بسته حمایتی کارفرمایان امروز نهایی می شود

بسته حمایتی کارفرمایان امروز نهایی می شود

هم پیما: بسته حمایتی کارفرمایان که قبل از این معاون وزیر کار از اختصاص آن آگاهی داده بود، امروز در کمیسیون اقتصادی دولت نهایی خواهد شد؛ این بسته شامل بیمه تامین اجتماعی، معافیت های مالیاتی و بیمه ای است و مقرر است تا اختتام اردیبهشت ماه ابلاغ شود.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، روز گذشته معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمود که بسته حمایتی از کارفرمایان که توسط دولت و وزارت صمت نهایی شده امروز در کمیسیون اقتصادی دولت نهایی می شود و در این بسته، وظایف بانکها و نهادها در پشتیبانی از بنگاه ها و واحدهای کوچک و متوسط مشخص شده تا موانع تولید رفع گردد.

به گفته وی، با رصدی که از بازارکار صورت گرفته، تعدیل نیرویی انجام نشده و طبق آمارها، تعدیل نیروی کار نسبت به زمان مشابه سال قبل کم شده است، اما عده ای این درصد را بزرگ نمایی می کنند، درحالی که حقوق کارگران نسبت به سال قبل تنها یک میلیون و ۵۶۰ هزار تومان بالا رفته است و کارفرمایان نیز همراهی کردند.

رعیتی فرد مصوبه دستمزد ۱۴۰۱ را از فروردین ماه لازم الاجرا دانست و اظهار داشت: درصورت هرگونه تخلف، کارگرانی که حقوق و مزایای قانونی را دریافت نکردند، می توانند به ادارات کار مراجعه و شکایت خودرا ثبت کنند.

معاون وزیر کار اشاره کرد: برمبنای آمارها شکایت کارگران امسال نسبت به زمان مشابه سال قبل ۴۴ درصد و دریافت بیمه بیکاری ۲۸ درصد کم شده است ولی برخی از کارفرمایان نبود مواد اولیه و تعدادی از مشکلات کارگاه را به افزایش دستمزد کارگران بهانه می کنند.

اسفند ماه سال قبل علی حسین رعیتی فرد معاون روابط کار وزیر کاراز پیش بینی بسته های حمایتی ویژه برای بنگاه های اقتصادی آگاهی داد و اظهار داشت: کارگاه ها و بنگاه هایی که نیروهای کار خودرا بجای تعدیل، حفظ کنند از معافیت بیمه ای و مالیاتی تا آخر سال ۱۴۰۱ بهره مند خواهند شد.

این خبر به دنبال مصوبه شورای عالی کار و تصویب افزایش ۵۷ درصدی حداقل دستمزد سال ۱۴۰۱ کارگران اعلام گردید.

آن زمان نسبت به افزایش دستمزد و ریزش نیروی کار در بعضی واحدها نگرانی هایی از طرف برخی صاحبنظران و شخصیتهای بخش خصوصی ابراز شد و نمایندگان کارفرمایان در شورای عالی کار نیز از دولت و وزارت صمت خواست تا باتوجه به جراحی هایی که هم به لحاظ اقتصادی هم دستمزدی در سال ۱۴۰۱ صورت خواهد گرفت، پشتیبانی از واحدهای کوچک تولیدی را در دستور کار قرار دهندتاو مشکلاتی که تولیدکنندگان در بحث بیمه و دارایی دارند، برطرف شود.

بر همین اساس معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمود که برای پشتیبانی از بنگاه ها همچون کارگاه های زیر ۱۰ نفر، بسته های حمایتی ویژه در نظر گرفته شده و آن دسته کارگاه ها و بنگاه هایی که نیروهای کار خودرا تعدیل نکنند از بخشودگی های بیمه ای و مالیاتی تا آخر سال ۱۴۰۱ بهره مند خواهند شد.

کمک به نقدینگی و تامین مالی کارگاه های کوچک و پیش بینی تسهیلات مالی از دیگر حمایت هایی است که معاون وزیر کار از آن آگاهی داده است.

غلامرضا عباسی ـ فعال کارگری در گفت و گو با ایسنا، می گوید: باتوجه به قول مساعد دولت و وزارت کار برای پشتیبانی از واحدهای تولیدی و بنگاه های اقتصادی، انتظار می رود بسته حمایتی مذکور در بحث معافیت بیمه ای و مالیاتی طی هفته های اخیر اختصاص پیدا کند.

وی می گوید: با اختصاص این بسته حمایتی، کارفرمایان و تولیدکنندگان با دغدغه کمتری به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

این فعال کارگری، کمبود نقدینگی و تامین مواد اولیه را همچون مشکلات واحدهای تولیدی عنوان کرده و معتقد است: افزایش ۵۷ درصدی دستمزد در روند فعالیت بنگاه های اقتصادی چندان موثر نیست ولی ممکنست واحدهای کوچک و متوسط را گرفتار مشکل کند که پیش بینی و اختصاص بسته حمایتی دولت دراین زمینه اساسا راهگشا و موثر خواهد بود.

به اعتقاد وی افزایش دستمزد علاوه بر ارتقای قدرت خرید کارگران، به رونق اقتصادی واحدهای اقتصادی و بالا رفتن کیفیت تولیدات داخلی منجر خواهد شد.

منبع:

1401/02/21
20:21:21
5.0 / 5
205
تگهای خبر: بازار , بانك , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما