لاستیک هواپیما چقدر عمر می کند؟

لاستیک هواپیما چقدر عمر می کند؟

هم پیما: طول عمر لاستیک های هواپیما به سه عامل تعداد فرودهای سخت، شرایط باند فرودگاه و اندازه هواپیما بستگی دارد و مکانیک ها لاستیک های فرسوده را باردیگر ترمیم می کنند تا طول عمر آنها را بالا برند و در هزینه شرکت های هواپیمایی صرفه جویی کنند.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، لاستیک های هواپیما، مدلهای بزرگ تر لاستیک ماشین هستند و البته با این تفاوت که لاستیک هواپیما باید فشار بیشتری را تحمل کند. اما لاستیک های هواپیما چقدر عمر می کنند؟ وب سایت پلین نرد اشاره می کند که این مساله به شاخصهای مختلفی بستگی دارد.
شما احتمالاً صدای متمایزی را که زمان نشستن هواپیما روی زمین شنیده می شود، به خاطر دارید، این صدا مثل این است که لاستیک وقتی به زمین برخورد می کند، جیغ می کشد. استیک های هواپیما، مدل خیلی بزرگ تری از لاستیک های ماشین هستند، آنها بار بسیار بیشتر، دمای بسیار بالاتر و سرعت بسیار بیشتری از ماشین را متحمل می شوند و همین طور لازم است از مقررات ایمنی سخت گیرانه ای پیروی کنند.
به سبب همین شرایط است که آنها به مرور زمان فرسوده می شوند، لاستیک ها تولید شده اند که میزان مشخصی از فشار را تحمل کنند؛ بدین سبب مکانیک ها بطور مداوم آنهارا بازرسی کرده و در صورت نیاز، عوض می کنند.
لاستیک هواپیما چقدر با لاستیک ماشین متفاوت است؟
اول از همه این که لاستیک های هواپیما برای قربانی شدن طراحی شده اند، یعنی مهندسان طوری آنها را طراحی نموده اند که به مرور زمان مستهلک می شوند، درست مثل لاستیک خودرو. برخلاف لاستیک خودرو، لاستیک های هواپیما برای پیمودن مسیری ۸۰ هزار کیلومتری طراحی نشده اند، آن هم به این خاطر است که یک ماشین، لاستیک های خودرا بصورت مدام و با فشار ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت، به زمین نمی کوبد.
مهندسان، لاستیک های هواپیما و ماشین را برای هدف ها و شرایط کاملا متفاوتی به وجود آورده اند. اول از همه، لاستیک های هواپیما باید وزن و فشار بسیار بیشتری را تحمل کنند؛ برای مثال یک هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ چهار چرخ اصلی برای فرود دارد و باید حدود ۶۶ هزار کیلوگرم وزن را تاب بیاورد، در صورتیکه یک ماشین معمولی هم بااینکه چهار چرخ دارد، اما نهایتاً برای تحمل حدود ۱۶۰۰ کیلوگرم طراحی شده ا است.
دوم این که لاستیک های هواپیما با سرعت های بسیار بیشتری دست و پنجه نرم می کنند، سرعت فرود یک بوئینگ ۷۳۷ در حدود ۲۶۰ تا ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت است و این لاستیک ها باید انرژی بسیار بیشتری را در مقایسه با یک ماشین تحمل کنند که حتی با بیشترین سرعت هم، بطور متوسط، این اندازه سریع نمی روند. به سبب شرایط سختی که لاستیک های هواپیما کار می کنند، بطور مرتب نظارت و بازرسی می شوند. نشانگرهای سایش روی لاستیک ها نشان میدهد که چه زمانی ممکنست زمان تعویض فرا رسیده باشد.
فاکتورهای دیگر درباره ی لاستیک هواپیما
تعداد لاستیک های یک هواپیما به وزن آن بستگی دارد؛ یک هواپیمای سنگین برای توزیع یکنواخت وزن، به لاستیک های بیشتری نیاز دارد. لاستیک های هواپیما دارای آج هایی هستند تا در مقابل باد پایداری ایجاد کنند و آب را روی سطوح مرطوب هدایت کنند، آج ها همین طور ترمز را بهبود می بخشند.
لاستیک های هواپیما همین طور دوشاخه های ایمنی ویژه ای دارند، این دوشاخه ها طوری طراحی شده اند که اگر لاستیک زیاد داغ شود، ذوب می شوند. گاهی اوقات زمانی که ترمزها بطور کامل عمل می کنند، این اتفاق می افتد. هنگامی که دوشاخه ها ذوب می شوند، بجای ترکیدن لاستیک، لاستیک را بصورت کنترل شده تخلیه می کنند. این اتفاق در شرایطی که نیاز به ترمز گرفتن شدید باشد، خطر لطمه به هواپیما را به حداقل می رساند.
دوشاخه ها ایمنی را بهبود می بخشند، که در هنگام صحبت لازم است که برای لاستیک های هواپیما، یک موضوع ضرورت دارد. از آنجا که لاستیک ها با فشار نسبتا بالایی باد می شوند، در صورت انفجار می توانند صدمات زیادی به همراه داشته باشند. در یک بوئینگ ۷۷۷، هر لاستیک اصلی با ۲۲۰ پاسکال فشار باد می شود و ۱۲۰ کیلوگرم وزن دارد؛ این مساله به خودی خود، یک خطر بالقوه در صورت بروز مشکل است؛ همین طور از نظر مالی هم دردسرزاست، برای اینکه هر لاستیک بوئینگ، حدود ۵۰۰۰ دلار قیمت دارد.
مکانیک ها، لاستیک های هواپیما را برای کنترل بیشتر، بجای هوای معمولی با نیتروژن پر می کنند. نیتروژن کمتر در معرض انبساط و انقباض ناشی از تغییرات شدید دما و فشار است.
آیا می توان کاری کرد که لاستیک های هواپیما بیشتر عمر کنند؟
طول عمر لاستیک های هواپیما در درجه اول به سه عامل بستگی دارد:
تعداد فرودهای سنگین (یا نوع فرود): زمانی که هواپیما با سرعت و نیروی عمودی زیادی فرود می آید، لاستیک ها هم باید فشار بیشتری را تحمل کنند.
باند فرودگاه: باندهای ساخت دست انسان، بیش از بین یا آسفالت تولید شده اند، در صورتیکه باندهای طبیعی چمن، خاک یا شن هستند. آسفالت مستعد چاله، ترک و ریزش است که منجر به سایش سریع لاستیک ها می شود. باندهای چمنی برای لاستیک ها آسان تر هستند اما برای هواپیماهای بزرگ مفید نیستند. با این وجود، تعدادی از هواپیماهای نظامی می توانند از باندهای طبیعی بهره گیرند. فرودگاه ها از باندهای خود نگهداری می کنند تا سایش لاستیک را تا حد امکان به حداقل برسانند، هرچند نحوه نگهداری از باندهای فرودگاه هم متفاوت می باشد.
اندازه هواپیما: هواپیماهای بزرگ تر، فشار بیشتری از هواپیماهای کوچک تر تحمل می کنند. برای مثال لاستیک های یک ایرباس A۳۸۰ سریع تر از یک بوئینگ ۷۳۷، فرسوده می شود.
یک هواپیمای مسافربری بطور معمول بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ فرود انجام می دهد، پیش از این که مکانیک نیاز به تعویض آنها داشته باشد. لاستیک ها در یک جت تجاری دوام بیشتری خواهند داشت و در هواپیماهای کوچک و سبک، لاستیک ها در صورت نگهداری صحیح، می توانند برای مدت نامحدودی دوام بیاورند.
لاستیک های هواپیما گران هستند. لاستیک اصلی بوئینگ ۷۷۷ حدود ۵۰۰۰ دلار قیمت دارد، بدین سبب شرکت های هواپیمایی می خواهند تا جایی که امکان دارد، از تعویض لاستیک ها اجتناب کنند. بنابراین، مکانیک ها تایرهای فرسوده را بوسیله فرآیندی به نام پنچرگیری بررسی می کنند. لاستیک های هواپیما بیشتر در قسمت آج فرسوده می شوند، در صورتیکه بدنه آنها بطور معمول حالت بهتری دارد. مکانیک ها آج لاستیک ها را زیر نظر دارند، اگر فرسوده شوند، آنها را باردیگر ترمیم می کنند تا دوام بیشتری داشته باشند.
مکانیک ها لاستیک را روکش می کنند تا طول عمر بیشتری در پروسه پنچرگیری داشته باشند. لاستیک های روکش شده هواپیماها می توانند تا ۱۰۰ فرود اضافی دوام بیاورند و متخصصان لاستیک می توانند تعدادی از لاستیک های هواپیما را تا هفت بار هم روکش کنند. این مساله می تواند صرفه جویی قابل توجهی در هزینه خطوط هوایی داشته باشد.
منبع:

1401/06/07
13:05:44
5.0 / 5
241
تگهای خبر: تولید , جت , ساخت , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما