صد متری های بی مشتری!

صد متری های بی مشتری!

هم پیما: در شرایطی که حدود 65 درصد واحدهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران را آپارتمان های بالای 100 متر می سازند، سهم این خانه ها از معاملات قطعی فقط 28 درصد است.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، آپارتمان های بالای ۱۰۰ متر تحت تاثیر کسادی معاملات مسکن در شهر تهران گرفتار رکود در رکود شده اند. بااینکه به لحاظ فاصله گرفتن توان طرف تقاضا با سطح عمومی نرخها در بازار مسکن، واحدهای متوسط و کوچک متراژ، کم مشتری هستند اما آپارتمان های با متراژ بیش از ۱۰۰ متر گرفتار وضعیت بدون مشتری شده اند.
مرداد امسال از ۷۸۲۵ معامله مسکن در تهران، سهم آپارتمانهای بالای ۱۰۰ متر ۲۲۳۵ فقره و واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۱۶۶ فقره بود. این نشان میدهد شانس فروش واحدهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ متر در مقایسه با آپارتمان های کوچکتر تقریباً یک به سه است. بررسی ها گویای آنست حدود ۶۵ درصد واحدهای عرضه شده به بازار مسکن شهر تهران را خانه های با متراژ بیش از ۱۰۰ متر تشکیل داده اند. این در حالیست که مردادماه امسال رتبه اول از نظر تعداد معاملات قطعی به خانه های ۶۰ تا ۷۰ متر تعلق داشت و آپارتمان های ۵۰ تا ۶۰ متر در جایگاه دوم قرار داشتند.
واحدهای مسکونی بالای ۱۰۰ متر در مردادماه امسال تنها ۲۸ درصد از معاملات مسکن شهر تهران را به خود اختصاص دادند و سهم واحدهای بالای ۲۰۰ متر فقط ۲.۱ درصد بود.
از طرف دیگر شکاف به وجود آمده بین قیمت مسکن با توان طرف تقاضا موجب کاهش دائمی معاملات واحدهای نوساز و افزایش خرید و فروش آپارتمان های قدیمی شده است. مرداد امسال واحدهای با عمر بنای بیش از ۲۰ سال ۲۱ درصد قراردادهای خرید و فروش مسکن در شهر تهران را در بر گرفتند؛ در صورتیکه سال قبل سهم این آپارتمان ها از کل معاملات ۱۱ درصد و سال ۱۳۹۲ به میزان ۵.۸ درصد بود.


به سبب فشار تقاضایی که برای واحدهای کوچک و متوسط وجود دارد، همین طور کسادی معاملات واحدهای بزرگ متراژ، قیمت هر متر مربع از آپارتمانهای کوچک، بیش از خانه های بزرگ متراژ است.
طبق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت هر متر خانه در مردادماه ۱۴۰۱ در شهر تهران ۴۲.۷ میلیون تومان در هر متر مربع بود که در مقایسه با ماه گذشته ۲.۵ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۸ درصد افزایش نشان میدهد.
اما بازار مسکن امسال بعد از رونق نسبی در ماههای اردیبهشت و خرداد، از شروع تیرماه به تدریج با افت معاملات مواجه گردید. مرداد امسال ۷۸۲۵ فقره خرید و فروش مسکن در تهران انجام شد؛ در صورتیکه خردادماه معاملات ۱۳ هزار و ۸۷۴ فقره بود که نشان میدهد خرید و فروش ملک در تهران تقریباً نصف شده است. بر این اساس سرعت رشد ماهیانه قیمت نیز در مقایسه با دو ماه قبل تقریباً به یک چهارم رسیده است.
یک کارشناس بازار مسکن معتقد می باشد که در نیمه دوم سال بازار به نسبت آرامتری را شاهد خواهیم بود. رامین گوران درباره ی پیش بینی بازار مسکن در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ به ایسنا اظهار داشت: معتقدم در شش ماهه دوم سال، تورم چندانی در بازار مسکن رخ نمی دهد؛ برای اینکه اتفاقاتی که می توانست منجر به افزایش قیمت ها شود مثل افزایش قیمت نهاده های ساختمانی و دستمزدها اتفاق افتاده است. تنها مولفه ای که می تواند در بازار مسکن تاثیر بگذارد هجوم یکباره بورس بازان و بخر و بفروش ها است که باتوجه به رکود معاملات مصرفی بعید بنظر می رسد.1401/06/27
11:38:44
5.0 / 5
155
تگهای خبر: بازار , بانك , ساخت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما