رصد لحظه به لحظه و آنلاین تعاونی ها

رصد لحظه به لحظه و آنلاین تعاونی ها

بنا بر اعلام معاونت تعاون وزارت کار تا کنون 30 تعاونی مشکل دار مورد بررسی قرار گرفته اند و بمنظور رصد لحظه ای و آنلاین تعاونی ها اتاق وضعیت در معاونت تعاون تشکیل شده است.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، موضوع لطمه شناسی مشکلات بخش تعاون خصوصاً تعاونی های مشکل دار از دیرباز در دولتهای مختلف مطرح بوده و سعی شده با تشکیل اتاق های فکر تعاون، کارگروه های پایش تعاون و کمیته های شناسایی نقاط ضعف و قوت واحدهای تعاونی، تعاونی های دارای مشکل شناسایی شده و مشکلات آنها مورد بررسی و لطمه شناسی قرار گیرد.

بیشتر مسایل و مشکلات به وجود آمده برای تعاونی های مشکل دار نیز ناشی از فقدان نظارت و عدم کنترل بموقع تعاونی ها بوده است.

بر اساس گزارشها، بخش اعظمی از تعاونی های مشکل دار متعلق به تعاونی های مسکن می باشد که به سبب ضعف نظارت بر فعالیت این دسته تعاونی ها مشکلاتی برای اعضا به وجود آورده یا وارد بازارهای دیگر شده اند.

عمده مشکلات این تعاونی ها نیز خرید زمین غیرمسکونی توسط برخی تعاونی ها، عدم تحویل بموقع واحدهای مسکونی و ناآگاهی اعضای تعاونی از برگزاری مجامع یا مسایل حقوقی تعاونی بوده است.

مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ با اشاره به اقدامات جدید این معاونت بمنظور تسریع فرایندها، هم افزایی و هماهنگی میان قسمتی از تشکیل اتاق وضعیت در معاونت تعاون برای رصد لحظه ای و آنلاین تعاونی ها خبر می دهد.

او با اشاره به بررسی حدود ۳۰ تعاونی مشکل دار می گوید: عملکرد تعاونی ها و ادارات کل استانی پایش و نظارت می شوند و در صورت ترک فعل از طرف هر طرف، اقدام فوری و جدی انجام می گیرد.معاون وزیر تعاون می گوید: باتوجه به لطمه شناسی بخش تعاون خیلی از بخشنامه های موجود در بخش تعاون باید اصلاح گردد تا همکاری و همگرایی بیشتری به وجود آید.

آنطور که مسکنی می گوید: بیشتر شکایات واصله بخش تعاون مربوط به انتخابات مجمع، سوء مدیریت و مسائل مالی و کیفری فیمابین اعضاء با مدیران شرکت تعاونی است که عمده توسط مراکز داوری اتاق تعاون و اتحادیه های مربوطه قابل حل است.

تاکید وی، شفاف سازی در امور تعاونی ها و اطلاع رسانی بموقع مدیران تعاونی ها به اعضای خود و نظارت اعضای تعاونی بر عملکرد هیات مدیره ها است که سبب کاهش کاهش تخلفات احتمالی در عملکرد تعاونی ها می شود.

یکی از اقدامات معاونت تعاون وزارت کار در سال گذشته، راه اندازی سامانه جامع هوشمند بخش تعاون بود که با اتصال به سامانه ثبت شرکتها، امکان شناسایی تعاونی های بدون مجوز در بخش مسکن را فراهم می آورد.

راه اندازی این سامانه در امتداد اصل شفافیت بود که امضاهای طلایی را از بین برد و موجب شد نظارتها در این بخش تا ۱۲ برابر بیشتر شود.

برگزاری مجامع تعاونی ها به شکل آنلاین و الکترونیکی بوسیله سامانه جامع هوشمند بخش تعاون، دستاورد خوبی در بحث شفاف سازی و نظارت بر فعالیت تعاونی ها و عملکرد مدیران و اعضای هیات مدیره تعاونی ها بشمار می رود.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، قبل از این معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشته بود: " در کشور ۱۰ هزار تعاونی مسکن فعال وجود دارد که از این تعداد ۵۰۰ مورد با مشکل مواجهند ولی کل تعاونی ها به خاطر آنها زیرسوال می روند. "
1400/10/19
22:20:49
5.0 / 5
273
تگهای خبر: بازار , جت , شركت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما