وزارت تعاون آماده همكاری با صنعت پوشاك شد

خبر خوش برای تعاونی های پوشاک

خبر خوش برای تعاونی های پوشاک

معاون وزیر تعاون ضمن اشاره به سهم بالای سرانه صادرات پوشاک در چین و ترکیه از تعاونی های پوشاک کشور خواست تا خویش را برای فتح بازارهای جهانی آماده کنند.به گزارش هم پیما به نقل از ایسنا، بدون شک قاچاق کالا ضربه سنگی به پوشاک و نساجی کشور وارد می نماید و آمار و ارقامی که در مورد خروج سالانه دو میلیارد دلار ارز از کشور تحت تأثیر قاچاق کالا عرضه می شود، نشان داده است که ورود حجم بالایی از کالاهای خارجی بخصوص پوشاک غیر ایرانی به صنعت پوشاک و تولید داخل صدمه بسیار است.

یک عضو ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز به تازگی اعلام نمود که ۲۸ درصد پوشاک موجود در کشور از راه قاچاق وارد کشور شده که باعث خروج بیشتر از ۱.۸ میلیارد دلار منابع ارزی و نابودی ۱۵۱ هزار اشتغال مستقیم می شود.

بر اساس گزارش ها هر یک میلیارد دلار واردات بی رویه به کشور باعث نابودی و تعطیل شدن بیشتر از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی می شود.

مهدی مسکنی ـ معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ـ در دیدار با انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پوشاک کشور از آمادگی این وزارت خانه برای همکاری با صنعت پوشاک کشور در چارچوب تعاونی ها برای توسعه صادرات و حرکت به سمت بازارهای جهانی اطلاع داد.

وی بر ظرفیت های کم نظیر تعاونی های پوشاک در کشور تاکید و اظهار نمود: این ظرفیت کم نظیر سبب شده تا در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، این صنعت از صنایع پیشران توسعه در کشور باشد.معاون وزیر کار ضمن اشاره به سهم بالای سرانه صادرات پوشاک در کشورهایی نظیر ترکیه و چین و مقایسه آن با سهم پایین سرانه صادرات پوشاک در کشور، از تعاونی های صنعت پوشاک خواست تا خویش را برای فتح بازارهای جهانی آماده کنند.

مسکنی در این جلسه پیگیری پروژه تخصصی پوشاک کشور و تشکیل کارگروهی به این منظور را خواهان شد و اعلام نمود: وزارت تعاون در این راه آماده تسهیل گری و همکاری با صنعت پوشاک کشور است.

صنعت پوشاک همچون صنایعی است که در دوران رکود هم قابل انجام است؛ بر همین مبنا در سالهای گذشته طرح تکاپوی وزار کار (توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار) در حوزه صنعت پوشاک با هدف توسعه ظرفیتهای داخلی به اجرا درآمد.

به باعث این طرح مقرر شد تا شهرک پوشاک راه اندازی شود که با راه اندازی آن ۴۲ هزار شغل مولد و مستقیم ایجاد و ارزش افزوده و اشتغالزایی بالایی حاصل می شد.

برابر آمارها، سالانه بین ۲ تا ۲.۵ میلیارد دلار قاچاق پوشاک در کشور رخ می دهد که این میزان قاچاق برابر ایجاد ۸۰۰ هزار نفر شغل در کشور است.

هم حالا بنگلادش بعنوان دومین صادر کننده پوشاک در جهان شناخته می شود که بخش اعظمی از این صادرات را تعاونی های تولید پوشاک در این کشور بر عهده دارند. بدون شک تعاونی های تولیدی نقش موثری در ایجاد اشتغال پایدار و مولد دارند و می توانند با عنایت به کارکردهای خود، فرصتهای شغلی بسیاری را در این عرصه به وجود آورند.

منبع:

1401/03/12
23:34:07
5.0 / 5
212
تگهای خبر: ارز , اشتغال , بازار , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
هم پیما
هم پیما