گزارش هم پیما؛

مستاجرین در تالاب گرانی

مستاجرین در تالاب گرانی

هم پیما: همزمان با نزدیک شدن به فصل تابستان و در طول این مدت مستاجرین در همه شهرهای کشور همیشه اضطراب انعقاد قرارداد جدید اجاره بهای خودرا دارند.به گزارش هم پیما به نقل از مهر، طبق روال سالهای اخیر مقرر است دولت بسته حمایتی برای پشتیبانی از مستأجران را اجرائی کند.
در همین راستا نیز بود که اواخر ماه گذشته رییس جمهوری با اشاره به تصمیمات اخیر شورای عالی مسکن و نزدیکی فصل جابجایی ها به وزیر راه و شهرسازی فرمان داد با هماهنگی دستگاه های ذیربط، تدابیر لازم را برای تسهیل شرایط تامین مسکن مورد نیاز مستأجران در نظر گرفته شود.
طبق آمار اعلام شده از طرف وزارت راه و شهرسازی حدود ۹ میلیون خانوار ایرانی، مستأجر هستند که به علت نوسانات قیمت مسکن به ویژه طی ۵ سال اخیر با مشکلات فراوانی روبرو شده اند.
برخی از مشاوران به علت این که مالیات ندهند قراردادها را در سامانه ثبت نمی کنند و تا حالا نیز از طرف مسؤولین الزامی برای ثبت قراردادها وجود نداشته است تعدادی از کارشناسان براین باورند که عدم ثبت قردادها در سامانه سبب شده تا آمار دقیقی از وضعیت مستأجران نباشد از طرف دیگر تعدادی از صاحبخانه ها قرادادهای خارج از عرف با مستأجر می بندند که این قراردادها نیز بدون ثبت در جایی به امضا می رسد.
راهکارهای جلوگیری از افزایش اجاره بها
فرشید ایلاتی، کارشناس مسکن درباب وضعیت مستأجران به مهر اظهار داشت: گام اول به جهت اینکه اجاره بها به ثبات برسد باید قراردادهای اجاره بها در یک سامانه جامع ثبت گردد که طبق عرف باشد و صاحبخانه ها نتوانند با مستأجران خارج از عرف قراردادی را به امضا برسانند و از طرف دیگر کد رهگیری برای همه الزامی شود تا قراردادهای زیر زمینی دیگر ازبین برود چونکه این قراردادهای زیر زمینی موجب می شود تا قیمت گذاری کاذب صورت گیرد.
وی در ادامه بیان کرد: خانه های خالی نیز یکی دیگر از معضلات و چالش های بازار مسکن می باشد که اگر شناسایی نشود تا در کوتاه مدت اجاره بها کاهش پیدا کند اما این راه حل ها هیچکدام راهکارهای طولانی مدت برای حل چالش بازار مسکن نیست.
این کارشناس مسکن در آخر راه حل را اینطور بیان کرد: در طولانی مدت خانه سازی باید صورت گیرد و اطلاعات خانه های خالی و افراد بی خانمان بد مسکن مشخص شود و همه اطلاعات باید باتوجه به محوریت ثبات رساندن بازار مسکن باشد.
به گزارش هم پیما به نقل از مهر، مردم طی سالهای اخیر با افزایش فزاینده نرخ اجاره و رهن مواجه بوده اند پس این روند موجب افزایش فرسودگی مالی خانواده ها شده است و نگرانی های فزاینده ای به وجود آورده است.
متأسفانه از طرف دیگر وعده های دولت برای ساخت یک میلیون مسکن سالانه و ۴ میلیون مسکن طی چهار سال نشانه ای از تحقق ندارد یعنی قسمت عرضه در زمینه مسکن نه فقط تقویت نمی شود بلکه با محدودیت های بیشتری همراه می شود پس اگر قرار باشد، بازهم در خردادماه ۱۴۰۲ که فصل تغییر و تحول املاک اجاره ای است شاهد تغییرات قیمتی باشیم، بدون تردید فشار بیشتری متوجه خانواده ها خواهد شد.


منبع:

1402/02/23
09:29:18
5.0 / 5
240
تگهای خبر: بازار , دستگاه , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما