توسط محققان دانشگاه امیركبیر ارائه شد

روشی جدید جهت بررسی رفتار لرزه ای ساختمان های بتنی

روشی جدید جهت بررسی رفتار لرزه ای ساختمان های بتنی

به گزارش هم پیما، محققان دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به عرضه مدل عددی جدید جهت بررسی رفتار لرزه ای ساختمان های دارای دیوار برشی بتنی به هنگام زلزله شدند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، محمد صادق برخورداری، دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح "ارزیابی لرزه ای سازه های بتنی با در نظر گرفتن مدل اندر کنش خمش، برش و نیروی محوری در دیوار برشی" تحت سرپرستی دکتر محسن تهرانی زاده استاد تمام دانشکده مهندسی عمران، اظهار داشت: دیوار برشی بتنی یک سیستم مقاوم لرزه ای کارا و بهینه است که سختی، مقاومت و شکل پذیری کافی را برای ساختمان ها در مقابل بارهای ناشی از زلزله برای ساختمان هایی که در مناطق با لرزه خیزی خیلی زیاد و زیاد قرار گرفته اند را فراهم می آورد.
وی با اشاره به اینکه تحقیقات انجام شده در گذشته نشان داده است که این دیوارها رفتار پیچیده ای دارند، اظهار داشت: از سوی دیگر، امروزه مدلهای عددی موجود در نرم افزارهای مهندسی به مهندسان این امکان را می دهد تا از سختی در ارتباط با تکرار و جزئیات محاسبات دستی عبور کرده و پاسخ دینامیکی طیف وسیعی از سازه ها را مورد بررسی قرار دهند.

برخورداری تصریح کرد: مدلهای مختلف که برای در نظر گرفتن رفتار پیچیده غیر خطی اعضای سازه ها (مانند تیر، ستون، دیوار برشی بتنی و...) به کار می روند، بر مبنای فرضیات ساده کننده مختلفی عرضه شده اند که در خیلی از مواقع این مدلها نتایج غیر دقیق، که مطابقت کمی با نتایج آزمایشگاهی دارد، را عرضه می دهند.

برخورداری اضافه کرد: استفاده از این مدلها وابسته به دقت مورد نظر محققان، مهندسان و یا دقت مورد قبول کارفرما است.

وی تصریح کرد: هم اکنون یکی از دقیق ترین روش های مدل سازی در ساختمان ها در مقابل بارهای ناشی از زلزله استفاده از نرم افزارهای مبتنی بر روش اجزای محدود در مدلهای میکرو است، لیکن علیرغم قابلیت بالای این نرم افزارها و روش های میکرو، تحلیل ساختمان ها و سازه های متعارف با استفاده از مدلهای میکرو به سبب پیچیدگی مدل سازی، سخت افزار مورد نیاز و زمان طولانی تحلیل امکان پذیر نیست.

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، اضافه کرد: ازاین رو احتیاج به یک مدل عددی ساده و سریع که دقت و کارایی لازم را هم داشته باشد، احساس می شد که در این پروژه مورد استفاده قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: به پیشنهاد استاد راهنما، در این پروژه یک مدل عددی جدید بر اساس "تیر تیموشنکو" به منظور افزایش دقت، سرعت و سهولت در شبیه سازی و پیشبینی رفتار غیرخطی دیوار برشی بتنی عرضه شده است.

به قول دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این مدل عددی در واقع یک المان ماکرو بوده که به نرم افزار OpenSees اضافه شده است و برای تسهیل انجام تحلیل و طراحی سازه های بتنی در مقابل بار ناشی از زلزله و باد مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: با توجه به این که در ایران گسل های زیادی وجود دارد و این گسل ها دلیل اصلی وقوع زمین لرزه در شهرهای مختلف کشورمان هستند، میتوان با استفاده از مدل عددی جدید، پاسخ ساختمان های بتنی دارای دیوار برشی را با دقت بالا و در کوتاه ترین زمان در مقابل زلزله بررسی کرد.

ایشان در ادامه اظهار داشت: این امر در به سازی و مقاوم سازی لرزه ای ساختمان های بتنی پیش از زلزله بسیار اهمیت دارد و می تواند در کاهش خسارت های مالی و جانی بعد از زلزله اثرگذار باشد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تحقیقات نشان داده است که برای رفتار لرزه ای بهتر ساختمان های کوتاه مرتبه و هم کاهش خسارات جانی و مالی با عنایت به تعداد بسیار زیاد آنها در کشور میتوان از دیوارهای برشی با هزینه کم بهره برد.

وی تصریح کرد: آگاهی از نحوه عملکرد یک سازه در مقابل رکوردهای زلزله های قبلی می تواند به مهندسان در دستیابی به بهترین طرح به سازی و مقاوم سازی ساختمان های بتن مسلح و تأمین سطح عملکرد مناسب که در هدف طرح تعیین شده است، کمک نماید.

وی ادامه داد: مدل عرضه شده می تواند با دقت قابل قبولی پاسخ های دیوار برشی بتنی را شبیه سازی کند، اما مطالعات انجام شده در این پروژه چالش های در رابطه با المان ماکرو برای شبیه سازی رفتار دیوار برشی بتنی را به صورت کامل بر طرف نکرده است.

منبع:

1401/08/29
14:49:22
5.0 / 5
59
تگهای خبر: ارز , ساخت , سیستم , نرم افزار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما