مدیرعامل صندوق كارآفرینی امید اعلام كرد

دستیابی به رشد ۸ درصدی اقتصاد نیازمند ۳۵۰۰ همت!

دستیابی به رشد ۸ درصدی اقتصاد نیازمند ۳۵۰۰ همت!

به گزارش هم پیما، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد را نیازمند سرمایه گذاری ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومانی دانست و ضمن اعلام آمادگی صندوق برای مکاتبه و مشارکت با تمام سکوهای تأمین مالی جمعی، اظهار داشت: هم اکنون منابع سرگردان زیادی در جامعه وجود دارد که میتوان این منابع را به بخش تولید هدایت کرد و بستر ایجاد اشتغال در کشور را به وجود آورد.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، نعمت الله رضایی در مراسم انعقاد قرارداد همکاری صندوق کارآفرینی امید با سکوهای تأمین مالی اظهار نمود: دولت امسال رشد اقتصادی ۸ درصدی را ملاک عمل قرار داده و دو هدف دیگر را هم در نظر گرفته است: اول اشتغال یک میلیون شغل در سال و دوم ایجاد یک میلیون واحد مسکونی که دو مورد اول می تواند در رابطه با مجموعه صندوق کارآفرینی امید باشد.

رشد اقتصادی ۸ درصد مستلزم ۳۵۰۰ همت سرمایه گذاری

وی اضافه کرد: بر مبنای مطالعاتی که در سازمان برنامه و بودجه و مرکز آمار ایران انجام شده ۳۵۰۰ هزار میلیارد تومان (همت) سرمایه گذاری نیاز است تا به رشد ۸ درصدی دست پیدا نماییم. از باب نیاز بودجه کل کشور امسال ۳۷۰۰ همت است و اگر بخواهیم به رشد ۸ درصدی برسیم صرفا متکی بر سرمایه گذاری جدید باید نزدیک بودجه کل کشور سرمایه گذاری جدید صورت گیرد که ۴.۵ درصد آن از محل سرمایه گذاری و ۳.۵ درصد آن از محل افزایش بهره وری باشد. این عدد با شرایط تحریمی ما عدد بسیار بزرگی است و دسترسی به آن به سادگی ممکن نیست، از سوی دیگر پارسال سیستم بانکی ما ۳۰۰۰ همت تسهیلات پرداخت کرده است که عموما به طرح های متوسط به بالا بوده است و ۴.۵ درصد این تسهیلات به طرح های خرد و کوچک پرداخت شده که معادل ۱۳۵ همت بوده است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید افزود: اگر می خواهیم که سرمایه گذاری اتفاق بیفتد و منابع برای طرح های خرد و کوچک ایجاد شود باید به دنبال این باشیم که منابع تأمین سرمایه را به روشهای مختلف تأمین نماییم. از سال قبل که بحث نهضت احیا عنوان شد، معاون اول رئیس جمهوری دستور دادند که واحدهایی که راکد و نیمه فعال و نیمه تمام هستند را به چرخه تولید برگردانیم که بخشی از آن سرمایه گذاری ۳۵۰۰ همتی که مقرر است صورت بگیرد را این واحدها تأمین کنند. با برآوردی که وزارت صمت صورت داده با ۳۰ درصد سرمایه گذاری جدید می توانیم این طرح ها را به چرخه تولید برگردانیم.

شناسایی ۵۰ هزار واحد راکد، نیمه فعال و نیمه تمام

رضایی اضافه کرد: طبق بررسی هایی که نهضت احیا از کل استانها و شهرستانها انجام داد و با اطلاعاتی که به دست آورد، بیشتر از ۵۰ هزار واحد راکد، نیمه فعال و نیمه تمام شناسایی شدند که نزدیک به ۲۶ هزار واحد از آنها در بخش صنعت هستند و از مجموع ۲۶ هزار واحد هم ۱۶ هزار واحد شامل واحدهایی هستند که در اولویت سرمایه گذاری وزارت صنعت قرار دارند. این واحدها مشکلات متفاوتی شامل مشکلات مالی، بیمه ای و مالیاتی دارند که اگر به چرخه تولید برگردند می توانیم با ۳۰ درصد سرمایه گذاری جدید ۱۰۰ درصد خروجی را از این مجموعه ها داشته باشیم.

وی در ادامه در رابطه با جزئیات تفاهمنامه با ۵ سکوی تأمین مالی اظهار نمود: وقتی بحث تأمین مالی به میان می آید، افراد تصور می کنند که باید وام از سیستم بانکی دریافت نمایند ولی روش های نوین تأمین مالی در کشور درحال اجرا شدن است که یکی از آنها اینست که از راه سکوهای تأمین مالی جمعی که در فرابورس فعال می باشند تأمین مالی صورت گیرد و منابع مردم به اضافه منابعی که صندوق کارآفرینی امید در آن سکوها سرمایه گذاری می نماید را در اختیار کارآفرینان قرار می دهیم و در یک بازه زمانی مشخص کارآفرین اصل سود را برمی گرداند و سرمایه گذاری مردم هم تضمین شده است.

رضایی تصریح کرد: بازار سرمایه، منابع مردمی است و در آن روش های مختلفی همچون صندوق های سرمایه گذاری خصوصی، شرکت تأمین سرمایه و فروش اقساطی یا سکوهای تأمین مالی جمعی وجود دارد و مردم مشخصا می گویند در این پروژه چه مقدار سرمایه گذاری می کنند و شرکت یا سکوی تأمین مالی تضمین می نماید چه نرخی را در چه دوره ای به آنها پرداخت کند و بازپرداخت آن تضمین شده است بنابراین معتقدم که با این روش، منابع مردم بموقع در اختیارشان قرار می گیرد و سودشان به صورت دوره ای اختصاص می یابد و و نرخ از بین رفتن منابع هم ندارند.

استفاده از منابع بازار سرمایه برای تأمین مالی جمعی

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید با اشاره به اینکه روش های تأمین مالی فقط بازار پول نیست، اضافه کرد: بازار سرمایه یکی از بهترین بسترها است بنابراین به سراغ بازارهایی مثل بازار سرمایه رفتیم و معتقدیم که اگر بستر را فراهم نماییم و مردم اعتماد کنند و نرخ بازده سرمایه بالاتر از بازار پول برایشان باشد، منابع جذب می شود؛ از طرفی باید منابع هم در اختیار کارآفرین قرار گیرد تا طرحش را به بهره برداری برساند؛ بنابراین با عنایت به شرایط تورمی کشور یکی از بهترین روشهای تأمین مالی اینست که منابع به سرعت در اختیار افراد قرار گیرد و در این حوزه صندوق، روشهای تأمین مالی جمعی، فروش اقساطی و صندوق های نیکوکاری را در دستور کار قرار داد و برای آنکه رعایت عدالت و شرایط مساوی برای همه صورت گیرد به تمام شرکت ها تأمین مالی جمعی که این شرایط را داشتند برای کل سکوها مکاتبه کردیم و در نهایت با پنج سکو توانستیم موافقت نامه و قرارداد امضا نماییم.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون منابع زیادی دست مردم داریم که می توانیم این منابع را به بخش تولید هدایت نماییم و صندوق این آمادگی را دارد که با تمام سکوها مشارکت کند و قرارداد ببندد.

رضایی در انتها ابراز امیدواری کرد: مجموعه این اقدامات به تجمیع سرمایه های سرگردان منجر شود تا منابع مردم به جای بخشهای غیرمولد، به بخشهای مولد هدایت شود و بستر ایجاد اشتغال به وجود آید.

منبع:

1401/05/26
22:47:45
5.0 / 5
232
تگهای خبر: اشتغال , بازار , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
هم پیما
هم پیما