هفت مانع در مسیر نهضت ملی مسكن

شنبه از شیراز برمی گردند جواب می دهند!

شنبه از شیراز برمی گردند جواب می دهند!

هم پیما: در شرایطی که حرکت کُند روند اجرای پروژه نهضت ملی مسکن، انتقاد رئیس جمهور را هم در پی داشته، شرکتهای دولتی از ارائه آماری مشخص درباب پیشرفت کارها امتناع می کنند؛ بطور مثال در شهر جدید پردیس که مقرر است بیش از 16 هزار واحد ساخته شود به نقل از دفتر مدیرعامل اعلام شده که مسئولان برای یک همایش به شیراز رفته اند و شنبه که برگشتند موضوع ارائه آمار را با آنها در بین می گذاریم.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، پروژه نهضت ملی مسکن به تدریج تبدیل به سنگلاخ می شود. دست کم هفت مانع شامل تعلل در تأمین زمین از جانب دستگاههای دولتی، بی توجهی بانک ها به پرداخت اعتبارات، خالی بودن صندوق ملی مسکن، رشد قیمت نهاده های ساختمانی، اصرار دولت بر نرخهای پایین تر از هزینه ساخت، انفعال برخی شرکتهای دولتی در آغاز به کار پروژه، عدم پرداخت آورده از جانب غالب متقاضیان و نوسانات اقتصادی، طرح نهضت ملی مسکن را با چالش جدی مواجه کرده است.
پایین بودن سرعت اجرای یکی از مهم ترین برنامه های دولت سیزدهم تحت عنوان نهضت ملی مسکن طی ۹ ماه گذشته، روز گذشته صدای رئیس جمهور را درآورد؛ تا جایی که خواستار عزل مانع تراشان در راه این پروژه شد. ابراهیم رئیسی اظهار داشت: کسانی که به هر علت نمی توانند یا خدای ناکرده نمی خواهند این برنامه عملیاتی شود، بطور قطع برای اجرای این برنامه مضر بوده و باید کنار گذاشته شوند.
رئیس جمهور تصریح کرد: برای من به هیچ وجه قابل قبول نیست که ۹ ماه بگذرد و ما در این حوزه بحث نماییم که خط اعتباری بانک مرکزی برای تأمین اعتبارات محقق شده یا نشده است؛ یا مالیات واریز شده یا برخی از ادارات و سازمانها هنوز بحث دارند که آیا زمین به این قضیه اختصاص دهند یا ندهند. این بحث ها برای هم اکنون نیست، برای سه چهار ماه اول است.
مطابق قانون، بانک ها باید سالیانه ۲۰ درصد از تسهیلات خویش را به بخش مسکن اختصاص دهند. در قانون جهش تولید و تأمین مسکن این رقم سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است. اما مقایسه تسهیلات بخش مسکن و ساختمان با کل وامهای پرداختی نشان داده است سال قبل از ۲۹۶۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات سیستم بانکی فقط ۱۸۳ هزار میلیارد تومان معادل ۶.۱ درصد به بخش مسکن اختصاص یافته است. برای سالجاری هم ۴۰۰۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات در سیستم بانکی پیشبینی شده که فعلاً جزئیات پرداختها مشخص نشده اما به نظر می آید بانک ها سال جاری هم از پرداخت وام به بخش مسکن جاخالی داده اند.
مسؤلان دولتی معتقدند که محدودیتی در تأمین ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات مصوب طرح نهضت ملی مسکن وجود ندارد؛ این در شرایطی است که بجز بانک مسکن هنوز هیچ یک از ۲۶ بانک دیگر گزارشی درباره میزان پرداخت تسهیلات به پروژه مذکور ارائه نکرده اند. البته بانک مسکن هم تا کنون صرفاً ۴۵۸۲ میلیارد تومان به حساب سازندگان این طرح واریز کرده است.
طرح اقدام ملی دولت قبل با نهضت ملی مسکن تلفیق شده است. با آخر مهلت ثبت نام پارسال اعلام گردید که مجموعا ۵.۴ میلیون نفر برای دو پروژه مذکور ثبت نام کرده اند که ۲.۳ میلیون نفر حائز شرایط هستند. گذشته از آنکه حدود یک سال از وقت دولت صرف روند ثبت نام شد، بررسی ها نشان داده است هنوز برای برخی متقاضیان پیامکی در خصوص تعیین تکلیف ارسال نشده است. از سوی دیگر خیلی از متقاضیان دهکهای پایین جامعه توان پرداخت ۴۰ میلیون تومان اولیه را هم ندارند؛ در حالیکه بر مبنای نرخهای دو سال قبل اعلام می شد که متقاضیان باید چهار تا پنج مرحله، هر بار ۴۰ میلیون تومان واریز نمایند. البته آن زمان قیمت هر متر مربع ۲.۷ میلیون تومان برآورد می شد که طبق لیست بهای سه ماهه چهارم سال ۱۳۹۹ این عدد به ۴.۷ میلیون تومان رسیده است.
وزارت راه و شهرسازی آمار دقیقی از میزان پیشرفت پروژه نهضت ملی مسکن ارائه نکرده اما گزارشهایی که از متقاضیان در اقصی نقاط کشور به دست می رسد از آن حکایت می کند اغلب پروژه هایی که به آنها زمین اختصاص یافته از مرحله تسطیح زمین یا خاکبرداری فراتر نرفته اند.
برای خیلی از متقاضیان شهر جدید پرند هنوز پیامک تعیین تکلیف ارسال نشده است. سهمیه این شهر از طرح نهضت ملی مسکن ۴۴۹۷ واحد است که به این عدد ۲۰ هزار واحد اقدام ملی هم افزوده می شود که باید تا آخر سال ۱۴۰۰ تحویل می شد اما هیچ آمار مشخصی در این حوزه ارائه نشده است. به نظر می آید بجز بخشی از مسکن مهر که با عنوان اقدام ملی در ویترین شرکت عمران پرند قرار گرفته، سرعت اجرای طرح اقدام ملی و نهضت ملی چندان مطلوب نمی باشد.
در شهر جدید پردیس هم علاوه بر ۲۵۰۰ واحد نهضت ملی مسکن هم قرار بود ۱۳ هزار واحد اقدام ملی راه اندازی شود؛ بگذریم که ابتدا این عدد را ۱۴ هزار واحد عنوان کرده بودند. در این خصوص هم سعی کردیم از شرکت عمران پردیس اطلاعاتی از روند پیشرفت کارها بگیریم که تلاشمان به نتیجه نرسید. در نهایت روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید پردیس به نقل از مسئول دفترمدیرعامل اعلام نمود که مسؤلان برای یک همایش به شیراز رفته اند و شنبه که برگشتند آمار تلاش می نماییم از آنها آمار بگیریم.
کمی قبل تر هم سعی کردیم درمورد میزان پیشرفت طرح نهضت ملی مسکن با مسؤلان عمران پردیس صحبت نماییم که عنوان شد نیازی به ارائه اطلاعات نیست!
پروژه اقدام ملی مسکن پردیس


منبع:

1401/02/29
14:13:43
5.0 / 5
174
تگهای خبر: بانك , تولید , دستگاه , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما