اولویت وزارت كار در دولت سیزدهم

بازگشت کارخانه های تعطیل شده به چرخه تولید

بازگشت کارخانه های تعطیل شده به چرخه تولید

هم پیما: احیای کارخانه های تعطیل شده و راه اندازی خطوط تولید و بازگشت کارخانه های راکد به چرخه تولید همچون اقدامات در اولویت وزارت کار در دولت سیزدهم است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، یکی از راه های پشتیبانی از تولید ملی و دستیابی به رشد اقتصادی، تقویت و پشتیبانی از بنگاه های کوچک و متوسط اقتصادیست. به همین دلیل در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها بر رفع موانع تولید و پشتیبانی از بنگاه های اقتصادی تاکید بسیار شده است.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صیانت از نیروهای کار و پشتیبانی از کارفرمایان را همچون وظایف ذاتی خود می داند و در این راستا، حفظ اشتغال موجود و بقای بنگاههای اقتصادی را در دستور کار خود قرار داده است.

حجت عبدالملکی ـ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ احیای کارخانه های تعطیل شده و راه اندازی خط وط تولید را از اقدامات در دستور کار وزارتخانه متبوع خود می داند.

او می گوید: شرایط کارخانه های تعطیل شده به دقت بررسی می شود و با برنامه مشخص آنها را باردیگر به چرخه تولید کشور باز می گردانیم.

وزیر کار با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری درباب سرعت بخشیدن به جهش تولید در کشور می گوید: دولت سیزدهم با عزم جدی پیگیر احیای صنایع تولیدی در سراسر کشور است.

پیش از این نیز معاونت روابط کار وزارت کار، رفع موانع چرخه تولید و پشتیبانی از سرمایه گذاری را از اولویتهای مهم وزارت کار عنوان و تاکید کرده بود: "باید با حمایت همه جانبه، تقویت تولید، بهبود فضای کسب وکار و همکاری و هم افزایی همه دستگاه های اجرائی، شرایط را برای فعالیت مردم تسهیل کنیم".

بر اساس آمارها، از زمان شروع به کار دولت سیزدهم تا اختتام مهر ماه تعداد ۵۰۷ بنگاه اقتصادی با حفظ اشتغال بیش از ۱۳۱ هزار نفر مورد حمایت قرار گرفته اند.

همچنین بیش از ۹۶۰ بنگاه مشکل دار با ۱۱۲ هزار و ۶۶۱ کارگر شاغل در آنها شناسایی شده که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۱۲ درصد کاهش را نشان میدهد.

در راستای پشتیبانی از کارخانه ها و بنگاههای اقتصادی، نمایندگان مجلس طرح پشتیبانی از کارخانجات و واحدهای صنعتی و تولیدی را با هدف پشتیبانی از تولید و عدم توقف خطوط تولید به تصویب رسانده اند. باتوجه به آنکه تعداد زیادی از واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی به سبب بدهی های بانکی، مالیاتی و بیمه ای با تعطیلی مواجه گشته اند، در صورتیکه این طرح به نتیجه برسد می تواند از تعطیلی بنگاهها و بیکاری کارگران شاغل در آنها پیشگیری کند.

به اعتقاد کارشناسان، تعطیلی کارخانه ها به سبب تخلفات مدیران آن به نفع کشور نیست و سبب بیکاری تعداد زیادی از کارگران و ایجاد اختلال در چرخه اقتصادی می شود. به زعم آنها بااینکه به سبب برخی ابهامات موجود در طرح و مواردی همچون سو استفاده بدهکاران بانکی و راکد جلوه دادن بنگاهها از طرف صاحبان آنها برای دریافت وام های کلان بانکی، طرح نیازمند چکش کاری بیشتر است اما بازرسی دقیق و کنترل و نظارت بر عملکرد بنگاهها در شفاف سازی و شناسایی واقعی واحدهای فعال و غیر فعال اثرگذار خواهد بود.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، رییس جمهور بارها در سخنرانی های خود از لزوم صیانت از نیروهای کار و پشتیبانی از بنگاههای اقتصادی سخن گفته و در سفرهای استانی تاکید کرده است که هیچ بانکی حق تعطیل کردن واحدهای تولیدی را ندارد و در این راستا دستورات لازم را به جهت احیای مجدد بنگاههای راکد و تعطیل شده صادر کرده است.

منبع:

1400/11/03
23:37:47
5.0 / 5
293
تگهای خبر: اشتغال , بانك , تولید , جت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما