سایه سنگین رکود بر فصل داغ بازار مسکن

سایه سنگین رکود بر فصل داغ بازار مسکن

به گزارش هم پیما، طبق بررسی های میدانی در شهریورماه، حجم رجوع برای خرید مسکن در شهر تهران به شدت کاسته شده و رشد نرخ های پیشنهادی حدودا متوقف شده است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، مشاوران املاک شهر تهران از ادامه ی رکود بازار مسکن در شهریورماه خبر می دهند. روند افت معاملات از اوایل تیرماه شروع شده، در مرداد ادامه پیدا کرد و هم چنان وجود دارد. بنا به نقل از واسطه های ملکی، رکود شهریور از مردادماه هم سنگین تر است. این در شرایطی است که طی سالهای گذشته معمولاً در شهریور بعنوان آخرین مهلت جابه جایی معاملات رونق داشت.
روند رشد قیمت خانه هم متاثر از رکود معاملات کاهش قابل ملاحظه ای داشته است. برخی منابع از صفر شدن رشد ماهیانه قیمت ملک در پایتخت خبر می دهند. واسطه های ملکی عنوان می کنند که فروشنده های پول لازم، نرخ های پیشنهادی را کاهش داده اند و امکان دارد با ادامه کسادی معاملات، بازار بیشتر افت کند.
با وجود آن که بخش خرید و فروش با رکود روبرو شده، بازار اجاره مقداری رشد دارد. البته تقاضا برای اجاره کاهش پیدا کرده اما نرخ های پیشنهادی رهن و اجاره مسکن در شهر تهران هم چنان رو به بالا است.
کارشناسان ملکی مهم ترین عوامل رکود بازار مسکن را تاثیرپذیری از عوامل غیراقتصادی و قرار داشتن در ماه های محرم و صفر می دانند. انتظار می رود با آخر ماه صفر، معاملات اندکی افزایش پیدا کند اما اثر ریسک های غیراقتصادی تا زمان مشخص شدن وضعیت ادامه می یابد.
طبق شاخص بانک مرکزی قیمت مسکن شهر تهران در مردادماه نسبت به تیرماه ۲.۵ درصد افزایش پیدا کرد. رشد ماهیانه در تیرماه ۵.۸ درصد و در خردادماه ۸.۴ درصد بود. بر این اساس تورم ماهیانه مسکن درمقایسه با خردادماه به کمتر از یک سوم رسیده است. در مردادماه میانگین قیمت مسکن شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود. گزارش ها از ثبات بازار در ۲۰ روز ابتدای شهریورماه حکایت دارد. معاملات هم در مردادماه به ۷۸۵۲ فقره رسید که از کاهش ۲۴ درصد در مقایسه با تیرماه حکایت دارد. تیرماه هم معاملات در مقایسه با خرداد ۲۶ درصد کاسته شده بود. در واقع خرید و فروش ملک در شهر تهران نسبت به دو ماه قبل نصف شده است.


بیت الله ستاریان ـ کارشناس بازار مسکن در تحلیل شرایط فعلی این بازار به ایسنا اظهار داشت: تا وقتی که عرضه و تقاضا در بازار مسکن به تناسب نرسد مشکلات این بخش در بلندمدت حل نخواهد شد. امکان دارد در مقاطعی به علت اثرگذاری متغیرهای کوتاه مدت شاهد افت بازار باشیم اما چاره اصلی، تولید مسکن می باشد.
وی ادامه داد: ساماندهی بازار مسکن تأثیر زیادی بر آرامش اجتماعی و سیاسی جامعه دارد. اما نباید از آن بهره برداری سیاسی شود. زمانی که مبحث ساخت یک میلیون واحد مسکونی مطرح می شود امکان دارد بخش خصوصی خویش را از ساخت و ساز کنار بکشد. این مسئله فشار تقاضا در بازار مسکن را زیاد می کند و اثرات اقتصادی و اجتماعی بوجود می آورد.
این کارشناس بازار مسکن، رکود فعلی را گذرا دانست و اظهار داشت: نامعادله ی بخش مسکن از قبل انقلاب وجود داشته و هیچ گاه در ۵۰ سال قبل حل نشده است. دولت ها زحماتی کشیده اند اما آن طور که باید و شاید از بخش خصوصی حمایت نشده است. نقش دولت، پیمانکاری نیست. دولت باید تسهیل گری کند و تولید مسکن را به بخش خصوصی بسپارد. در دهه های گذشته حدود ۹۷ درصد ساخت و ساز توسط مردم انجام شده و دولت ها بیشتر از ۳ درصد نقش نداشتند. متولی گری دولت در این بخش اثرات منفی بر بازار بوجود می آورد.
ستاریان تصریح کرد: همواره در دهه های گذشته این طور بوده که بازار مسکن در ماه های ابتدایی سال رشد می کند، در نیمه دوم به ثبات نسبی می رسد و باردیگر در بهمن و اسفند رونق می گیرد. اما هیچگاه نرخ رشد آن متوقف نشده و بازارهای رقیب را درنوردیده است. البته دولت سیزدهم اعلام نموده که می خواهد در پروژه نهضت ملی مسکن برای بخش خصوصی تسهیل گری کند که امیدواریم تحقق این هدف منجر به ایجاد آرامش در بازار مسکن شود.
منبع:

1401/06/21
22:32:34
5.0 / 5
237
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما