحث گران شدن قیمت های هواپیما عنوان شد و البته این تخلفی بود که صورت گرفته است و بعضی از مسیرها ۵۰ الی ۱۰۰ درصد افزایش داشته است و با کمی جست و جو در سایت های فروش میتوان دید مسیرهای مختلف قیمتها از ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان افزوده شده است. با عنایت به این که شرکت هواپیمایی اعلام نموده بود تا وقتی ستاد تنظیم بازار افزایش را تأیید نکند این افزایش غیر قانونی می باشد اما بعضی از شرکت ها درست به افزایش قیمت زده اند.
جریمه متخلفین افزایش قیمت بلیت هواپیما
میراکبر رضوی، مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در مورد افزایش نرخ بلیت هواپیما به خبرنگار مهر اظهار داشت: سازمان هیچ گونه ابلاغیه ای برای افزایش قیمتها نداده است و هرگونه افزایش قیمت تخلف است و با متخلفین مطابق قانون برخورد خواهد شد.
وی در ادامه بیان نمود: با عنایت به این که شرکت ها اعلام نموده اند افزایش قیمتی داده نشده و شرکتهای وابسته چنین کاری کرده اند و شرکت ها تخلفی نکردند اما این درحال بررسی است.
مدیرکل روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری در انتها بیان نمود: از سال قبل شرکتهای هواپیمایی درخواست افزایش قیمت بلیت را داده اند و در حال بررسی است اما تصمیم گیری نشده و هیچ ابلاغی در مورد افزایش ها داده نشده است و هر گونه تخلفی پیگیری خواهد شد.
افزایش ۳۰ درصدی قیمت بلیت هواپیما
مقصود اسعد سامانی، دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی ایران در مورد افزایش قیمتها اظهار داشت: افزایش ۳۰ درصد پس از اربعین قرار بود صورت گیرد اما پس از اربعین این اتفاق رخ نداد و افزایش ها اعمال نشد در ستاد تنظیم بازارها هم شنیده شده است تصویب شده است.
وی در ادامه اضافه کرد: هم اکنون هم ما درخواست افزایش ۴۷ درصد را داده ایم اما هنوز جوابی داده نشده است.
وی دلیل گرانی یکباره را این گونه اظهار داشت: قول دولت را شرکت ها پذیرفتن اما ابلاغی نشد و سر و صداها از جانب مردم نیست توسط کسانی است که از هواپیمایی استفاده می نمایند.
اسعد سامانی خدمات فرودگاهی با اشاره به اینکه از سال ۹۰ تا ۱۴۰۱، ۹۰ درصد افزایش داشته است و این روند افزایشی بخش خدمات دهی را زمین می زند، اظهار داشت: ما هیچ کار غیر قانونی انجام نداده ایم و افزایش نرخ بلیت کاملاً قانونی می باشد و مجلس هم تأیید کرده است در ماده ۵۳ برنامه ششم توسعه آزادسازی نرخ بلیت هواپیمایی جز تکالیف دولت می باشد.
دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی ایران اظهار داشت: اگر نرخ آزاد نشود سود فروش بلیت ها در جیب دلالان می رود. هم اکنون افزایش ۳۰ درصد است و طبق مصوبه شورایعالی هواپیمایی داشته و ما اعتقاد داریم نرخ بلیت باید آزاد شود میانگین افزایش ۳۰ درصد است با عنایت به نوسانات معمولا ۶۵ درصد فروش نرخ شرکتهای هواپیمایی است.
این مقام مسئول اظهار نمود: ما مطیع دادستان هستیم ولی بحث قانون است و اگر قانون (آزادسازی قیمت بلیت) را قبول داریم آنرا اجرا کرده ایم.
افزایش قیمت بلیت هواپیما را قبل از تصویب ستاد تنظیم بازار قبول نداریم
محمد محمدی بخش در رابطه با افزایش نرخ بلیت هواپیما از جانب برخی ایرلاین ها که در ایام گذشته خبرساز شده، توضیح داد: قانون گذار بر مبنای قانون هواپیمایی کشوری، تعیین نرخ تعرفه های هوایی را بر عهده رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گذاشته است؛ بعد از آن قانون برنامه پنجم توسعه اصلاحیه ای به این قانون داشت به جهت اینکه متنوع سازی نرخ اتفاق بیفتد که این قانون سال ۱۳۹۴ ابلاغ و اجرا شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: چند دوره هم تعیین نرخ بلیت به این صورت بود که انجمن هواپیمایی نرخ را اعلام می کرد و سازمان هواپیمایی در یک کارگروه این نرخ را تعیین می کرد و درنهایت بلیت به فروش می رسید؛ اما از سال قبل و به دنبال آن برای سالجاری، رئیس جمهوری ابلاغ کردند که هرگونه افزایش قیمت باید در ستاد تنظیم بازار تأیید شود.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه از زمان استقرار دولت، قیمت بلیت هواپیما افزایشی نداشته، اضافه کرد: از سال قبل نه تنها افزایش قیمت ندادیم بلکه حتی با همکاری شرکت ها در آذر ماه قیمتها را به صورت داوطلبانه به صورت میانگین ۱۵ درصد هم کاهش دادیم. علیرغم این از آغاز سال جاری، به علت افزایش حقوق و دستمزد، افزایش نرخ ارز و علل مختلف دیگر، شرکتهای هواپیمایی درخواست افزایش نرخ بلیت هواپیما را داشتند.
محمدی بخش افزود: اما باید توجه داشت که این مورد یک فرایند قانونی دارد، ابتدا در کمیسیون های تخصصی بحث می شود، در شورایعالی مطرح می شود، نظرات ستاد تنظیم بازار و شورای رقابت گرفته می شود و پس از نهایی شدن، بر مبنای مصوبه رئیس جمهوری توسط ستاد تنظیم بازار ابلاغ می شود؛ اگر این زنجیره تکمیل نشود، یعنی مصوبه انجام نشده است.
وی با اشاره به اینکه ما اعلام کردیم تا زمان ابلاغ ستاد تنظیم بازار، همان نرخ های قبلی باقی بماند، اظهار داشت: این که نظرات کارشناسی چه بوده و به چه افزایش قیمتی رسیدند، صرفا نظرات کارشناسی است و تا وقتی که به تصویب ستاد تنظیم بازار نرسد و ابلاغ نشود، فرایندش را تکمیل نکرده است. حالا هم درحال پیگیری هستیم و هر نظری که ستاد تنظیم بازار بدهد، فصل الخطاب است.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این که در صورت جریمه ایرلاین ها، آنها ملزم به پرداخت جریمه هستند، اظهار داشت: وقتی می گوئیم هزینه ای را خارج از مصوبه قبول نداریم، یعنی شرکت ها باید صبر کنند تا وقتی که افزایش قیمت به تصویب ستاد تنظیم بازار برسد؛ در نتیجه قبل از آن هر افزایشی در این عرصه، خلاف رویه های جاری است، و هر زمانی که ستاد تنظیم بازار ابلاغ نمود، می توانند افزایش قیمت را اعمال کنند. این که هرکس بخواهد بر مبنای برداشت خودش یا نظرات کارشناسی، قیمت را افزایش دهد، به صلاح نیست بلکه باید منتظر باشیم فرایند قانونی تکمیل شده و افزایش قیمت ابلاغ شود.
محمدی بخش افزود: همه ما باید به دستورات دولت تمکین کرده و دستور رئیس جمهوری را در خصوص این که افزایش قیمت در ستاد تنظیم بازار صورت می گیرد، اجرا نماییم. در زمینه تخلف ها هم مرجع قضایی تصمیم گیر است؛ البته ما هم دوست نداریم این اتفاق بیفتد و ترجیح می دهیم که این اتفاق در یک فضای رقابتی مناسب صورت گیرد و همانطور که در هر حوزه ای مردم تا کنون همراهی کردند، این فرآیندها اتفاق بیفتد، ضمن این که ما باید ملاحظه بخش های عملیاتی را هم داشته باشیم.
به گزارش هم پیما به نقل از مهر، این اختلاف بین سازمان هواپیمایی کشور انجمن هواپیمایی تا به امروز سبب شده تا نرخ بلیت هواپیما افزایش پیدا کند و به قیمت ثابت بازنگردد اما باید دید افزایش ۳۰ درصدی یا ۴۷ درصدی اعمال خواهد شد یا خیر؟


منبع:

1401/11/05
13:03:58
5.0 / 5
243
تگهای خبر: ارز , بازار , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما