در گزارش هم پیما مطرح شد؛

ضرورت بازبینی نرخ جهش تولید مسکن

ضرورت بازبینی نرخ جهش تولید مسکن

به گزارش هم پیما، سخنگوی کمیسیون عمران مجلس با انتقاد از اجرای ناقص قوانین که منجر به افزایش چند برابری قیمت تمام شده مسکن شده است، اظهار داشت: باید نرخ قراردادهای قانون جهش تولید مسکن بازبینی شود.



عبدالجلال ایری در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اجرای ناقص قوانین در زمینه مسکن، نقش آفرینی تورم و برخی رویکرد های غلط اجرائی سبب شده تا شاهد افزایش چند برابری قیمت تمام شده ساخت مسکن در یکی دو سال اخیر باشیم.
نماینده مردم کردکوی، ترکمن، بندرگز، گمیشان در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در ابتدای اجرای قانون جهش تولید مسکن، قیمت ساخت هر متر مربع ۲.۹ میلیون تومان تعیین شده بود که این عدد امسال به بالای ۱۰ میلیون تومان رسیده است.
وی بیان کرد: در شروع اجرای طرح جهش مسکن می توانستیم با تزریق تسهیلات کم بهره و آورده مالی ۳۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومانی متقاضیان واحدهای مسکونی را به پایان برسانیم اما جهش چند برابری قیمت تمام شده مسکن این فرآیند را با چالش روبرو کرده است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تنها راهکار برون رفت از این مشکل، پیش بینی اعتبارات و منابع مالی کافی برای صندوق ملی مسکن می باشد.
ایری افزود: اختلاف قیمت به وجود آمده سبب می شود تا تامین منابع مالی برای اتمام یک پروژه رقم بالایی باشد که پرداخت آن در توان متقاضیان نبوده و سازندگان هم رغبتی برای مشارکت نداشته باشند.
وی اضافه کرد: دولت باید در تعیین نرخ های منظور شده در قانون جهش تولید مسکن بازبینی و با تزریق منابع مالی مناسب به صندوق ملی مسکن، مابه التفاوت هزینه های ناشی از افزایش قیمت مسکن را به انبوه سازان و پیمانکاران بخش خصوصی پرداخت کند.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: اگر مقرر است شعار ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال موفق شود نباید زمان را از دست بدهیم، تزریق منابع مالی کافی به صندوق ملی مسکن یکی از مهم ترین راهکارهایی است که می تواند زمینه تحقق ساخت تولید یک میلیون منزل مسکونی در سال را فراهم آورد.


منبع:

1402/02/07
11:46:45
5.0 / 5
274
تگهای خبر: بندر , تولید , ساخت , مسكن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما