نظارت چند مرحله ای بر روند اجرای طرح های اشتغال

نظارت چند مرحله ای بر روند اجرای طرح های اشتغال

هم پیما: با راه اندازی مرکز تماس پایش اشتغال کشور، نظارت بر اجرای طرح های اشتغالزای کشور و تحقق اهداف کمی و کیفی برنامه ها و سیاستهای مربوط به اشتغال امکانپذیر می شود.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، در ایام اخیر مرکز تماس طرح پایش اشتغال کشور با حضور معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی راه اندازی شد.

قرار است این مرکز کلیه طرح های اشتغال ذیل طرح زیست بوم ملی اشتغال و صحت سنجی اشتغال ثبت شده در سامانه ملی رصد وزارت کار و همین طور پروسه تحقق اهداف کمی و کیفی سیاستهای اشتغال کشور را به شکل تلفنی و در فاصله زمانی مشخص مورد نظارت قرار دهد.

در حال حاضر دبیرخانه شورایعالی اشتغال مسئولیت نظارت بر طرح های اشتغال کشور را برعهده دارد و مرکز ملی پایش سیاست ها و برنامه های اشتغال نیز ذیل دبیرخانه شورایعالی اشتغال است که وظیفه ایجاد هماهنگی میان سطوح مختلف نظارتی شامل پیامکی، تلفنی و میدانی را دارد و متولی اصلی نظارت عملیاتی اجرای برنامه زیست بوم ملی اشتغال است.

محمود کریمی بیرانوند ـ معاون اشتغال وزیر کارـ در توضیح روند نظارت بر اشتغال کشور می گوید: وظیفه نظارت عالی بر اشتغال ایجادی توسط دستگاه های اجرائی بر عهده سازمان برنامه و بودجه کشور است و این سازمان بازدید از طرح های نمونه انتخابی و ارسال شده از مرکز را انجام داده و ستاد معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارتخانه وظیفه ناظر ملی را برعهده دارد که بازدید از طرح های نمونه انتخابی و ارسال شده از مرکز را انجام می دهد.

وی می گوید: در این حوزه شیوه نامه صحت سنجی اجرای برنامه زیست بوم ملی اشتغال کشور تنظیم شده است و در امتداد آن با هدف نظام مند کردن پروسه صحت سنجی، از جنبه های مراحل نظارت بر ثبت آمار اشتغال ایجادی در سامانه رصد اشتغال کشور، ضوابط مالی و نحوه مواجهه و برخورد با مصادیق مغایر با بخشنامه و بخشنامه های در رابطه با اجرای برنامه زیست بوم ملی اشتغال، شیوه نامه ای تدوین شده است.

به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، در گذشته با اعطای تسهیلات اشتغالزایی نظارت بر پروسه طرح صورت نمی گرفت و منابع گرفتار انحراف هزینه می شد ولی حالا به کمک مرکز تماس پایش، چند مرحله نظارت صورت می گیرد تا اشتغال واقعی رقم بخورد.

در حال حاضر وزارت کار طرح زیست بوم ملی اشتغال را بعنوان چشم انداز اشتغال کشور در دستور کار دارد و در کنار آن سامانه ملی رصد را بمنظور ثبت آمار مربوط به اشتغال راه اندازی کرده است.

در راستای اجرای الگوی زیست بوم ملی اشتغال، هدف گذاری ایجاد یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی با همکاری بخش خصوصی برنامه ریزی شده است که از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا اختتام ۱۴۰۱ را شامل می شود و دولت برای تحقق برنامه اشتغال میلیونی طی چهار سال از ظرفیت بخش خصوصی استفاده خواهدنمود.

با راه اندازی سامانه ملی رصد نیز همه دستگاهها موظفند آمار اشتغال حوزه خودرا در سامانه ثبت کنند و امکان رصد هر لحظه آمار اشتغال به وجود آمده در هر استان و شهرستان، همچون قابلیتهای این سامانه به حساب می آید.

ثبت آمار اشتغال به وجود آمده توسط دستگاهها در سامانه رصد از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چونکه معیار اریابی اشتغال ایجادی خواهد بود.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، قبل از این سامانه ملی اشتغال و کسب وکار وزارت کار در دور قبل با هدف رصد و پایش وضعیت بازار کار، دسترسی به آمار و اطلاعات در رابطه با عرضه و تقاضای نیروی کار، پایش مستمر سیاست های اشتغالزا، شناسایی شاغلان بخش غیر رسمی بازار کار و پیش بینی نیازها، فرصت ها و تهدیدهای آینده کشور به وجود آمده بود که اطلاعات و داده های دقیق و جامعی از بازار کار و اشتغال را در اختیار سیاستگذاران قرار می داد.

منبع:

1401/03/24
08:55:04
5.0 / 5
224
تگهای خبر: اشتغال , بازار , توسعه , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما