مسكنی:

با یک معاونت تعاون از عهده کار برنمی آییم

با یک معاونت تعاون از عهده کار برنمی آییم

به گزارش هم پیما، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تحقق سند توسعه بخش تعاون را نیازمند حکمرانی بخش تعاون دانست و اظهار داشت: این که انتظار داشته باشیم تنها با یک معاونت تعاون از عهده این کار برآییم حرفی غیرکارشناسی است و این کار به حکمرانی تعاون نیاز دارد.مهدی مسکنی در گفتگو با ایسنا، در رابطه با تحقق سند توسعه بخش تعاون در دولت سیزدهم ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: در بحث اجرا و تحقق سند توسعه بخش تعاون، چند نگاه وجود دارد و معتقدم نمی توانیم آنرا عملیاتی نماییم مگر آنکه همه دولت و حاکمیت جمع شوند.

وی اضافه کرد: برای آنکه تحقق سند توسعه بخش تعاون را در این دولت شاهد باشیم احتیاج به حکمرانی تعاون داریم و این حکمرانی شش لایه دارد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تشریح لایه های حکمرانی بخش تعاون اظهار نمود: نخستین لایه تعاون در وزارت تعاون است و باید بدانیم جایگاه تعاون در وزارت خانه کجا است؟ آیا دستگاه ها و شرکت ها و وزارت خانه ها که سهم مهمی در GDP و اقتصاد کشور دارند حساب هایشان در بانک توسعه تعاون است؟ آیا از خدمات صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون استفاده می نمایند و تعاونی های آنها، تعاونی های فعالی هستند؟ آیا مدیران عامل شرکتهای شستا، صندوق بازنشستگی، صندوق بیمه روستاییان، عشایر و... به تعاون در واگذاری ها اعتقاد دارند؟ بنابر این نمی توانیم در وزارت خانه خودمان به تعاون اعتقاد نداشته باشیم ولی از وزارت خانه های دیگر بخواهیم که تعاون را باور داشته باشند.

مسکنی افزود: دومین لایه، تعاون در دولت می باشد. آیا در سایر وزارت خانه ها به تعاون اعتقاد وجود دارد؟ آیا در برنامه هفتم توسعه تعاون دارای جایگاه ویژه است و دولت از آن دفاع می کند؟

وی لایه سوم را تعاون در حاکمیت دانست و اظهار داشت: آیا نهادهایی مثل ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، آستان قدس، بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، بسیج مستضعفین و سپاه پاسداران که همگی بازیگر عرصه اقتصاد و محرومیت زدایی هستند به تعاون اعتقاد دارند؟

معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: لایه چهارم و پنجم، دانشگاه ها و حوزه های علمیه است. آیا دانشگاه های پایه ما مثل دانشگاه تهران و علامه و دانشکده های اقتصاد و علوم اجتماعی، تعاون را باور دارند؟ نظر به این که تعاون یک بخش اسلامی اقتصاد ایران است، در درختواره های آموزشی حوزه های علمیه تعاون وجود دارد؟

مسکنی اضافه کرد: لایه ششم که مهم ترین لایه است، جایگاه تعاون در میان سازمانهای مردم نهاد، گروههای جهادی، پایگاه های بسیج، هیات ها و سراهای محله است و باید بدانیم که گروههای مردمی چقدر از الگوی تعاون بعنوان یک الگوی پیشرفته استفاده می نمایند.

وی خاطرنشان کرد: اگر تکلیف ما با این شش لایه مشخص شود همچنان که درحال کار کردن با آنها هستیم بطور حتم سند توسعه بخش تعاون محقق می شود، ولی اگر قرار باشد تنها با یک معاونت تعاون از عهده این کار برآییم و در این راه گام برداریم، بطور قطع عملیاتی نخواهد شد بنابراین این که در وزارت تعاون بگوییم سند توسعه بخش تعاون را محقق می نماییم، حرفی غیرکارشناسی است و نمی توان انتظار داشت تا آخر دولت به نتیجه برسد. این کار به حکمرانی در بخش تعاون نیاز دارد و باید لایه های تحقق آن در کنار هم قرار گیرد.
1401/06/19
22:45:18
5.0 / 5
187
تگهای خبر: آموزش , بانك , توسعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما