موانع بروکراسی پاشنه آشیل ساخت مسکن

موانع بروکراسی پاشنه آشیل ساخت مسکن

هم پیما: طرح نهضت ملی مسکن یکی از اصلی ترین هدف گذاری های دولت برای خانه دار کردن اقشار لطمه پذیر است. باتوجه به مشکلات صنعت مسکن، اساسا اجرای این طرح در مهار بحران مسکن تاثیرپذیر خواهد بود؛ با اینحال مشکل اراضی معارض یکی از موانع اجرای این طرح است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، حدود ۱۱ ماه از شروع اجرای پروژه نهضت ملی مسکن با ابلاغ رسمی رئیس جمهور می گذرد. آمار و ارقام نشان میدهد که این پروژه کلان ۴ میلیون واحدی علی رغم مشکلات درحال پیشرفت است. تا کنون برای ۱.۵ میلیون واحد تامین زمین شده، برای ۶۲۱ هزار واحد پروانه ساختمانی صادر شده، ۶۲۲ هزار نفر افتتاح حساب کرده اند و بیش از ۴۳۰ هزار واحد به مرحله ی فونداسیون رسیده است.
برمبنای آماری که دو روز قبل محمود شایان - مدیرعامل بانک مسکن اعلام نموده، ۶۲۲ هزار و ۴۵۸ متقاضی طرح نهضت ملی مسکن در بانک مسکن افتتاح حساب و بطور کلی مبلغ ۲۱ هزار و ۴۰۶ میلیارد تومان در حساب های خود واریز کرده اند. اوایل مردادماه تعداد افتتاح حساب ها ۵۵۹ هزار نفر و آورده آنان ۱۸ هزار میلیارد تومان بود که آمار از رشد ۱۱ درصدی افتتاح حساب ها حکایت دارد.
مقرر است در این طرح دولت، با هدف رفع معضل مسکن و برقراری عدالت، طی ۴ سال فعالیت دولت سیزدهم ۴ میلیون واحد مسکونی ساخته شود و در اختیار اقشار کم درآمد و فاقد مسکن قرار گیرد.
با گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت سیزدهم و وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال، مشکلاتی نظیر اراضی معارض، عدم تزریق سهم آورده متقاضیان و همراهی نکردن نظام بانکی سبب شده که این طرح برمبنای انتظارها پیش نرود و بنابر اظهارات برخی سازندگان در بعضی موارد زور دولت به شهرداری ها برای صدور پروانه ساخت نمی رسد.

عدم توفیق دولت های قبل در تولید مسکن
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان استان تهران دراین زمینه با اشاره به لزوم رفع موانع طرح نهت ملی بر این باور است که افزایش نرخ جمعیت جوان کشور، افزایش آمارهای طلاق و همین طور روند رو به رشد بافت های فرسوده سبب انباشت تقاضا در زمینه مسکن شده است و بگفته وی مجموع این عوامل موجب شد که ساخت دو میلیون واحد مسکونی در قالب طرح مسکن مهر فاقد کارآمدی لازم برای ایجاد موازنه بین عرضه و تقاضای مسکن باشد.
حسن محتشم با اشاره به تلاش دولتهای مختلف بعد از انقلاب برای مهار بحران مسکن اظهار داشت: دولتهای گذشته هر کدام بدنبال آن بوده اند که مشکل مسکن را به صورتی حل کنند و بر همین مبنا سیاستهای مختلفی نظیر مسکن متری، مسکن استیجاری، مسکن جوانان و نظایر آن دنبال شد؛ تا این که در دولتهای نهم و دهم بزرگترین پروژه مسکن سازی تحت عنوان مسکن مهر در کشور آغاز شد.
وی افزود: بااینکه طی یک بازه زمانی طولانی، دو میلیون واحد مسکونی در قالب مسکن مهر ساخته شد، اما همزمان افزایش سهم تقاضای مسکن سبب خنثی شدن اثرپذیری این میزان از عرضه مسکن شد و به سبب خلف وعده دولت وقت در تحویل بموقع واحدهای مسکونی مهر، خیلی از متقاضیان با فروش حق امتیاز خود برای گذران زندگی، باردیگر به صف افراد فاقد مسکن پیوستند.
محتشم اشاره کرد: هم اکنون در آستانه اختتام یکسالگی دولت سیزدهم هستیم. هر چند که وزیر راه اعلام نموده است که در شهریور ماه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در قالب طرح نهضت ملی مسکن واگذار می شود اما حتی اگر این وعده محقق هم شود، این واحدها مربوط به طرح اقدام ملی مسکن بوده و ربطی به طرح نهضت ملی مسکن ندارد.
پروژه ۱۵۰ واحدی نهضت ملی مسکن سیرجان


منبع:

1401/06/10
23:24:56
5.0 / 5
263
تگهای خبر: بانك , تولید , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما