در گفت وگو با هم پیما تاكید شد

ضرورت جذب دانشجو در رشته های دانش بنیان

ضرورت جذب دانشجو در رشته های دانش بنیان

به گزارش هم پیما یک کارشناس حوزه کار بر ضرورت تعریف رشته های دانش بنیان در دانشگاه ها اصرار کرد و اظهار داشت: وزارت کار و وزارت علوم با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه ای باید دراین زمینه وارد عمل شوند تا در رشته های دانش بنیان و رشته هایی که بازار کار به آنها نیاز دارد، دانشجو جذب شود.علی اصلانی ـ در گفت و گو با ایسنا، ضمن اشاره به نبود تناسب بین تعدادی از رشته های دانشگاهی با نیاز بازار کار، اظهار نمود: هم اکنون عرضه و تقاضا در بازار کار نمی خواند و در بحث تربیت دانشجو در دانشگاه ها برنامه ریزی ها به شکلی نبوده که رشته های تحصیلی مطابق با نیاز بازار کار باشد.

وی اضافه کرد: تعدادی از رشته هایی که حالا در دانشگاه ها تدریس و برمبنای آن دانشجو جذب می شود، باتوجه به شرایط روز و بازارکار نیازمند اصلاح و بازبینی است چون ظرفیت ایجاد اشتغال برای فارغ التحصیلان در این رشته ها فراهم نشده است.

این فعال حوزه کار ضمن اشاره به ارائه آموزش های مهارتی در کشورهای دیگر اظهار نمود: در خیلی از کشورها از دوران دبستان دانش آموزان با دوره های مهارت آموزی آشنا می شوند و کارآموزی عملی را می گذرانند. سپس برمبنای شناسایی استعدادها، دانش آموزان را به سمت بازار کار آن مهارت سوق می دهند.

اصلانی با اشاره به اینکه افرادی که پیش از ورود به بازار کار آموزش های لازم را دیده اند، در سن ۱۸ سالگی جذب کار شده اند، اظهار داشت: متاسفانه زیربنای چنین کاری را در کشور فراهم ننموده ایم و الزام به مهارت آموزی در جوانان و دانشجویان فرهنگسازی نشده است.

وی درعین حال ضمن اشاره به فلسفه تاسیس دانشگاه های علمی ـ کاربردی اظهار داشت: دانشگاه های علمی ـ کاربردی با این هدف تشکیل شد که نیروی مورد نیاز مجموعه ها و کارخانه ها بوسیله دانشجویانی که از این دانشگاه ها فارغ التحصیل می شوند تامین گردد. در حقیقت افراد در کنار دروس تئوری، در محیط کار آموزش عملی ببینند و در داخل مجموعه ها به کار گرفته شوند تا کیفیت کار بالا برود.

این فعال حوزه کار ضمن اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در توسعه تولیدات دانش بنیان، اظهار داشت: اگر به سمت تولیدات دانش بنیان برویم دیگر به خروج ارز از کشور برای وارد کردن محصولات دانش بنیان نیازی نیست پس وزارت علوم، وزارت کار و سازمان آموزش فنی و حرفه ای با همراهی یکدیگر باید در امتداد تعریف رشته های دانش بنیان و درج آن در دفترچه های دانشگاهی اقدام نمایند.

منبع:

1401/04/29
12:33:03
5.0 / 5
157
تگهای خبر: آموزش , ارز , اشتغال , بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
هم پیما
هم پیما