انتقاد از عملکرد بانک ها در طرح نهضت ملی مسکن

انتقاد از عملکرد بانک ها در طرح نهضت ملی مسکن

هم پیما: با گذشت حدود هشت ماه از شروع یکی از مهم ترین برنامه های دولت سیزدهم تحت عنوان طرح نهضت ملی مسکن، کارنامه نه چندان قابل قبول بانکها دراین زمینه انتقاد کارشناسان و نمایندگان مجلس را به همراه داشته است.


گزارش ایسنا، حدود هشت ماه از تصویب قانون جهش تولید و تامین مسکن توسط مجلس شورای اسلامی می گذرد که قرار بود سالیانه ۳۶۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به این پروژه اختصاص یابد اما بهارستان نشینان از عملکرد نظام بانکی در تامین منابع این طرح رضایت ندارند.
طبق قانون، بانکها موظفند سالیانه ۲۰ درصد از تسهیلات خودرا به بخش مسکن اختصاص دهند اما سال ۱۳۹۹ از ۱۸۹۸ هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که توسط نظام بانکی پرداخت گردید سهم بخش مسکن ۱۰۴ هزار میلیارد تومان معادل ۵.۵ درصد بود. در صورتیکه بنا بگفته رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی بخش خدمات که عموما غیرمولد است ۷۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات دریافت کرده است.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس بتازگی گفته است: اعضای کمیسیون عمران با شیوه فعلی پرداخت تسهیلات به پروژهای طرح نهضت ملی مسکن، تحقق شعار ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم را در هاله ای از ابهام می بینند؛ مگر این که رییس جمهور با جدیت وارد میدان شده و ناهماهنگی های موجود را رفع کند.
عبدالجلال ایری با اشاره به جلسه روز گذشته کمیسیون عمران با حضور وزیر راه و شهرسازی و رییس کل بانک مرکزی بیان کرد: در این جلسه درباب قانون جهش تولید مسکن و نحوه پرداخت تسهیلات ساخت واحدهای مسکونی و رفع ناهماهنگی ها موجود صحبت شد.
این نماینده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: بر اساس گزارش های ارائه شده در پروسه پرداخت تسهیلات قانون جهش تولید مسکن که بانک مرکزی به بانکهای عامل ابلاغ می کند، بیشترین همکاری را بانک مسکن داشته است؛ اما بصورت کلی در این پروسه مشکلات و ناهماهنگی های مختلفی وجود داشته که نیاز به بررسی و حل آنهاست.
وی افزود: متاسفانه گزارش های ارائه شده درباب نحوه پرداخت تسهیلات بانکی برای ساخت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن برای بیشتر نمایندگان عضو کمیسیون عمران قانع کننده نبوده است بدین جهت اعضای کمیسیون با شیوه پرداخت تسهیلات فعلی، تحقق شعار ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در دولت سیزدهم را در ابهام می بینند مگر این که رئیس جمهور با جدیت وارد میدان شده و ناهماهنگی های موجود را رفع کند.
ایری اشاره کرد: بعنوان مثال هم اکنون برای پرداخت وام ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی میان بانک مرکزی و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی بر سر مابه التفاوت سود وام ها اختلاف نظر و ناهماهنگی وجود دارد. بدین جهت قرار شد وزیر راه و شهرسازی در جلسه اخیر خود در شورای عالی مسکن، تمامی مشکلات مالی و نحوه پرداخت تسهیلات را با بانک مرکزی و وزارت اقتصاد مطرح کرده تا برای حل آن تصمیم گیری شود و سپس با پرداخت تسهیلات روند ساخت واحدهای مسکونی با سرعت ادامه پیدا کند.
بااینکه کارشناسان و نمایندگان مجلس از روند اجرای پروژه جهش تولید و تامین مسکن رضایت کامل ندارند، دولتی ها اقدامات انجام شده در اجرای این پروژه را فراتر از اهداف برنامه می دانند.
طبق آماری که اواخر فروردین ماه امسال توسط محمود محمودزاده ـ معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی ارائه شد ۵۳۰ هزار واحد طرح اقدام ملی مسکن، ۳۲۱ هزار واحد نهضت ملی مسکن و ۱۰۸ هزار واحد طرح خودمالکی که برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی شده، در حال اجراست. دولت وظیفه ی ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال را دارد که در مسکن شهری معادل سالی ۸۰۰ هزار واحد می شود و ۲۰۰ هزار واحد دیگر ساخت مسکن روستایی است؛ حالا از سقف ساخت وساز مسکن شهری هم جلوتر هستیم.
منبع:

1401/02/23
23:31:00
5.0 / 5
197
تگهای خبر: بانك , تولید , خدمات , ساخت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
هم پیما
هم پیما