افزایش تعداد تعاونی های دانش بنیان تا آخر سال

افزایش تعداد تعاونی های دانش بنیان تا آخر سال

به گزارش هم پیما، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به فعالیت ۱۰۱ تعاونی دانش بنیان در کشور از هدفگذاری ایجاد ۲۵۰ تعاونی دانش بنیان تا آخر سال اطلاع داد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، امروزه نظام های اقتصادی دنیا مبتنی بر فعالیت های دانش بنیان است و شاخص اقتصاد دانش بنیان بعنوان یک معیار جهانی در سنجش کشورهای مختلف جهان از حیث میزان اتکا به علوم مختلف و به کارگیری آنها در جهت توسعه اقتصادی مورد تاکید و توجه قرار دارد.

امسال از جانب مقام معظم رهبری با عنوان" تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" نامگذاری شده تا تولید و اشتغال پایدار در چارچوب فعالیت های دانش بنیان نمود و گسترش بیشتری یابد.

در بندهای سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و سیاستهای کلی برنامه ششم توسعه هم بر شکل گیری اقتصاد دانش بنیان بعنوان راهبردی در جهت حرکت صحیح اقتصاد کشور تاکید گردیده است.

بر همین اساس در چند سال قبل وزارت تعاون، به سمت تشکیل تعاونی های دانش بنیان و ایجاد مراکز نوآوری در بخش تعاون حرکت کرده تا علاوه بر ترسیم الگوهای دانش محور در بخش تعاون، زمینه شکل گیری تیم های دانش بنیان را در چارچوب تعاونی ها فراهم آورد.

ایجاد مراکز نوآوری در بخش تعاون، زمینه بروز خلاقیتها و نوآوری ها را فراهم می آورد و باعث عرضه محصولات دانش محور به بازار می شوند.

آنطور که مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفته در حال حاضر ۳۰۰ تعاونی در مرحله ارزیابی برای دانش بنیان شدن هستند که طبق هدفگذاری صورت گرفته ۲۵۰ تعاونی تا آخر سال دانش بنیان می شوند.

به گفته وی مرجع دانش بنیان کردن، معاونت علمی ـ فناوری ریاست جمهوری است که برای تحقق این امر رایزنی با این نهاد در جریان است.

مسکنی، از وجود ۱۰۱ تعاونی دانش بنیان در کشور اطلاع داده و ابراز امیدواری کرده با عنایت به این که رویکرد سال جاری توجه به تعاونی های دانش بنیان است، بخشی از سبد اشتغال کشور در بخش تعاون توسط آنها محقق شود.

پیش از این مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید از پرداخت ۲۰۰۰ میلیارد تومان از منابع صندوق به طرح های دانش بنیان در چارچوب همکاری مشترک با معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری اطلاع داده بود.

شرکتهای دانش بنیان با عنایت به مزیتهای بسیاری که دارند از حمایت های دولتی نظیر معافیت از پرداخت مالیات، عوارض و حقوقی گمرکی و عوارض مالیاتی و بهره مندی از تسهیلات کم بهره دراز مدت و کوتاه مدت برخوردار می باشند.

به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، هم اکنون کارشناسان از شرکتهای دانش بنیان بعنوان موتور محرکه و عامل محوری پیشرفت اقتصادهای دانش بنیان یاد می کنند که ریسک سرمایه گذاری در آنها پایین است و نقش موثری در پایداری اقتصاد دارند. به زعم آنها، راه اندازی و گسترش شرکتهای دانش بنیان باعث بی نیازی کشور از واردات، پیشگیری از خروج ارز و خودکفایی در تولیدات داخلی می شود.

انهای پیاممنبع:

1401/06/25
08:12:58
5.0 / 5
166
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما