آئین نامه حقوق مسافر اصلاح و ابلاغ می شود

آئین نامه حقوق مسافر اصلاح و ابلاغ می شود

به گزارش هم پیما، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از اصلاح آیین نامه جدید حقوق مسافر و ابلاغ آن ظرف دو هفته آینده اطلاع داد.


به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، محمد محمدی بخش در یک برنامه تلویزیونی با اشاره به اینکه آئین نامه حقوق مسافر ظرف دو هفته آینده اصلاح و ابلاغ می شود، اظهار داشت: افزایش قیمت بلیت با عنایت به رشد قیمت دستمزد و مولفه های دیگر نیازمند مصوبه شورایعالی است که بعد از بحث و بررسی ابلاغ خواهد گردید.
وی از احتمال افزایش قیمت بلیت هواپیما به علت نرخ رشد دستمزد اطلاع داد و اظهار داشت: از افزایش تاخیر و نقص فنی در پروازها عذرخواهی می نماییم. تاخیرهای به وجود آمده در بخش هوایی کشور دارای ابعاد چندوجهی است که مهم ترین آن عدم پاسخ گویی به مردم است. در بخش پاسخ دهی تاخیرها ضعیف عمل شده، این در شرایطی است که باید تحت هر شرایطی مشکلات صادقانه با مردم مطرح شود. مدیران فرودگاهی به صورت شبانه روزی پاسخ گوی مسافران بوده و دفتر رسیدگی به شکایت سازمان در فرودگاه ها پاسخ گوی مردم خواهد بود. مدیران فرودگاهی موظفند علت تاخیر را اعلام و مردم هم به قول کارشناسان اعتماد کنند.
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری خاطرنشان کرد: با ابلاغ آیین نامه جدید حقوق مسافر درصورتیکه شرکتهای هواپیمایی بیش از اندازه مجاز تاخیر داشته باشند، جریمه خواهند شد. اغلب تاخیرها به ایمنی و شرایط آب و هوایی و محیطی ارتباط دارد، اما درصورتیکه تاخیر پرواز شرکت ها به صورت مستمر باشد حتما در برنامه ریزی پروازی آن شرکت تجدید نظر کرده و و آنرا با کاهش پروازها مدیریت می نماییم یا در صورت ضرورت به حذف پروازهای خارجی شرکت پرتاخیر اقدام خواهیم کرد.
وی با اشاره به اینکه هیچ پروازی غیر ایمن انجام نخواهد شد، اظهار داشت: کادر پرواز بر مبنای آموزش ها با مشاهده کوچکترین موردی که در رابطه با ایمنی باشند، پرواز را انجام نخواهند داد. برای ارتقای سطح خدمات مراکز آموزشی ارتقا یافته در حوزه شبیه ساز، خلبانان شش ماه یکبار آموزش می بینند، کادر پرواز و نفرات فنی مهندسی در عالی ترین سطح هستند و ایکائو به سادگی به ایران گواهینامه داده است.
اهم اقدامات سازمان هواپیمایی در یک سال اخیر
معاون وزیر راه در رابطه با اهم اقدامات سازمان هواپیمایی در یک سال گذشته بیان نمود: پس از تشکیل دولت سیزدهم، حکمی از جانب رئیس جمهوری در رابطه با انتظارات از بخش هوایی ابلاغ گردید. در این حکم رئیس جمهور هیئت دولت بندهایی را ابلاغ کردند، مباحثی که بعنوان ابرچالش مواجه بودیم احصا شد و برای برون رفت از این مشکلات برنامه و تدارک ویژه ای دیده شد.
محمدی بخش اضافه کرد: نخستین رویکرد این بود که اعتماد عمومی را به صنعت هوایی برگردانیم. به علت شرایط کرونا مردم کمتر از هواپیما استفاده می کردند، که به لطف خدا واکسن توسط بخش هوایی بسیار سریع با دستور رئیس جمهوری وارد شد. این یک اقدام اولیه در بخش هوایی بود. پس از آن شروع مسافرت های هوایی بود و ساماندهی ناوگان هوایی که پس از دوسال کرونایی با انجام واکسیناسیون مسافرت های هوایی بیشتر شد.
وی بازگرداندن ناوگان زمین گیر به صنعت هوایی را از دستاوردهای دولت اعلام نمود و اظهار داشت: قریب به دو میلیون مسافر را در سال نوروز سال جاری در پروازهای داخلی و خارجی جابجا کردیم.
معاون وزیر راه با اشاره به اینکه کلمه «تحریم» در بخش هوایی کلمه سبکی است، اظهار داشت: در وضع کنونی یک جنگ تمام عیار ضد صنعت هوایی شکل گرفته است. همه مولفه هایی که متصور بودند به جهت اینکه این بخش فعال نباشد یا زمین بخورد یا به فعالیتش ادامه ندهد، مولف های مورد نظر را قراردادند و کاری نبود که در بخش هوایی انجام ندهند، اما به لطف خدا و برکت خون شهدا و تدابیری که اندیشیده شد با مبحث نهضت تعمیر قطعات و با ارتقای جایگاه سطح سازمان هواپیمایی کشوری بعنوان یک سازمان حاکمیتی از جانب ایکایو که شرایط را برای تعمیرات ارتقا داد را بعنوان دستاورد داریم.
محمدی بخش تصریح کرد: شرکتهای دانش بنیان به این حوزه وارد شدند و تولید محصولات و دفاتر طراحی و ساخته شد بگونه ای که ما امروز با افتخار اعلام می نماییم که هیچ هواپیما و موتوری برای تعمیر به خارج از کشور نمی رود و حتی میزبان کشورهای صاحب تکنولوژی دنیا برای تعمیر قطعات هواپیما هستیم. با همه محدودیت هایی که داشتیم خوب یاد گرفتیم روی پای خود بایستیم و در این جنگ تمام عیار مبارزه نماییم.
وی در رابطه با مبحث توانایی ایران در ساخت هواپیما اظهار داشت: با ابلاغ رئیس جمهوری چند برنامه داریم برای موضوعات جدید، یکی نهضت تعمیر قطعات است. امروز از ۳۳۵ فروند هواپیمایی که داشتیم، با نهضت تعمیر قطعات ۱۷۵ فروند به چرخه بازگشته است که رقم قابل توجهی است و در تلاش هستیم تا بخش دیگری را هم به چرخه برگردانیم. نکته دوم این که بتوانیم هواپیمای دست دوم خریداری نماییم، این روش را سال هاست ادامه می دهیم؛ اما مسیری که راهگشاست مبحث ساخت هواپیمای بومی است.
ساخت هواپیمای بومی تا سه سال آینده
رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در ادامه خاطرنشان کرد: امروز در حوزه های مختلف هوافضا سرآمد و در لبه تکنولوژی هستیم. استفاده از ظرفیت و زیرساخت هایی که در جمهوری اسلامی ایران بوجود آمده است، با هماهنگی های متمرکزی که بوجود آمد و کنسرسیومی که با محوریت وزارت دفاع و وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت و معدن تشکیل شده و درحال سیاستگذاری است و قاطع می گوییم ساخت هواپیما امکان پذیر و قابل دسترسی است و بزودی جوانان ایرانی خبرهای خوبی برای مردم خواهند داشت.
محمدی بخش اظهار داشت: اشکالاتی در نحوه اجرا وجود داشت که صدمه شناسی و بازبینی انجام شد، شرکتهای دانش بنیان به این مجموعه اضافه شدند و استانداردهای بخش غیرنظامی را هم در کنار این مورد قرار دادیم و با یک سرعت خوبی در مجموعه وزارت دفاع این کار را انجام می دهیم.
وی ابراز امیدواری کرد نخستین محصول را در کمتر از ۳۶ ماه آینده به مردم عرضه خواهیم کرد و اظهار داشت: اگر در دنیا صاحب تکنولوژی شویم بطور قطع همه تحریم ها به خودی خود برداشته می شود.
معاون وزیر راه در رابطه با وضعیت پروازهای اربعین خاطرنشان کرد: با شرایط موجود با ورود همه هواپیماهای عملیاتی باز هم نیاز عرضه و تقاضا برابر نیست. آزادسازی نرخ در برنامه پنجم و ششم تصویب گردید اما برای رعایت حال مردم سازمان هواپیمایی کشور ورود پیدا کرد و قیمتها را ۱۵ درصد کاهش دادیم، تا امروز هم قیمتها را کنترل کردیم. قیمت های بلیت ها نسبت به دیماه سال گذشته افزایشی نداشته است و سازمان هواپیمایی بر قیمتها نظارت دارد.
فرودگاه نجف و بغداد جزو گران ترین فرودگاه های دنیا هستند
محمدی بخش اظهار داشت: فرودگاه نجف و بغداد جزو گران ترین فرودگاه های دنیا هستند، به ازای هر مسافر دوونیم میلیون تومان به صورت ارز باید به فرودگاه پرداخت نماییم. سال قبل در مسافرت به عراق رایزنی کردیم که اعلام گردید فرودگاه خصوصی است. علیرغم این وضعیت نرخ شش میلیون تومان را بازده از بیستم تا ۳۱ شهریور تصویب و اجازه فروش چارتری ندادیم و خود ایرلاین ها مستقیما خواهند فروخت.
وی اظهار داشت: قیمت پرواز تهران-نجف، تهران- بغداد، رفت و برگشت شش میلیون تومان است. نگران قیمت پروازها نباشید. حالا ۱۵۰ پرواز هفتگی به عتبات داریم البته تخلفات هم وجود دارد و با آن برخورد کردیم که بیشتر چارترکننده و آژانس بودند. قیمت بلیت پروازهای هوایی به دلار متوقف گردید و اتباع خارجی با نرخ مصوب داخلی پرواز می کنند.
معاون وزیر راه در رابطه با گلایه مردم از فروش چارتری اضافه کرد: فروش چارتری مدلی از اقتصاد هوانوردی است اما نباید این مورد به همه صنعت استیلا پیدا کند، در رابطه با کنترل آن برنامه ریزی می نماییم.
به قول رئیس سازمان هواپیمایی، با دیپلماسی فعال در حوزه هوایی به کشورهای منطقه ای و فرامنطقه ای پروازها شروع شده است، پروازهای اروپا، آسیای میانه، جنوب شرق و آمریکای لاتین به صورت مستمر پرواز داریم و در پروازهای عبوری و بین المللی رکورد زده و نسبت به سال قبل یک میلیون و صد هزار نفر تعداد مسافر هوایی در ماه افزایش پیدا کرده است.
محمدی بخش ضمن قدردانی از عوامل و دست اندکاران عملیات حج اظهار داشت: با عنایت به محدودیت های عربستان و با یک ایرلاین و زمان بندی های خاص حج، حجاج رضایت ۹۸ درصدی را داشتند.
با بازبینی جدی در حوزه قرارداد وارد مذاکره خواهیم شد
معاون وزیر راه در رابطه با وضعیت هواپیماهای برجامی اضافه کرد: از مجموع ۹ فروند «ای تی ار» حالا فقط دو فروند سرخط است که به علت عدم تعهد کشورهای اروپایی مشکلات زیادی برای ما ایجاد کردند و در وضعیت خوبی نیستند؛ علیرغم همه موضوعات و بدعهدی ما اعلام کردیم که با بازبینی جدی در حوزه قرارداد وارد مذاکره خواهیم شد.
وی ادامه داد: به قول کارشناسان خرید مناسبی در هواپیماهای «ای تی ار» اتفاق نیفتاد، اما ایرباس ها هواپیماهای مناسب بودند که هم اکنون پرواز می کنند.
منبع:

1401/06/02
18:27:00
5.0 / 5
233
تگهای خبر: آموزش , ارز , استاندارد , پرواز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما