طبق اعلام معاون وزیر راه و شهرسازی

نهضت ملی مسکن از برنامه فراتر رفت

نهضت ملی مسکن از برنامه فراتر رفت

به گزارش هم پیما آن طور که معاون وزیر راه و شهرسازی گفته هم اکنون ۹۵۹ هزار واحد در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن به مرحله اجرا رسیده که از سقف ساخت و ساز سالیانه ۸۰۰ هزار واحد مسکونی شهری جلوتر است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بنا بر اعلام محمود محمودزاده ـ معاون وزیر راه و شهرسازی، دولت از هدف ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی فراتر رفته است. وی در تازه ترین آماری که ارائه داده گفته است: ۵۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن و ۱۰۸ هزار واحد طرح خودمالکی که برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده، در حال اجرا می باشد. دولت وظیفه ی ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را دارد که در مسکن شهری معادل سالی ۸۰۰ هزار واحد می شود و ۲۰۰ هزار واحد دیگر ساخت مسکن روستایی است؛ حالا از سقف ساخت وساز مسکن شهری هم جلوتر هستیم.
به قول محمودزاده، در هفت ماه اخیر مهم ترین کار اجرایی در بخش مسکن که تأمین زمین بوده، انجام شده است. تاییدیه طرح، دریافت پروانه ساختمان، تایید نقشه های فنی و فراخوان برای تعیین سازنده در مراحل بعدی است که انجام شده است و تا امروز (در هفت ماه اخیر) بیشتر از ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن وارد مراحل اجرا شده که این تعداد واحد جدا از سایر طرح های حمایتی است که در دولت های قبل شروع شده بود. حالا این واحدها مراحل خاکبرداری را طی می کنند و به مرحله تکمیل پی سازی و اجرای فیزیکی ساختمان رسیده اند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: علاوه بر ساخت ۳۲۱ هزار واحد، ۱۰۸ هزار واحد هم در چارچوب پروژه های خودمالک دریافت تسهیلات شده و به بانک معرفی شده اند. جمع این ارقام ۴۳۰ هزار واحد در ارتباط با ساخت مسکن شهری است و آمار ساخت مسکن روستایی جدا است.
وی درباره وضعیت ساخت پروژه های طرح اقدام ملی مسکن اظهار داشت: در دولت قبل بیشتر از ۵۰۰ هزار واحد آغاز به عملیات ساخت شد و هنگامی که قانون جهش تولید مسکن ابلاغ گردید، مزایایی در قانون دیده شد که متقاضیان اقدام ملی تمایل داشتند از آن استفاده کنند. این مزایا شامل افزایش سقف تسهیلات بانکی به ۴۵۰ میلیون تومان و تخفیفات در مالیات و انشعابات بود. دولت هم به جهت اینکه با انصراف متقاضیان اقدام ملی مواجه نشود، اجازه داد افرادی که در طرح اقدام ملی ثبت نام کردند از مزایای طرح نهضت ملی مسکن استفاده کنند، در حالیکه هر دو طرح حمایتی است و مصوبه ای دریافت شد که هر دو طرح ادغام شوند و الان در غالب یک طرح پیشرفت دارد.
محمودزاده درباره آخرین وضعیت تأمین زمین هم اظهار داشت: حدود ۹۸۰ هزار واحد زمین با کاربری مسکونی طی شش ماه گذشته تأمین قطعی شده است؛ علاوه بر آن معادل یک میلیون و ۴۰۰ هزار واحد، زمین شناسایی شده که نیازمند تعیین کاربری یا الحاق به محدوده و یا بررسی فنی در سطح شوراهای برنامه ریزی استان ها و شورایعالی معماری و شهرسازی دارد. در انتظار تعیین تکلیف نهایی این زمین ها هستیم و در صورت تعیین تکلیف نهایی، زمین برای ساخت ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی تأمین خواهد شد.
همینطور به قول معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، از کل ۴ میلیون واحد مسکونی که مقرر است طی ۴ سال توسط دولت ساخته شود، ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شهری و ۸۰۰ هزار واحد روستایی است.
وی توضیح داد: با احتساب تعیین تکلیف نهایی زمین برای ساخت دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی حدود ۷۰ درصد زمین برای ساخت مسکن تأمین شده است و این در حالی است تأمین همه ۷۰ درصد اراضی مسکن سازی از محل اراضی وزارت راه و شهرسازی انجام شده، کار بزرگی به حساب می آید.

احتمال ریزش متقاضیان نهضت ملی مسکن
آمار مذکور در شرایطی از جانب محمودزاده ارائه شده که پرداخت آورده از جانب متقاضیان طرح جهش تولید و تأمین مسکن (نهضت ملی مسکن) تناسب چندانی با برنامه ی هدف گذاری شده ندارد. محمود شایان ـ مدیرعامل بانک مسکن اخیرا گفته است: حدود ۳۷۲ هزار نفر از متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن در بانک مسکن برای این طرح افتتاح حساب کرده و از این میزان ۲۲۰ هزار نفر آورده خویش را واریز کرده اند.
این در شرایطی است که چند روز قبل وزارت راه و شهرسازی از تایید ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار متقاضی اطلاع داد. با این حساب میتوان گفت کلا ۲۲۰ هزار متقاضی موثر تابحال در طرح نهضت ملی مسکن واریز وجه داشته اند که حدود یک چهارم آنها خودمالک هستند. ازاین رو شواهد و قرائن نشان داده است در بخش فراخوان نمی توان چندان به پیشرفت پروژه از راه آورده متقاضیان امیدوار بود و شاید دولت مجبور باشد، بیشتر از راه تسهیلات بانکی، طرح را جلو ببرد.
مقرر است تا سقف ۴۵۰ میلیون تومان تسهیلات با حداکثر مدت بازپرداخت ۲۰ ساله به واحدهای این طرح تعلق بگیرد. نرخ سود آن هم ۱۸ درصد خواهد بود اما برای اقشار مختلف، متفاوت می باشد. دولت می گوید که دهک های اول تا سوم بیشترین یارانه و مشوق های دولتی را دریافت خواهند کرد. اقساط ماهیانه تسهیلات هم ۳ تا ۴ میلیون تومان هم اعلام می شود اما محاسبات از مبالغ بالاتر برای دهک های ۴ تا ۸ حکایت دارد.




منبع:

1401/01/29
08:33:49
5.0 / 5
192
تگهای خبر: بانك , تولید , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما