سهم دستمزد در قیمت تمام شده چقدر است؟

سهم دستمزد در قیمت تمام شده چقدر است؟

به گزارش هم پیما یک کارشناس حوزه کار با اشاره به بالا بودن سهم دستمزد در بخش خدمات می گوید: پشتیبانی از بنگاه ها در مواردی همچون تامین مواد اولیه و برخی معافیت ها بر سهم دستمزد در قیمت تمام شده موثر است.حمید حاج اسماعیلی در گفت و گو با ایسنا، درباره سهم دستمزد در قیمت تمام شده کالا، اظهار نمود: از گذشته درباب سهم دستمزد در هزینه تمام شده هم از دیدگاه کارفرمایان و کارگران و هم از دیدگاه کارشناسان، رقم های مختلفی مطرح بوده است. بطور قطع سهم دستمزد در بخش خدمات از بخش های تولیدی بالاتر است و با وجود آنکه سهم اشتغال در بخش خدمات بالا است اما باز هم اعتقاد داریم که دستمزد سهم زیادی در بحث تولید کالا و خدمات ندارد.
وی افزود: بطور متوسط این سهم بین ۷ تا ۱۳ درصد است و در زمان مواجه با تورم شدید می تواند بین ۹ تا ۱۷ درصد باشد پس زمانی که تورم بالا است، سهم دستمزد هم بالا رفته است.
بگفته حاج اسماعیلی، هنگامی که مبلغ بیمه بالاتر می رود، خدمات اضافه در بحث استخدام کارگران نیز خود به خود افزایش می یابد و در این شرایط چند درصد افزایش را شاهد خواهیم بود.
این کارشناس حوزه کار اشاره کرد: باید حقوق حداقلی و حقه کارگران را که نشات گرفته از نیازهای اساسی زندگی آنها است، متناسب با خط فقر، قیمت تمام شده و هزینه کالا و خدمات قرار دهیم.
او در آخر اظهار داشت: در کشورهای دیگر کارفرمایان از جانب دولت حمایت می بینند و دولت یک وظیفه حاکمیتی درباب تامین نیازهای کارگران و کارفرمایان دارد و این حمایت در مواردی مثل تامین مواد اولیه و برخی معافیت ها موجب می شود که بر دستمزد تاثیر بگذارد.
منبع:

1401/01/12
14:00:28
5.0 / 5
232
تگهای خبر: اشتغال , تولید , خدمات , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما