مهر در گفت و گو با یك كارشناس:

گرانی مسکن مستأجران را جنوب شهر نشین کرد

گرانی مسکن مستأجران را جنوب شهر نشین کرد

به گزارش هم پیما، یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: اجاره بها در پاییز بر مبنای یک قانون نانوشته باید به سمت کاهش حرکت نماید.به گزارش هم پیما به نقل از مهر؛ اجاره بها در پاییز بر مبنای یک قانون نانوشته باید به سمت کاهش حرکت نماید اما امسال این مهم با افزایش همراه بوده است. این افزایش غیر معقول در مناطق مختلف با رقم های متفاوت اما هماره با صعود همراه وبده است.
بازار مسکن در نیمه دوم سال برخلاف سالهای گذشته با نوسان رو به رو بود، که مسئله سبب نگرانی اجاره نشین ها شد. با توجه یه این که سال جاری نرخ رشد ماهیانه مسکن در مهر ماه ۱.۲ درصد بوده است وعددی بالغ بر ۵۴۰۰ معامله را نشان داده است اما قیمت هر متر خانه طبق شاخص بانک مرکزی ۴۳.۷ میلیون تومان و برپایه شاخص مرکزآمار ۴۶.۴ میلیون تومان اعلام شده است.
رشد اجاره بها در نیمه اول سال به دللی آغاز فصل جابجایی امری طبیعی به حساب می آید اما امسال این رشد در نیمه دوم سال هم خودنمایی کرد. از این جهت جابیجایی در نیمه دوم سال هم همچنان ادامه دارد. در این بین تغییر مسیر کوچ اجاره نشین ها به مناطق حاشیه ای هم قابل توجه است. در واقع به علت تغییر روند کیفیت و کمیت اجاره نشینی تغییراتی هم در بافت اجتماعی در این بخش دیده می شود.
در عین حال، تورم اجاره بها در مهر ماه ۳۶ درصد و ۳۱ درصد اعلام شده که حاکی از رشد ماهیانه قیمت مسکن نسبت به سال قبل بوده است. به قول برخی کاشناسان باید انتظار داشت که این تورم تدریجی به مسکن های استیجاری سبب سقوط خانوارها به مناطق پایین تر و در آخر حاشیه نشینی شود
قانون جایگزینی در بازاره اجاره بها
امیر واعظ آشتیانی؛ نماینده سابق مجلس درمورد کوچ مستأجران به مناطق پایین تر به خبرنگار مهر اظهار داشت: بحث عرضه و تقاضا مطرح است با توجه بها ینکه هم اکنون در قسمت مسکن این گونه نیست چون که شرایط مالی است که تعیین کننده اجاره بها خواهد شد.
وی در ادامه ببان کرد: هم اکنون گرانی مسکن سبب شده تا مردم سمت خرید مسکن نروند چون که کالاهایی که برای تولید مسکن می باشد هک گران تمام می شود ازاین رو مسکن هم گران خو اهد شد و این عدم توانایی خرید و اجاره مسکن را هم کاهش خواهد داد.
این نماینده سابق در رابطه با قانون جایگزینی هم اظهار داشت: مردم همیشه به فکر جایگزین هستند و بسمت توانایی مالی خود می روند ازاین رو کم کم شاید به سمت حاشیه نشینی هم بروند چون که با این گرانی های موجود ردبخش مسکن این امر هم دوراز دسترس نواهد بود و دولت باید تدبیری برای این مورد داشته باشد البته این را هم نباید نادیده گرفت که معضل مسکن معضل امروز و روز گذشته نیست و این انباشته از معضلات گذشته است که امروزه بروز کرده است


منبع:

1401/09/08
15:11:52
5.0 / 5
243
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما