مظنه آپارتمان نوساز در تهران

مظنه آپارتمان نوساز در تهران

هم پیما: هر روز از تعداد واحدهای کمتر از پنج سال ساخت موجود در بازار مسکن شهر تهران کم می شود که از دلایلی همچون افت ساخت و ساز، کاهش قدرت خرید متقاضیان و کمبود زمین نشأت می گیرد؛ هم اکنون کف قیمت آپارتمان ۵۰ متری کمتر از پنج سال در شهر تهران حدود یک میلیارد تومان است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بهار سال جاری برای ۱۱ هزار و ۵۵ واحد مسکونی جدید در شهر تهران پروانه صادر شده که از کاهش ۱۷.۲ درصد و ۱۳.۸ درصد به ترتیب نسبت به فصل قبل و فصل مشابه سال قبل حکایت دارد. متوسط تعداد واحدهای مسکونی در هر پروانه ساختمانی ۷ واحد بوده است. بالغ بر ۹۴ درصد پروانه ها هم برای راه اندازی ساختمانهای ۵ طبقه و بیشتر دریافت شده است.
عوامل گوناگونی بر روند نزولی ساخت و ساز در شهر تهران اثرگذار بوده که مهم ترین آن به رشد شدید قیمت مسکن، کاهش قدرت خرید متقاضیان مصرفی و کمبود زمین مربوط می شود. به دنبال خروج تقاضای مصرفی، خرید و فروشهای سرمایه گذاری هم به تدریج گرفتار افت شده است؛ به صورتی که الان بازار مسکن شهر تهران به یک سوم ظرفیت معمول خود رسیده و در مهرماه ۱۴۰۰ فقط ۵۴۷۱ معامله مسکن در شهر تهران انجام شد.
با عنایت به جهش قیمتها که با افت پمپاژ واحدهای مسکونی جدید همراه شده، الان اغلب واحدهای موجود در بازار سکن پایتخت را خانه های بالای ۵ سال تشکیل می دهند؛ به صورتی که هم اکنون ۶۷ درصد معاملات در ارتباط با آپارتمانهای بالای ۵ سال ساخت است. در مهرماه ۱۴۰۰ واحدهای کمتر از ۵ سال ۳۳ درصد از کل معاملات را در بر گرفتند، واحدهای ۶ تا ۱۰ سال ۲۱.۸ درصد و واحدهای ۱۶ تا ۲۰ سال ۱۸.۴ درصد از کل معاملات را به خود اختصاص دادند که رتبه های اول تا سوم را از این نظر داشتند. خانه های با عمر بنای ۱۱ تا ۱۵ سال با ۱۳.۸ درصد و بیشتر از ۲۰ سال با سهم ۱۳.۱ درصد جایگاههای بعدی را در معاملات مهرماه ۱۴۰۰ به خود اختصاص دادند. سهم واحدهای کمتر از ۵ سال از ۵۸ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۳۳ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است.
میانگین قیمت زمین در شهر تهران ۴۵ میلیون تومان در هر متر مربع است. این آمار در زمستان ۱۳۹۹ ارائه شده و شواهد نشان داده است در سال ۱۴۰۰ تورم سنگینی را در بخش زمین نداشته ایم. هم اکنون سازنده ها به علت نبود تصویری روشن از بازدهی سرمایه در بخش مسکن، سردرگم هستند. در سوی دیگر کمبود زمین در پایتخت به ایجاد فاصله قیمتی بین مسکن و زمین منجر گردیده است. الان متوسط قیمت مسکن در تهران ۳۱.۶ میلیون تومان و میانگین قیمت زمین ۴۵ میلیون تومان است.


هم اکنون نرخ پیشنهادی هر متر مربع مسکن شهر تهران بر مبنای اطلاعات یک سامانه ملکی ۵۰.۳ میلیون تومان است که با وزن دهی بر مبنای توزیع آماری معاملات مسکن در مناطق مختلف به ۳۲.۳ میلیون تومان می رسد. این تفاوت در واقع فاصله قیمتی بین آنچه مالکان در نظر دارند با نرخ قطعی میانگین معاملات است. بیشترین کاهش نرخهای پیشنهادی بر مبنای قیمت هر متر مربع در مناطق ۲۰، ۱۹ و ۵ به ترتیب با ۳ درصد، ۲.۲ درصد و ۱.۸ درصد کاهش و بالاترین افزایش قیمت به مناطق ۲، ۱۷ و ۱ به ترتیب با ۵.۱ درصد، ۴.۶ درصد و ۴.۱ درصد رشد در یک ماه گذشته مربوط می شود.
از بین مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در ۳۰ روز اخیر قیمتهای پیشنهادی در مناطق ۱، ۲، ۶، ۷، ۸، ۱۲، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۷ و ۲۲ افزایش و در سایر مناطق کاهش داشته است. به صورت میانگین هم در شهر تهران نرخهای پیشنهادی بدون وزن دهی ۱.۳ درصد و با وزن دهی ۱.۱ درصد کاهش پیدا کرد.

الان زمان خوبی برای خرید مسکن است؟
سید محمد مرتضوی ـ کارشناس بازار مسکن ـ درباره پیش بینی این بازار تا آخر سال جاری به ایسنا اظهار داشت: ما با مبحث تحریم های خارجی مواجهیم که همه سطوح اقتصادی را درگیر خود کرده است. بسیاری از فعالین اقتصادی نگاهشان به شکسته شدن یا نشدن تحریمها است که تاثیرات جدی بر قیمت ارز و بازارهای همسو با آن خواهد داشت. از سوی دیگر متناسب با تورم نیمه دوم سال، در ماههای بهمن و اسفند انتظار افزایش معاملات و رشد محدود قیمت را داریم که در حد تورم شش ماهه دوم خواهد بود.
وی تصریح کرد: سال جاری به علت رکود معاملات مسکن، متناسب با تورم بیشتر از ۴۰ درصد عمومی شاهد رشد قیمت مسکن نبودیم اما در نخستین مراجعات به بازار مسکن قیمتها افزوده می شود که معمولاً در ماههای پایانی سال اتفاق می افتد، ازاین رو شرایط فعلی مناسبترین زمان برای خرید خانه است. فروشنده ها هم تمایل زیادی به فروش دارند.
ازاین رو گزارش، رشد قیمت مسکن طی هشت ماه گذشته در مقایسه با تورم ۴۵ درصدی به صفر نزدیک بوده است. آخر سال ۱۳۹۹ قیمت هر متر خانه در تهران به صورت متوسط ۳۰ میلیون و ۲۷۴ هزار تومان بوده که در مهرماه ۱۴۰۰ به ۳۱ میلیون و ۶۳۱ هزار تومان رسیده که رشد ۴.۵ درصدی را نشان داده است. کاهش ۰.۲ درصدی قیمت در مهرماه هم نشان داد که بازار کشش رشد سنگین قیمتها را ندارد.
به نظر می آید برنامه دولت برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی منجر به آرامش در بازار مسکن شده است. در شرایط فعلی عواملی مثل ثبات نرخ ارز، کاهش توان متقاضیان مسکن، نبود ظرفیت رشد قیمت ناشی از پرش قیمتی سال های ۹۶ تا ۹۹، انتظار برای انجام مذاکرات هسته یی و آغاز فرایند ثبت نام برای واحدهای نهضت ملی مسکن از عوامل کاهش انتظارات تورمی در بازار مسکن به حساب می آید.
منبع:

1400/09/04
11:11:32
5.0 / 5
230
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما