معاون وزیر صمت:

نرخ تسهیلات بانکی صنایع به 40 درصد افزایش یابد

نرخ تسهیلات بانکی صنایع به 40 درصد افزایش یابد

به گزارش هم پیما خراسان رضوی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلان اینکه در وضعیت تحریم آن بخشی که توانست کشور را نجات دهد، تولید و فعالان اقتصادی بود، اظهار داشت: حالا تسهیلات بانکی برای بخش صنعت رقمی حدود ۳۰ درصد است که باید این رقم به ۴۰ درصد افزایش یابد.علی رسولیان عصر امروز، ۲۶ تیر، در مراسم بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در نمایشگاه بین المللی مشهد اظهار نمود: سال جاری در روز ملی صنعت و معدن پس از گذشت بیشتر از ۲ سال اعمال محدویت های کرونایی مراسمی باشکوه تر از سالهای قبل برگزار گردید. همینطور سال جاری پس از چندین سال رئیس جمهور در مراسم روز ملی صنعت و معدن حضور داشت. حضور آقای رئیسی به این معناست که او نگاه و توجه ویژه ای به بخش تولید دارد.

وی اضافه کرد: در روز ملی صنعت و معدن وزارت خانه ابتکاری به خرج داد و از فعالان اقتصادی درخواست نمود ظرفیت های خود را اعلام و مشکلات و راهکارهای آنرا هم عنوان کنند. خوشبختانه نزدیک به ۵۳ واحد نکات خوبی را به صورت کتبی مطرح نمودند و ۱۵۷ راهکار هم عرضه شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ضمن اشاره به افزایش تورم امسال خاطرنشان کرد: یکی از مسائلی که اغلب فعالان اقتصادی به آن اشاره کرده اند، مسئله تورم بوده است. امسال چندین عامل بر افزایش تورم تأثیر گذاشت. علاوه بر نقدینگی عوامل دیگری همچون جنگ اوکراین و روسیه هم بر تورم اثرگذار بوده است، به صورتی که این مسئله تورم در سطح جهان را ۳۰ درصد افزایش داده و اثرات آن بر کشور ما هم آشکار است.

رسولیان با اشاره به اینکه حذف ارز ترجیحی هم از دیگر عوامل اثرگذار بر افزایش تورم در کشور بود، اظهار داشت: پایه واردات کشور و بازرگانی ارز ۴۲۰۰ بود که به ارز ETS تغییر یافت. دولت برای رفع آثار سوء این ارز ۲ راهکار اتخاذ نمود که یکی کاهش سود بازرگانی اقلام و راهکار دیگر کاهش حقوق گمرکی از چهار به یک درصد برای کالاهای پایه بود.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از مهم ترین مشکلات بخش خصوصی مسئله تأمین مالی است، افزود: حدودا بخش عمده ای از واحدها با مشکل تأمین مالی در زمینه سرمایه در گردش، بازسازی و به روزسازی ماشین آلات و... مواجه اند. بر مبنای برآوردهای صورت گرفته سرمایه در گردش باید خصوصا در بنگاه های کوچک نسبت به سال قبل سه برابر افزایش یابد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اظهار نمود: باید به سرمایه در گردش و تأمین نقدینگی برای واحدهای تولیدی توجه و برای آن راهکار عرضه شود. یکی از این راهکار ها تعریف زنجیره تأمین مالی است که بخش زیادی از بنگاه های اقتصادی می توانند از این مورد بهره مند شوند. انتظار این است که بانکها توجه بیشتری به بخش صنعت و معدن داشته باشند.

رسولیان با اشاره به اینکه بخش صنعت و معدن حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص ملی کشور را به خود اختصاص داده، اضافه کرد: بعلاوه ۴۵ درصد از اشتغال کشور هم بر عهده این بخش است اما تسهیلات بانکی برای فعالان صنعت و معدن رقمی حدود ۳۰ درصد است.

وی بیان نمود: هم اکنون ورزات صنعت، معدن و تجارت عاملهای مهم تولید را شناسایی کرده است. یکی از مهم ترین موضوعات در این حوزه شفافیت است که برای تحقق آن برنامه های خوبی در این حوزه در حال انجام می باشد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران ضمن اشاره به الکترونیکی شدن فرایندها برای متقاضیان شهرک های صنعتی و صنایع خاطرنشان کرد: از آغاز سال جاری کل فرایندهای واگذاری پروانه به صورت الکترونیک در حال انجام می باشد و آن بخشی هم که قابل واگذاری از راه سایت نیست، از راه مزایده واگذار می شود. این مزایده ها هدفمند است؛ یعنی چارچوب آن مشخص است.

رسولیان با تکیه بر ضرورت توجه به فراهم سازی زیرساخت هایی مانند تأمین آب و برق برای صنایع اظهار داشت: سال جاری صنایع کوچک با همکاری بخش های مختلف در تولید برق نزدیک به ۵۰۰۰ مگاوات و در کمتر از یک سال قبل در ایجاد ۹۰ پست برق مشارکت داشته اند. همینطور برای تأمین آب صنایع تمام نقاط صنعتی را شناسایی کرده ایم تا آب را به صورت پایدار تأمین نماییم.

وی ضمن اشاره به وضعیت واحدهای صنعتی راکد بیان نمود: واحدهای راکد ظرفیت بالایی در کشور دارند. اغلب واحدها با موفقیت توسط بخش خصوصی فعال و احیا شده است. هم اکنون بیشتر از ۳۱ درصد واحدهای راکد را فعالان اقتصادی در کشور احیا کرده اند.

منبع:

1401/04/27
13:54:34
5.0 / 5
293
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما