پاسخ مسئولان وزارت راه به گلایه مسافران

کمبود بلیت قطار نداریم، در زمان پیک تقاضا بالاست

کمبود بلیت قطار نداریم، در زمان پیک تقاضا بالاست

هم پیما: به گزارش هم پیما، باآنکه برخی مسافران گله دارند که بلیت قطار به سختی پیدا می شود؛ وزیر راه و شهرسازی می گوید که ممکن است در یک تاریخ خاص و با افزایش پیک مسافرت ها، تقاضای بلیت زیاد باشد و کمبود ایجاد شود، اما به صورت کلی کمبود بلیت نداریم.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بعد از دوران پیک شیوع ویروس کرونا و با گسترش واکسیناسیون، تقاضا برای سفرهای ریلی مانند دیگر حوزه های حمل و نقل به صورت قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کرد، این مورد در ماه های گذشته به سبب سفرهای تابستانی بیشتر به چشم می خورد و در شهریورماه و همزمان با اربعین حسینی و واپسین روزهای سفرهای تابستانی هم وجود داشت.
با این حال، بعد از عبور از پیک تابستانی و در روزهایی پاییزی هم بلیت قطار برای بعضی مسیرها پیدا نمی گردد. برای مثال در راه تهران-مشهد که یکی از مسیرهای پرتقاضاست، برای روزهای آینده نمی توان بلیت قطار پیدا کرد و این مورد در سایت های فروش بلیت آنلاین و شرکت حمل و نقل ریلی رجا قابل مشاهده می باشد.
کارشناسان می گویند یکی از مشکلاتی که سبب کاهش بلیت قطار شده اینست که در طول در ۱۱ سال قبل تعداد واگن های مسافری از ۱۷۰۰ واگن به حدود ۱۱۰۰ واگن رسیده و این به مفهوم خروج حدود ۶۰۰ واگن با وجود اضافه شدن واگن ها در سالهای اخیر بوده است. از طرفی به سبب نوع فرهنگ مردم ظرفیت واگن های موجود هم کاهش پیدا کرده و واگن های شش تخته به چهارتخته تغییر کرده اند.
هرچند اگر همین تعداد ناوگان می توانست در روز ۱۵۰۰ کیلومتر سیر انجام دهد بهره وری افزایش و هزینه های سیر کاهش پیدا می کرد اما امروز در نهایت ۹۰۰ کیلومتر سیر در راه تهران-مشهد صورت می گیرد چون که سرعت سیر پایین است. هم اکنون حدود ۷۰ کیلومتر سرعت سیر قطارهای مسافری در کشور است و حداکثر این سرعت به حدود ۱۳۰ کیلومتر می رسد در حالیکه قطارهای تندرو در دنیا با سرعتی بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر سیر می کنند. البته به قول کارشناسان، سرعت سیر با دستور و ابلاغیه افزایش نمی یابد و باید زیرساخت ها و ملزومات آن فراهم گردد.
سیدمیعاد صالحی -مدیرعامل شرکت راه آهن- اخیرا ضمن اشاره به عمر ۵۰ الی ۶۰ ساله بعضی از خطوط ریلی اظهار نمود: خطوط ریلی باید پس از هر ۱۵ سال بهسازی و مورد بازسازی قرار گیرند و اگر این بهسازی انجام نشود مجبور به تقلیل سرعت لکوموتیوها می شویم. برای مثال سالهای قبل مسیر قطار تهران- مشهد ۱۵ ساعته بود اما هم اکنون به ۱۱ ساعت کاسته شده است، چون که با بهسازی خطوط موفق به کاهش تقلیل سرعت لوکوموتیوها شدیم.
ازاین رو کاهش تعداد واگن های مسافری، کاهش سرعت لوکوموتیوها و عدم سرمایه گذاری در صنعت ریلی را میتوان از علل کمبود قطارهای مسافری عنوان نمود. این در حالیست که رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی به تازگی در رابطه با این که چرا بلیت های قطار برای سفرهای مردمی کمیاب شده اظهار داشت که امکان دارد در یک تاریخ خاصی و با افزایش پیک مسافرت ها، تقاضای بلیت زیاد باشد و کمبود ایجاد شود، اما به صورت کلی کمبود بلیت نداریم و اگر چنین چیزی باشد، مبحث را بررسی می نماییم.
منبع:

1401/08/05
14:22:07
5.0 / 5
204
تگهای خبر: ساخت , سایت , سرمایه گذاری , سفر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما