پای تهاتر نفت به توسعه مناطق آزاد باز شد

پای تهاتر نفت به توسعه مناطق آزاد باز شد

به گزارش هم پیما، قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد از عرضه پیشنهاد این دبیرخانه برای لحاظ تهاتر نفت تا یک میلیارد دلار برای توسعه زیرساخت های مناطق آزاد جدید الاحداث در لایحه بودجه ۱۴۰۲ اطلاع داد.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، حمید برومند قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد در نشست خبری که امروز در محل دبیرخانه این شورایعالی برگزار شد اظهار نمود: در لایحه بودجه ۱۴۰۱ برای تأمین زیرساخت های مناطق آزاد جدیدالاحداث تقاضای تهاتر یک میلیارد دلار نفت با سرمایه گذاران برای توسعه زیرساخت ها کرده ایم که امیدواریم به تصویب برسد.
وی با اشاره به اینکه تعداد مناطق آزاد ۸ منطقه بود که با ۷ منطقه جدید به ۱۵ منطقه رسید اضافه کرد: یکی از ایرادات ما اینست که منطقه آزاد فرودگاه امام خمینی (ره) زیر نظر وزارت راه و شهرسازی اداره می شود که این روش اشتباه است؛ چون بر مبنای قانون تأسیس مناطق آزاد، تمرکز مدیریت آنها در دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مورد تاکید است.
قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی خاطرنشان کرد: اساسنامه ۷ منطقه آزاد جدیدالاحداث روز گذشته شنبه ۲۹ مرداد ماه به تصویب هیئت دولت رسید و به شورای نگهبان برای تأیید آنها ارسال شد.
برومند افزود: طرح جامع توسعه مناطق آزاد تدوین و نهایی شده که اقدام خوبی است و می تواند به نقشه راه توسعه مناطق آزاد تبدیل شود؛ در گذشته این طرح جامع وجود نداشت و برخی مدیریت های سلیقه ای اعمال می شد که با اجرای این طرح جامع می توانیم از برخی رفتارهای سلیقه ای در توسعه مناطق آزاد ممانعت نماییم.
وی تصریح کرد: تراز تجاری مناطق آزاد پارسال برای نخستین بار پس از ۳۰ سال به سود صادرات مثبت شد؛ باآنکه واردات کاهش یافته، اما صادرات هم افزایش پیدا کرده که به مثبت شدن تراز تجاری مناطق آزاد منجر گردیده است.
قائم مقام دبیر شورایعالی مناطق آزاد خاطرنشان کرد: برخی مناطق آزاد کشورهای جنوب خلیج فارس را مثال می زنند که چگونه در چند دهه پیشرفت کرده اند؛ اما باید گفت آنها وقتی منطقه ای را بعنوان منطقه آزاد در نظر می گیرند، همه زیرساخت های لازم برای آنرا هم با سرمایه گذاری های چند میلیارد دلاری توسعه می دهند و سپس با جذب سرمایه گذار برای فعالیتهای تجاری، منتظر بازگشت سرمایه هستند؛ اما در کشور ما ابتدا مجوز ایجاد منطقه آزاد صادر می شود و سپس می گویند از محل درآمدهای خودش، زیرساخت های آن منطقه هم توسعه یابد. در حالیکه این تفکر اشتباه است و اگر می خواهیم سرمایه گذار وارد مناطق آزاد شود، باید زیرساخت های لازم برای او را تهیه نماییم.
وی تاکید کرد: منطقه آزاد جدیدالاحداث بانه و مریوان ظرفیت خوبی برای توسعه رابطه تجاری با عراق و اقلیم کردستان این کشور است.


منبع:

1401/06/01
09:49:11
5.0 / 5
306
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما