رشد 61 درصدی فروش خانه های بالای 20 سال

رشد 61 درصدی فروش خانه های بالای 20 سال

هم پیما: حجم سرمایه گذاری در بازار مسکن کم شده اما نشانه هایی از ورود تقاضای مصرفی به این بازار دیده می شود؛ رشد 61 درصدی فروش خانه های بالای 20 سال در یک سال اخیر و افزایش تمایل برای دریافت وام مسکن در دو ماه گذشته همچون این نشانه هاست.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، عواملی که به ایجاد انتظارات تورمی در بازار مسکن شهر تهران منجر شده به تدریج درحال رنگ باختن است. رسیدن رشد ماهیانه قیمت به پایین ترین میزان در دو ماه گذشته (۱.۱ درصد و ۱.۲ درصد)، کاهش تورم مصالح ساختمانی، افت سنگین ساخت و ساز و افت معاملات از نشانه های ورود بازار مسکن به فاز رکود شمرده می شود.
خریدهای سرمایه گذاری در وضعیت فعلی افت محسوسی داشته و در سوی مقابل بنظر می رسد شرایط برای ورود متقاضیان مصرفی فراهم گشته است. افزایش تقاضا برای اوراق تسهیلات مسکن می تواند یکی از نشانه های تقویت توان متقاضیان واقعی باشد. در دو ماه ابتدای پاییز حجم تقاضا برای خرید تسه (اوراق تسهیلات مسکن) با رشد روبه رو شده و قیمت آن بعد از نوساناتی که داشت هم اکنون در محدوده ۱۰۵ هزار تومان است.
تقاضا برای دریافت وام خرید خانه در شرایطی بالا رفته که طبق آخرین آمار معاملات به پایین ترین حد خود امسال (بجز فروردین) رسیده است. مهرماه امسال ۵۴۰۰ معامله مسکن در تهران انجام شد که تقریباً یک سوم شرایط نرمال بازار است و افت ۱۰ درصد را در مقایسه با شهریور نشان داد.
بااینکه آمار آبان ماه هنوز ارائه نشده اما واسطه های ملکی می گویند باتوجه به شرایط موجود بازار در رکود به سر می برد. از جانب دیگر افزایش قیمت ارز که در کانال ۳۵ هزار تومان قرار گرفته موجب امتناع فروشندگان و خریداران از معامله شده است.
یکی از عواملی که خریداران واقعی را برای ورود به بازار مسکن تشویق می کند، رسیدن قیمت مسکن به کف است. قیمت خانه در تهران نسبت به اواسط سال ۱۳۹۵ حدود ۱۰ برابر شده و از متری ۴.۴ میلیون تومان در مهرماه ۱۳۹۵ به ۴۳.۷ میلیون تومان در مهرماه ۱۴۰۱ رسیده و بنا بر این فاصله بسیار زیادی با قدرت خرید متقاضیان دارد.
با اینحال از سال قبل بازار مسکن در یک افول تدریجی قرار گرفته و نرخ رشد آن از تورم عمومی عقب مانده است. هم اکنون تورم نقطه به نقطه ۴۸ درصد و افزایش قیمت مسکن در تهران نسبت به سال قبل ۳۸ درصد است. در حقیقت قیمت مسکن جاماندگی ۱۰ درصد در مقایسه با دیگر کالاها دارد. ادامه شرایط فعلی می تواند به تدریج منجر به ورود تقاضای مصرفی به بازار مسکن شود. البته اغلب کارشناسان معتقدند رکود به این زودی ها دست از سر بازار مسکن برنمی دارد.
یکی از عوارض منفی در بازار مسکن رشد هزینه های ساخت و ساز است که موجب افزایش قیمت واحدهای نوساز شده است. این عامل می تواند در قیمت واحدهای با سن بنای کمتر از پنج سال تاثیر بگذارد. بر این اساس انتظار می رود رونق خرید و فروش از واحدهای قدیمی شروع شود. هم اکنون حجم فروش واحدهای بالای ۲۰ سال نسبت به سال قبل ۶۱ درصد و در مقایسه با هشت سال قبل ۲۴۵ درصد بالا رفته است.

هر متر مسکن در تهران ۴۳.۷ میلیون تومان
روند کاهش نرخ رشد ماهیانه قیمت در بازار مسکن شهر تهران که از تیرماه امسال شروع شده بود، طبق گزارش دو متولی ارائه آمار، ادامه پیدا کرد. طبق اعلام بانک مرکزی میانگین قیمت هر متر خانه در تهران در مهرماه به ۴۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که در مقایسه با ماه قبل ۱.۲ درصد و نسبت به ماه مسابه قبل ۳۸.۲ درصد رشد نشان میدهد. هم چنین مرکز آمار متوسط وزنی قیمت هر متر آپارتمان در تهران را ۴۶.۴ میلیون و متوسط حسابی آنرا ۴۴.۳ میلیون تومان اعلام نمود. تعداد معاملات نیز در مهرماه ۱۴۰۱ طبق گزارش بانک مرکزی ۵.۴ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه در سال قبل به ترتیب ۱۰.۲ و یک درصد کم شده است.
منبع:

1401/08/28
11:08:27
5.0 / 5
195
تگهای خبر: ارز , بازار , بانك , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما