کاهش تعداد لطمه های شغلی در سال قبل

کاهش تعداد لطمه های شغلی در سال قبل

هم پیما: نتایج یک مطالعه نشان میدهد که تعداد لطمه های شغلی مشمولان قانون کار در سال قبل کم شده و مردان بیشتر در معرض لطمه شغلی قرار داشتند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، لطمه شغلی یا مصدومیت کاری، به هرگونه پیامد ناشی از حادثه شغلی مانند جراحت، صدمه، بیماری شغلی مرگبار و یا غیرمرگبار گفته می شود که از لطمه فیزیکی به بافت های بدن به سبب بروز یک حادثه شغلی یا مواجهه با عوامل استرس زا در محیط کار را شامل می شود.

آسیب های شغلی می توانند در اثر خطرات شغلی ناشی از کار شامل فیزیکی، مواد شیمیایی یا زیست شناسی از قبیل دما، گزش حشرات، مواد شیمیایی خطرناک، پرتو و فرسودگی شغلی به وجود آیند.

برآوردهای جهانی حاکی از آنست که سالانه بیش از ۳۵۰ هزار مرگ و میر در محل کار و بیش از ۲۷۰ میلیون لطمه در محل کار رخ می دهد.

مرکز برنامه ریزی و اطلاعات راهبردی وزارت کار در گزارشی به بررسی تعداد لطمه های شغلی طی سال های ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ پرداخته است.به سبب این گزارش، تعداد لطمه های شغلی در طول این مدت از سیر نزولی برخوردار بوده است به نحوی که در سال ۱۴۰۰ تعداد لطمه های شغلی برابر ۸۹۳۱ نفرـ حادثه گزارش شده که سهم مردان ۹۶.۷ درصد و تنها ۳.۳ درصد سهم زنان بوده است.

بررسی آمار لطمه های شغلی طی این مدت نشان میدهد که تعداد لطمه های شغلی مشمولان قانون کار در سال های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ به ترتیب ۱۲ هزار و ۸۴۷ نفر ـ حادثه و ۱۲ هزار و ۵۹۰ نفر ـ حادثه بوده است اما در سال قبل به ۸۹۳۱ نفر ـ حادثه کم شده است.بررسی تعداد لطمه های شغلی سال ۱۴۰۰ در سطح استانها نیز حاکی از آنست که سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین تعداد لطمه شغلی را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، قانون کار در ماده ۹۱، کارفرمایان را موظف کرده برای تامین حفاظت و سلامت کارگران در محیط کار، وسایل و امکانات لازم ایمنی را تهیه کرده و در اختیار آنها قرار دهند. کارگران نیز ملزم به استفاده و نگهداری مناسب از تجهیزات محافظتی و بهداشت فردی و رعایت دستورالعمل های مربوطه در محیط کاری خود هستند.
1401/05/20
21:37:44
5.0 / 5
194
تگهای خبر: حادثه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
هم پیما
هم پیما