طی یکسال چقدر شغل تعاونی ایجاد شد؟

طی یکسال چقدر شغل تعاونی ایجاد شد؟

به گزارش هم پیما، معاون وزیر تعاون از ایجاد یک میلیون و ۸۴۷ هزار فرصت شغلی در قسمت تعاون طی یکسال گذشته اطلاع داد و اظهار داشت:  ۵۲ درصد اتحادیه ها در قسمت صنعت و کشاورزی و ۴۲ درصد در قسمت توزیع و خدمات فعال می باشند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بر مبنای قوانین بالادستی، بخش تعاون یکی از ارکان اقتصاد کشور به حساب می آید به نحوی که مطابق اصول ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی، یکی از بخش های مهم اقتصادی، بخش تعاونی است که با پویایی آن بخش اعظمی از مشکلات اقتصادی از نظام توزیع تا بیکاری برطرف و گام موثری در جهت ایجاد اشتغال پایدار و حذف دلالی و واسطه گری برداشته می شود.

فقرزدایی، توزیع عادلانه ثروت و درآمد، رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال مولد و پایدار، توسعه کارآفرینی، تقویت تولید ملی و تجمیع سرمایه های خرد همچون مزیت های تشکیل بنگاه های تعاونی است.

بر اساس گزارش ها هزینه ایجاد شغل در قسمت تعاون ارزان تر از سایر بخش هاست و با سرمایه اندک میتوان در حوزه تعاون اشتغالزایی کرد.

مهدی مسکنی- معاون امور تعاون وزارت کار، از افزایش ۳.۵ درصدی ثبت تعاونی ها طی یکسال گذشته اطلاع داده و می گوید: در دولت سیزدهم و طی یکسال گذشته اشتغالزایی در قسمت تعاون ۲.۵ درصد افزایش پیدا کرده و یک میلیون و ۸۴۷ هزار فرصت شغلی در قسمت تعاون بوجود آمده است.

وی ضمن اشاره به روند افزایش پرداخت تسهیلات در قسمت تعاون از عدم تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون گلایه کرده و می گوید: تعاون مطابق قانون اساسی کشور یکی از سه بخش اقتصادی می باشد ولی تحقق سهم ۲۵ درصدی بخش تعاون از تولید ناخالص داخلی هنوز محقق نشده و به گواه سرشماری سال ۱۳۹۵ سهم تعاون در اقتصاد در حد ۶ درصد است.

آنطور که معاون وزیر کار گفته، الان ۵۲ درصد اتحادیه ها در قسمت صنعت و کشاورزی و ۴۲ درصد در قسمت توزیع و خدمات فعال می باشند و راهبرد اصلی معاونت امور تعاون، مردمی کردن اقتصاد تعاونی و تقویت بخش مردمی تعاون است.

در حال حاضر خیلی از کشورهای جهان اقتصاد خویش را بر پایه تعاونی ها بنا نهاده و از این طریق ضمن توسعه فعالیت ها و مشارکت های جمعی به تجمیع سرمایه های خرد مردمی و افزایش بهره وری و رشد اقتصادی دست یافته اند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، کارشناسان معتقدند بخش تعاون از ظرفیت های اقتصادی و اجتماعی بالایی برخوردار می باشد و سهم بسزایی در رشد و توسعه اقتصادی، تولید ناخالص داخلی و ایجاد اشتغال مولد و پایدار دارد؛ ازاین رو درصورتیکه رشد و توسعه تعاونی ها به اندازه ای باشد که اکثریت مردم را در برگیرد، ضمن خلق فرصت های شغلی به کاهش نرخ بیکاری و توزیع عادلانه درآمد در جامعه منجر خواهد شد.

منبع:

1401/09/01
22:04:44
5.0 / 5
306
تگهای خبر: ارز , اشتغال , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما